هوش مصنوعی OpenAI برای برخی کشورها ممنوع شد؛ ایران، چین و روسیه در لیست تحریم!

open ai

ChatGPT و API‌های هوش مصنوعی کمپانی OpenAI دیگر در دسترس کاربران ایرانی، چینی و روسی نیستند چرا که در لیست تحریم هستند.

در اقدامی ناگهانی، شرکت OpenAI که به خاطر توسعه هوش مصنوعی قدرتمند ChatGPT شناخته می‌شود، دسترسی کاربران برخی کشورها از جمله ایران، چین و روسیه به API مدل‌های هوش مصنوعی خود را محدود کرد. این موضوع به این معنی است که از این پس، توسعه‌دهندگان و پژوهشگران در این کشورها قادر به استفاده از ابزارهای قدرتمند OpenAI برای ساخت چت‌بات‌ها، اپلیکیشن‌های هوشمند و دیگر موارد نخواهند بود.

چرا این اتفاق افتاد؟

OpenAI هنوز به طور رسمی دلیل این محدودیت را اعلام نکرده است. با این حال، به نظر می‌رسد که این اقدام به دلیل نگرانی‌های امنیتی و سیاسی صورت گرفته باشد.

ایالات متحده آمریکا در تلاش است تا از دسترسی کشورهایی مانند چین، روسیه و ایران به فناوری‌های پیشرفته هوش مصنوعی جلوگیری کند.  OpenAI ممکن است برای جلوگیری از نقض قوانین و مقررات مربوط به صادرات  تکنولوژی، مجبور به اعمال این محدودیت‌ها شده باش

عواقب این محدودیت چیست؟

این محدودیت‌ها می‌تواند ضربه بزرگی به جامعه توسعه‌دهندگان و پژوهشگران در کشورهای تحت تأثیر  باشد.  بسیاری از شرکت‌ها و استارت‌آپ‌ها در این کشورها از API‌های OpenAI برای توسعه  محصولات و خدمات خود استفاده می‌کنند.

احتمالاً این محدودیت‌ها کاربران را به استفاده از ابزارهای دور زدن تحریم‌ها سوق خواهد داد.  با این حال، این کار خطرات امنیتی و قانونی  خود را به همراه دارد.

openai-logo-purple-wall
-

آیا راه حلی وجود دارد؟

در حال حاضر، به نظر می‌رسد که OpenAI تصمیمی برای لغو این محدودیت‌ها ندارد.  با این حال،  ممکن است در آینده راه‌هایی برای  ارائه دسترسی محدود به کاربران در این کشورها ارائه شود.

این اتفاق چه پیامی برای آینده هوش مصنوعی دارد؟

این رویداد نشان‌دهنده پیچیدگی‌ها و چالش‌های مرتبط با توسعه و استفاده از هوش مصنوعی است.  محدودیت‌های  تجاری و سیاسی  می‌تواند مانع از پیشرفت این فناوری در برخی نقاط جهان شود.

 

 

اگر علاقه‌مند دنیای تکنولوژی هستید حتما شبکه‌های اجتماعی فیسیت را در اینستاگرام، تلگرام، روبیکا، توییتر و آپارات را دنبال کنید.

 

 

منبع خبر: community.openai.com

پویان معصومی.jpg

پویان معصومی - کارشناس تولید محتوا

نویسندگی در حوزه تکنولوژی یکی از تفریحات و علاقه مندی‌های من به عنوان یک فارغ التحصیل رشته مهندسی تکنولوژی نرم افزار است که به کار اصلی بنده تبدیل شده و تولید محتوا را به صورت ویژه‌ای دنبال می‌کنم.

اگر پیشنهاد یا انتقادی داشتی با من در ارتباط باش.حتما در اینستاگرام من را دنبال کنید.


0 نظر درباره‌ی این پست نوشته شده است.

ثبت نظر