اینستاگرام می‌خواهد با هوش مصنوعی، سن کاربران را از روی چهره تشخیص دهد

instagram.JPG

اینستاگرام می‌خواهد برای تایید و تعیین سن کاربران خود از قابلیت‌های جدیدی مبتنی بر هوش مصنوعی استفاده کند. این روش که توسط شرکت شخص ثالث «Yoti»راه اندازی خواهد شد، مبتنی بر هوش مصنوعی است تا با اسکن چهره افراد، سن کاربران را تشخیص دهد.

براساس قوانین اینستاگرامف کاربرانی که بخواهند حساب کاربری ایجاد کنند باید حداقل 13 سال سن تمام داشته باشند. حالا این شرکت در تلاش است تا بتواند براساس اسکن چهره سن کاربران را تعیین کند. در واقع حتی تا سال 2019، در هنگام ثبت‌نام تاریخ تولد از کاربران پرسیده نمی‌شد. حالا این شبکه اجتماعی ویژگی‌های بیشتری را معرفی کرده که برای تایید سن و جداسازی کاربران جوان از بزرگسالان کاربرد دارند.

ویژگی‌های این قابلیت متفاوت است، اولین ویژگی «ضمانت اجتماعی» نام است. یعنی اینستاگرام از سه فالوور اول یک حساب کاربری، سن را سوال می‌کند تا آن‌ها تایید کنند. این فالوورها نیز باید بالای 18 سال سن داشته باشند و سه روز فرصت دارند تا به درخواست اینستاگرام پاسخ دهند.

photo_2022-06-24_12-21-33.jpg
-

در روش دوم، یک ویدیوی سلفی از کاربر برای شرکت شخص ثالث Yoti ارسال می‌شود و پس از آن با استفاده از روش‌های یادگیری ماشینی سن افراد تخمین زده می‌شود. فناوری تشخیص سن و تایید هویت Yoti توسط دولت بریتانیا و رگولاتورهای دیجیتال آلمان نیز استفاده می‌شود و از سیگنال‌های مختلف چهره مانند رنگ پوست یا چین‌و‌چروک برای تخمین استفاده می‌کند.

photo_2022-06-24_12-21-35.jpg
-

از طریق وب‌سایت Yoti می‌توانید به صورت رایگان این فناوری را امتحان کنید و همچنین ادعا شده که هیچ یک از داده‌های کاربران در آن ذخیره نمی‌شود. تجزیه و تحلیل انجام شده در سال 2020 نیز نشان می‌دهد که سیستم Yoti با دقت 98.89 درصدی می‌تواند سن کاربران را حدس بزند.

با افشا شدن این اطلاعات هنوز به طور دقیقی نمی‌دانیم که اینستاگرام قصد دارد چگونه از این سیستم برای تشخیص سن کاربران خود استفاده کند، چرا که همه می‌توانند با قرار دادن یک عکس مقابل دوربین این سیستم را فریب بدهند.

اینستاگرام همچنین از ابزار هوش مصنوعی دیگری برای تخمین سن کاربران خود استفاده می‌کند. این ابزار اطلاعاتی مانند پست‌های تولد کاربران و سن گروه‌های دوستان آن‌ها را اسکن می‌کند. بنابراین به عنوان مثال اگر کاربری ادعا کند 20 سال سن دارد اما در مورد جشن تولد 17 سالگی خود پست‌هایی ارسال کند، حساب کاربری او به صورت خودکار برچسب‌گذاری می‌شود.

اگر به اخبار دنیای تکنولوژی علاقه مند هستید، ما را در شبکه‌های اجتماعی مختلف تلگرام، روبیکا، توییتر، اینستاگرام و آپارات همراهی کنید.

منبع خبر: bloomberg

Screenshot_20211214-203627_ToonMe.jpg

پویان معصومی - کارشناس تولید محتوا

فارغ التحصیل رشته مهندسی تکنولوژی نرم افزار هستم و کار اصلی بنده نویسند‌گی و تولید محتوا است.

اگر پیشنهاد یا انتقادی داشتی با من در ارتباط باش.


0 نظر درباره‌ی این پست نوشته شده است.

ثبت نظر