ذره بین، موتور جستجو بومی همراه اول، از گوگل پلی حذف شد

Untitled-1.jpg

پس از روبیکا، به نظر می‌رسد اپلیکیشن موتور جستجوی بومی «ذره‌بین» هم با گزارش کاربران ایرانی از گوگل پلی حذف شده است.

اپلیکیشن موتور جستجوی بومی «ذره‌بین» از گوگل پلی حذف شد. همراه اول ۱۷ اسفندماه ۹۹ از جستجوگر خود رونمایی کرد. از آن زمان به بعد، شهروندان ایرانی شاهد تبلیغات پیامکی و تسهیلات گسترده این اپراتور برای استفاده از ذره‌بین بوده‌اند.

با ایجاد اعتراض‌هایی حول عملکرد روبیکا در ماجرای اکانت‌های جعلی طی روزهای گذشته و گزارش‌دهی کاربران ایرانی در فروشگاه‌های اپلیکیشن، روبیکا از گوگل پلی حذف شد. به نظر می‌رسد که ذره‌بین هم هدف کاربران قرار گرفته و اکنون دیگر در نتایج جستجوی استور گوگل دیده نمی‌شود.

طی سال‌های اخیر، شاهد معرفی چند موتور جستجوی ایرانی ازجمله یوز و پارسی‌جو بوده‌ایم که متأسفانه نتوانستند نتایج قابل قبولی به کاربران ارائه کنند. چندی پیش، موتور جستجوی یوز هم غیر فعال شد اما اطلاع‌رسانی رسمی درخصوص آن انجام نشد. با انتشار اخباری از بررسی طرح حمایت از حقوق کاربران فضای مجازی در مجلس طی ماه اخیر، نگرانی‌ها از ایجاد محدودیت در استفاده از پلتفرم‌های محبوب خارجی افزایش یافته است.

با اینکه برخی موافقان و تدوین‌گران این طرح می‌گویند تمرکز طرح صیانت بر ایجاد محدودیت نیست؛ در طرح از اختصاص مدت زمانی برای جایگزینی پلتفرم‌های محبوب خارجی با نمونه‌های داخلی یا پلتفرم‌های دیگر کشورها سخن گفته شده که حاضر به همکاری با ایران هستند. حال آنکه عملکرد غیر شفاف برخی پلتفرم‌های داخلی از سال‌های گذشته تاکنون موجب ایجاد نگرانی در مردم و فعالان حوزه فضای مجازی شده و آن‌ها خواستار قانون‌گذاری این فضا به‌جای برخوردهای سلبی با پلتفرم‌های خارجی و نحوه استفاده از اینترنت هستند.

اگر به اخبار دنیای تکنولوژی علاقه مند هستید، ما را در شبکه‌های اجتماعی مختلف تلگرام، روبیکا، توییتر، اینستاگرام و آپارات همراهی کنید.

منبع خبر: فیسیت

پویان معصومی.jpg

پویان معصومی - کارشناس تولید محتوا

نویسندگی در حوزه تکنولوژی یکی از تفریحات و علاقه مندی‌های من به عنوان یک فارغ التحصیل رشته مهندسی تکنولوژی نرم افزار است که به کار اصلی بنده تبدیل شده و تولید محتوا را به صورت ویژه‌ای دنبال می‌کنم.

اگر پیشنهاد یا انتقادی داشتی با من در ارتباط باش.حتما در اینستاگرام من را دنبال کنید.


0 نظر درباره‌ی این پست نوشته شده است.

ثبت نظر