عضو شورای عالی فضای مجازی: هیچ بحثی پیرامون فیلترینگ اینستاگرام مطرح نشده است

ضرغامی.jpg

عزت الله ضرغامی یکی از اعضای شورای عالی فضای مجازی در یک لایو اینستاگرامی، نظرات خود را راجع به فضای مجازی، فیلترینگ، شبکه‌های اجتماعی و... مطرح کرده است.

باز شدن پای وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به دادسرا (و مطرح شدن موضوع عدم توجه به دستور به فیلترینگ اینستاگرام که توسط رسانه‌ها مطرح شده بود) باعث شد تا موضوع فضای مجازی دوباره بر سر زبان‌ها بیفتد. حالا عزت الله ضرغامی، عضو شورای عالی فضای مجازی، در یک لایو اینستاگرامی به بیان نظرات خود درباره‌ی فضای مجازی پرداخته است. وی در بخشی از صحبت‌هایش به این عقیده اشاره کرده است که فضای مجازی حالا از یک رسانه عبور کرده و به همه‌ی بخش‌های زندگی ما از اقتصاد گرفته تا همه‌ی پدیده‌های اجتماعی وارد شده است. او گفته است که مفهوم فضای مجازی را مانند بسیاری از مفاهیم دیگر بسیار دیر به رسمیت شناختیم و خیلی دیر به فکر مدیریت آن افتادیم.

او معتقد است که اینستاگرام و فضای مجازی یکی از فناوری‌های خدمت محور است که مردم با سرعت با آن ارتباط برقرار کردند، مردم در اینستاگرام زندگی می‌کنند، کسب و کار دارند و البته فسادهایی هم در آن وجود دارد اما کشور در زمینه‌ی فضای مجازی دچار عقب ماندگی جدی است. وی به این موضوع اشاره کرده است که ما در سال‌های اخیر می‌توانستیم یک پیام رسان داخلی قدرتمند داشته باشیم. وی در این خصوص چنین گفته است:

مردم می‌خواهند مشکل خود را با سرویس رفع کنند و کسی سمت مخالف حاکمیت نیست، اگر یک پیام رسان کاربردی و خوب و با خدمات مناسب ارائه می‌دادیم، این فرصت را داشتیم. پیام‌رسان‌های داخلی داشت به نتیجه می‌رسید؛ سروش 10میلیون مخاطب داشت و مسئولان آن 24 ساعته زحمت می‌کشیدند که پوسته‌های تلگرام روی کار آمد. به حضرت عباس تلگرام طلایی ایرانی نبود اما مسئولین دولتی مدعی شدند که این نرم‌افزار داخلی است! ظرف یک سال بعد هم تلگرام واکنش نشان داد و تلگرام طلایی را تعطیل کرد.

-

جالب است اشاره کنیم که تا پیش از این صحبت‌ها، بارها و بارها به ایرانی بودن تلگرام طلایی اشاره شده بود و حتی مدیر آن که در پارک فناوری دانشگاه تهران مستقر بود، بارها با رسانه‌های مختلف هم گفتگو هم کرده بود.

بخش دیگری از صحبت‌های ضرغامی به موضوع کاهش پهنای باند بین الملل برمی‌گشت. وی معتقد است که این تصمیم اذیت کردن مردم است:

صحبت‌هایی مطرح می‌شود که پهنای باند بین‌الملل را کمتر کنید. می‌گویند پهنای باند اینستاگرام را کم کنید تا مردم با زحمت بیشتری با این سرویس کار کنند تا بخواهند ویدیو بینند حالشان گرفته شود. ما نباید مردم را اذیت کنیم، مردم به اندازه کافی مشکل دارند. درست یا غلط، خوب یا بد امروز مردم در اینستاگرام زندگی می‌کنند و بزرگترین مجموعه‌ای است که معاملات مجازی و آموزش مجازی در آن رخ می‌دهد. البته فسادی که در اینستاگرام هم است فوق‌العاده ناراحت‌کننده است.

-

وی اشاره کرده است که فیلترینگ نباید دو قطبی باشد؛ بلکه سرویس داخلی باید قوی و ارزان باشد. در اصل او به فیلترینگ پلتفرم‌های خارجی با هدف حمایت از پلتفرم‌های داخلی اعتقادی ندارد. وی حتی مشخصاً درباره‌ی فیلترینگ اینستاگرام صحبت کرده است:

من مخالف فیلترینگ اینستاگرام هستم. بحث فیلترینگ یک آدرس عوضی است. اصل طرح این موضوع اشتباه است و باید یک سرویس با کیفیت خوب ارائه شود.

صحبت‌ها و نظرات ضرغامی از آن جهت اهمیت دارد که او یکی از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی و فضای مجازی است. از سوی دیگر این احتمال وجود دارد که او به عنوان یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده باشد.

اخبار مرتبط:

رئیس جمهور : اگر این دولت نبود چنین فضایی مجازی قطعاً در اختیار مردم نبود

اگر به اخبار دنیای تکنولوژی علاقه مند هستید، ما را در شبکه‌های اجتماعی مختلف تلگرام، روبیکا، توییتر، اینستاگرام و آپارات همراهی کنید.

منبع خبر: دیجیاتو


2 نظر درباره‌ی این پست نوشته شده است.

شهروند درجه 3

یکشنبه, 05 بهمن 1399

سر فیلتر کردن تلگرام هم همین چرندیات رو میگفتن ولی نهایتا فیلتر شد. اینم به زودی فیلتر میشه. همیشه اولش میگن نه مخالفیم و دلیل منطقی و ...
اگه بحث فیلترش نیست چرا هی میاین مخالفت میکنین؟ پس بحثس هست فقط با این روش دارین ملت رو آماده میکنین که فیلتر بشه یهو صدای مردم در نیاد.

پاسخ

علی

دوشنبه, 06 بهمن 1399

اینستاگرام نرم افزار بسیار مخربی است و باید فیلتر شود.

پاسخ

ثبت نظر