برای اولین‌بار از سال 2020، فروش خودروهای تسلا با افت سالانه مواجه شد

tesla car

در سه‌ماهه اول سال جاری میلادی، تسلا 386,810 خودرو تحویل داده است که نسبت به سه‌ماهه مشابه سال گذشته میلادی کاهش 8.5 درصدی را نشان می‌دهد. تحلیلگران انتظار تحویل حدود 457 هزار خودرو را برای سه‌ماهه اول سال 2024 داشتند.

این میزان کاهش از سال 2020 بی‌سابقه بوده است؛ در آن سال به‌دلیل همه‌گیری کرونا، این شرکت با مشکلاتی مواجه شده بود.

به گزارش بلومبرگ، تسلا تنها 386,810 دستگاه خودرو را در سه‌ماهه اول سال 2024 تحویل داده است که تقریباً 100 هزار خودرو از میزان تحویل سه‌ماهه چهارم 2023 فاصله دارد. همچنین این شرکت در سه‌ماهه اول سال گذشته میلادی حدود 422,875 دستگاه تحویل داده بود. با انتشار این خبر، ارزش سهام تسلا حدود 5 درصد کاهش یافت.

کاهش میزان تحویل خودروهای تسلا در سه‌ماهه اول 2024

تسلا از سال 2020 تاکنون خودروهای کمتری نسبت به دوره مشابه سال قبل تحویل نداده بود. همچنین از فصل سوم 2022 تا فصل آخر 2023، این شرکت همیشه بیشتر از 400 هزار خودرو در یک سه‌ماهه فروخته بود. براساس میانگین نظرات مختلف تحلیلگران، انتظار می‌رفت این شرکت حدود 457,000 خودرو را برای دوره منتهی به 31 مارس تحویل دهد.

tesla-model-3-se
-

تسلا این کاهش را تا حدی به‌دلیل فاز اولیه تولید مدل 3 در کارخانه فرمونت و همچنین تأخیر در حمل‌ونقل ناشی از ناآرامی‌های دریای سرخ و آتش‌سوزی کارخانه این شرکت در برلین عنوان کرده است؛ در ماه مارس (فروردین)، فعالان محیط‌زیست زیرساخت‌های این کارخانه را به آتش کشیدند. البته پیش‌تر تسلا پیش‌بینی کرده بود که رشد سال 2024 کُند شود، زیرا این شرکت برای تولید خودروهای جدید در سال 2025 آماده می‌شود.

در چین، تسلا با افزایش رقابت از سوی سازندگان داخلی خودروهای برقی این کشور، ازجمله BYD و شرکت‌های تازه‌واردی مانند شیائومی مواجه شده است. پس از فروش ضعیف ماه ژانویه و فوریه 2024 خودروهای این شرکت در چین، تسلا تولید مدل 3 و مدل Y خود را در کارخانه شانگهای کاهش داد و درنتیجه برنامه کاری کارگران آن از 6 و نیم روز به پنج روز در هفته کاهش یافت.

اگر به اخبار دنیای تکنولوژی علاقه مند هستید، ما را در شبکه‌های اجتماعی مختلف تلگرام، روبیکا، توییتر، اینستاگرام و آپارات همراهی کنید.

منبع خبر: bloomberg

پویان معصومی.jpg

پویان معصومی - کارشناس تولید محتوا

نویسندگی در حوزه تکنولوژی یکی از تفریحات و علاقه مندی‌های من به عنوان یک فارغ التحصیل رشته مهندسی تکنولوژی نرم افزار است که به کار اصلی بنده تبدیل شده و تولید محتوا را به صورت ویژه‌ای دنبال می‌کنم.

اگر پیشنهاد یا انتقادی داشتی با من در ارتباط باش.حتما در اینستاگرام من را دنبال کنید.


0 نظر درباره‌ی این پست نوشته شده است.

ثبت نظر