آیا موبوگرام، تلگرام فارسی و سایر اپلیکیشن‌های شخص‌ثالث تلگرام امن هستند؟

آیا موبوگرام، تلگرام فارسی و سایر اپلیکیشن‌های شخص‌ثالث تلگرام امن هستند؟

وقتی صحبت از اپلیکیشن ارتباطاتی است، اولین بحثی که حائز اهمیت است، بحث امنیت آن است. ما در این مقاله آموزشی به بررسی امنیت اپلیکیشن‌های پرمخاطبی چون موبوگرام، ایرانگرام و … می‌پردازیم.

موبوگرام، اپلیکیشنی آشنا و محبوب در میان کاربران ایرانی ایرانی است. موبوگرام یک اپلیکیشن شخص ثالث و غیر‌رسمی بر پایه تلگرام است، که قابلیت‌های آن از تلگرام بیشتر است و همین موضوع توجه کاربران را به آن جذب کرده است. اما نباید فراموش کرد، اولین و مهم‌ترین نکته‌ای که باید در هنگام استفاده از اپلیکیشن‌های ارتباطاتی در نظر بگیرید، بحث امنیت آنها است. فیسیت همیشه به شما توصیه کرده است تا در میان اپلیکیشن‌های ارتباطاتی از اپلیکیشن‌هایی استفاده کنید که از سیستم‌رمزگذاری "end-to-end" استفاده می‌کنند. سیستم رمزگذاری "end-to-end" به این صورت عمل می‌کند که پیام‌ فرستنده در مبدا رمزگذاری می‌شود و تنها توسط کاربر دریافت‌کننده قابل رمزگشایی است. این ویژگی به این معناست که کسی جز فرستنده و گیرنده امکان دسترسی به محتوای پیام‌ را نخواهد داشت. در این سیستم رمزگذاری پیام‌ها به هیچ عنوان بر روی سرور‌ها ذخیره نمی‌شود و تنها در دستگاه فرستنده و گیرنده ذخیره خواهد شد.

موبوگرام و سایر اپلیکیشن‌های شخص‌ثالث که بر پایه اپلیکیشن تلگرام هستند به چند دلیل می‌توانند امن نباشند:

این اپلیکیشن‌ها به صورت رسمی منتشر نمی‌شوند و در مارکت‌های رسمی قرار ندارند. شما برای دانلود این اپلیکیشن‌ها باید به مارکت‌های غیررسمی مراجعه نمایید. استفاده از مارکت‌های غیر‌رسمی و دانلود اپلیکیشن‌ها از این مارکت‌ها اصلا کار مناسب و امنی نیست. چرا که ممکن است از طریق دانلود این اپلیکیشن، امکان نفوذ هکرها به سیستم شما فراهم شود، و یا سیستم شما از طریق دانلود این اپلیکیشن‌ها آلوده شود. فیسیت، به هیچ‌عنوان دانلود اپلیکیشن از مارکت‌های غیررسمی را به دلایل امنیتی توصیه نمی‌کند.

اپلیکیشن‌های شخص ثالث و غیررسمی که بر مبنای تلگرام هستند، اکثرا ساخت ایران هستند. پس امکان اینکه سرورهای آنها در ایران باشد بسیار بسیار زیاد است، در این صورت امکان دسترسی به اطلاعاتی که شما توسط این اپلیکیشن‌ها رد‌ و بدل می‌کنید برای حکومت بسیار بسیار آسان است. فعالیت‌های شما در این اپلیکیشن‌ها به آسانی می‌تواند تحت نظر گرفته شود. اگر در فضاهای مجازی فعالیت‌های خاصی انجام می‌دهید، بسیار دقت کنید، چرا که امکان دسترسی به اطلاعات و محتوای اپلیکیشن‌های ارتباطی بسیار خطرناک است و ممکن است برای شما دردسرساز شود.

وقتی بار اول اپلیکیشنی را اجرا می‌کنید و می‌خواهید از آن استفاده کنید، از شما می‌خواهد به اپلیکیشن مجوز دسترسی به بخش‌های مختلف گوشی را بدهید. همیشه به شما توصیه می‌کنیم با توجه به عملکرد اپلیکیشن به آن دسترسی بدهید و از دادن دسترسی به بخش‌های که مربوط به عملکرد اپلیکیشن نیست، اکید خودداری کنید. وقتی برای موبوگرام و سایر اپلیکیشن‌های شخص ثالث ناامن هم مجوز دسترسی به بخش‌های مختلف گوشی را صادر می‌کنید، زمینه را برای نفوذ هکرها به سیستم خود محیا کردید. چرا که در این نوع اپلیکیشن‌ها هکرها می‌توانند از طریق دسترسی که بخش‌های مختلفی گوشی دارند به سیستم شما نفوذ کنند.

فیسیت به هیچ‌عنوان اپلیکیشن‌های موبوگرام، تلگرام‌ فارسی و اپلیکیشن‌های شخص ثالث که بر پایه تلگرام هستند را تایید نمی‌کند و استفاده از آن را به هیچ‌عنوان توصیه نمی‌کند. چرا که استفاده از این نوع اپلیکیشن‌ها حریم خصوص شما را به خطر می‌اندازد.

همیشه از اپلیکیشن‌های رسمی که در مارکت‌های رسمی قرار دارند استفاده نمایید. اپلیکیشن تلگرام را می‌توانید با رعایت نکات امنیتی استفاده نمایید

نگاه دیگران

نگاه دیگران

نگاه دیگران نگاهی است از دنیای گسترده صفحات گوناگون اینترنت که منتخبی از آن‌ها را در پایگاه خبری چهره و اخبار مشاهده میکنید.


3 نظر درباره‌ی این پست نوشته شده است.

بهروز اسماعیلی

پنجشنبه, 02 آذر 1396

باسلام .معتبر ترین و امن ترین اپلیکیشن تلگرام کدومه؟ لطفا راهنمایی کنید .با تشکر

پاسخ

یوسف

شنبه, 25 اسفند 1397

سلام. به تازگی موبوگرام دوم و موبوگرام سوم در گوگل پلی منتشر شده‌اند آیا هنوز هم میتوان گفت موبوگرام ناامن است؟

پاسخ

سیامک

چهارشنبه, 14 فروردین 1398

سلام. مطلبتون جالب و مفید بود اما باید به این نکته توجه داشته باشید که موبوگرام امکانات بیشتری از تلگرام داره مثلاً فوروارد پیشرفته، دسته بندی کانال و گروه، حذف گروهی مخاطبین و پروکسی، مخاطبین آنلاین و .... همه امکاناتی هستن که تلگرام اصلی اونها رو نداره

پاسخ

ثبت نظر