آخرزمان IPV4ها فرا رسید؛ دیگر نوبت IPV6ها رسیده

آخرزمان IPV4ها فرا رسید؛ دیگر نوبت IPV6ها رسیده

آخرزمان IPV4ها فرا رسید؛ دیگر نوبت IPV6ها آمده

فرسودگی و احتمال به اتمام رسیدن آدرس IPv4 مدتهاست پیش بینی شده بود که آن روز بالاخره فرا رسیده است. همه 4.3 میلیارد آدرس IPv4 اختصاص داده شده است، این بدان معناست که دیگر آدرس های IPv4 را نمی‌توان به ISPها و دیگر ارائه دهندگان بزرگ زیرساخت شبکه اختصاص داد.

این روند از دهه 80 پیش بینی شده است، فرسودگی و به اتمام رسیدن این نوع آدرس دهیها در واقع از سال 2012 اتفاق افتاده است. در آن مرحله ، تمام مکان‌های آدرس IPv4 به پنج ریجستری منطقهای اینترنتی اختصاص داده شده بود، AFRINIC برای آفریقا ، ARIN برای قطب جنوب ، کانادا ، بخش هایی از کارائیب اختصاص یافته است و ایالات متحده. APNIC شرق آسیا ، اقیانوسیه ، آسیای جنوبی و آسیای جنوب شرقی ، LACNIC برای اکثر کارائیب و آمریکای لاتین و در آخر RIPE NCC برای اروپا ، آسیای میانه ، روسیه و غرب آسیا.

این رجیستری‌ها تمام آدرس‌های خود را اختصاص داده‌اند و هیچ آدرس IPv4ی باقی نمانده‌ است. در 15 آوریل 2011 ، آسیا و اقیانوسیه (APNIC) آخرین بلوک IPv4 خود را ، در 14 سپتامبر 2012 برای اروپا ، خاورمیانه و آسیای مرکزی (RIPE NCC) ، در 10 ژوئن 2014 برای آمریکای لاتین و کارائیب (LACNIC) اختصاص داد. 24 سپتامبر 2015 برای آمریکای شمالی و سرانجام امروز ، اروپا RIPE NCC خبر از اتمام آی‌پی‌ها دادند.

این خبر در یک ایمیل (ارسال شده توسط نیکولاس پدیادییت ) اعلام شده است:

ایمیلی از سوی نیکولاس پدیادیتیس

 

همکاران گرامی،

امروز ۲۵ نوامبر ۲۰۱۹، در ساعت ۱۵:۳۵ ساعت هماهنگ جهانی + ۱ (1+UTC)، ما آخرین آدرس IPv4 خود را اختصاص داده و در حال حاضر آدرس IPv4 دیگری برای ما باقی نمانده‌ است.

اعلامیه ما خبر شوکه‌کننده‌ای برای اپراتورهای شبکه نیست زیرا اتمام آدرس‌های IPv4 زمان زیادی مورد انتظار بوده‌ است. درواقع این نظارت مسئولانه جامعه RIPE بوده که اختصاص‌های /22 برای هزاران شبکه جدید پس از اتمام آخرین /8 در ۲۰۱۲ صورت پذیرفته‌است.

 

از نظر تئوری ، اتمام آدرس‌های IPv4 نباید بدان معنی باشد که هیچ وسیله جدید IPv4 نمی تواند به اینترنت اضافه شود ، اما در عمل ، تعدادی از عوامل این مسئله غیرقابل حل را حل می کنند.

اولین مورد این است که ISP ها می توانند از آدرس های IPv4 بلااستفاده استفاده مجدد و بازیافت کنند. مورد دوم این است که به دلیل NAT (ترجمه آدرس شبکه) می توانید از همان آدرسهای IP در پشت روتر ISP استفاده کنید. آخرین دلیل هم IPv6 است که تا حالا به‌خوبی راه‌اندازی شده و اجازه اختصاص ۱۰۳۸×۳/۴ آدرس را فراهم می‌آورد.

 

 

 

ما را در شبکه‌های اجتماعی مختلف تلگرام، روبیکا، توییتر، اینستاگرام همراهی کنید.

منبع خبر: mspoweruser

پویان معصومی

پویان معصومی

دانشجوی رشته مهندسی نرم افزار هستم و کار اصلی بنده نویسنده‌گی و بازاریابی محتوا است


0 نظر درباره‌ی این پست نوشته شده است.

ثبت نظر