شروع عصری نو در زمینه کامپیوتر های کوانتومی

شروع عصری نو در زمینه کامپیوتر های کوانتومی

شرکت آی‌بی‌ام قصد دارد فناوری رایانه‌ای کوانتوم خود را از طریق خدمات کلود در دسترس همگان قرار دهد تا کاربران بتوانند از قدرت پردازشگر کوانتومی مطلع شوند.

به گزارش واحد فناوری اطلاعات سایبربان؛ آی‌بی‌ام از 35 سال قبل در تلاش برای دستیابی به این فناوری بوده و شاید تا زمان عرضه مدل نهایی یک رایانه کوانتومی به یک دهه دیگر زمان نیاز داشته باشد.

تفاوت اصلی رایانه‌های کوانتومی با رایانه‌های عادی در این است که آن‌ها درآن‌واحد قادر به پردازش بیت‌هایی هستند که به‌طور هم‌زمان مقادیر صفر، یک یا صفر و یک را به خود اختصاص می‌دهند. درنتیجه رایانه‌های دارای پردازشگر کوانتومی می‌توانند وظایف محوله را با سرعت بسیار بیشتری در قیاس با رایانه‌های معمولی انجام دهند.

به‌بیان‌دیگر پردازشگرهای کوانتومی می‌توانند عملیات متنوع و جدیدی را بر روی‌داده‌ها در قالب‌هایی خارج از مدل‌های استاندارد انجام دهند. در عرصه پردازش کوانتومی به بیت‌ها کوآبیت گفته می‌شود.

تا پیش‌ازاین تنها محققان و متخصصان به چنین پردازشگرهایی دسترسی داشتند، اما حالا مردم عادی هم از مزایای این فناوری گران‌قیمت بهره مند می‌شوند.

آی‌بی‌ام می‌گوید با این کار عصر رایانه‌ای کوانتومی را آغاز کرده و امیدوار به ایجاد جهانی بر اساس همین فناوری است که موجب حل بسیاری از معماهای کلاسیک رشته‌های مختلف که تابه‌حال قابل‌حل نبوده‌اند، خواهد شد. دسترسی به پردازشگر کوانتوم آی‌بی‌ام از طریق خدمات کلود با استفاده از رایانه‌های شخصی یا تلفن همراه ممکن است.

پردازنده یادشده متشکل از 5 کوآبیت است که نسبت به مدل‌های قبلی پردازنده‌های کوانتومی آی‌بی‌ام پیشرفته‌تر محسوب می‌شود. اگرچه هنوز هیچ رایانه کوانتومی در جهان ساخته نشده، اما در آینده پردازنده‌های کوانتومی متوسط دارای 50 تا 100 کوآبیت خواهند بود که اجرای بسیاری از طرح‌ها و پروژه‌های پیچیده و دارای محاسبات فراوان را ممکن می‌کنند.

دیگر رقبای آی‌بی‌ام هم عموماً پردازنده‌های کوانتومی خود را با تعداد محدودی کوآبیت طراحی کرده‌اند، البته در مواردی تولیدات آن‌ها پیشرفته‌تر از آی‌بی‌ام بوده است. ازجمله این مجموعه‌ها دانشگاه بریستول است که چند سال قبل از اجرای طرحی موسوم به کوانتوم در کلود یا Quantum in the Cloud خبر داد.

شرکت D-Wave  هم در سال 2011 یک پردازنده کوانتومی 128 کوآبیتی ساخت و در هفته‌های اخیر نسل سوم پردازنده D-Wave 2X را با بیش از هزار کوآبیت طراحی کرده است. نکته جالب این است که گوگل با صرف 10 میلیون دلار هزینه یکی از سیستم‌های کوانتومی D-Wave را خریداری کرده است.

ازجمله شرکت‌های مشهوری که در این زمینه فعال هستند می‌توان به گوگل اشاره کرد با همکاری محققان ارتش آمریکا فعالیت‌های کمتر افشاشده‌ای را انجام می‌دهد و مایکروسافت هم در این بخش فعال است. آی‌بی‌ام برای حفظ برتری خود در این زمینه موسسه تحقیقاتی نوپایی موسوم به IBM Research Frontiers Institute  را راه‌اندازی کرده که به‌طورکلی برای ارتقای فناوری‌های رایانه‌ای تلاش می‌کند. این موسسه کنسرسیومی متشکل از سامسونگ، جی اس آر و هونداست.

 

نگاه دیگران

نگاه دیگران

نگاه دیگران نگاهی است از دنیای گسترده صفحات گوناگون اینترنت که منتخبی از آن‌ها را در پایگاه خبری چهره و اخبار مشاهده میکنید.


0 نظر درباره‌ی این پست نوشته شده است.

ثبت نظر