نخستین نانوچاقو برای برش غشاء سلول تولید شد

نخستین نانوچاقو برای برش غشاء سلول تولید شد

ICTPRESS - یک شرکت فعال در حوزه فناوری‌نانو، نمونه اولیه نوعی نانوچاقو برای برش غشاء سلول را تولید کرده است که این نانوچاقو میتواند تعداد زیادی سلول را برش زده و ترکیبات درمانی را بعد از برش وارد سلول کند.

yourad

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS، نانت وورکس (NantWorks) شرکتی است که توسط پاتریک سون شیونگ تاسیس شده‌است، شیونگ مخترع اولین عامل شیمی‌درمانی نانوذره‌ای موسوم به Abraxane است.
شیونگ اخیرا اعلام کرده است که موفق به استفاده از نانوچاقوی گرمانوری در جراحی شده است. این کار با همکاری محققان آزمایشگاه پزشکی دانشگاه کالیفرنیا انجام شده است. نتایج این پروژه در قالب مقاله‌ای در نشریه Cell Metabolism منتشر شده‌است.
بیماری‌های مربوط به جهش DNA میتوکندری بسیار رایج هستند. ابزارهای مناسب برای مقابله با این بیماری‌ها بسیار محدود هستند چون که این ابزارها از کارایی بالایی برخوردار نیستند.
این نانوچاقوی گرمانوری از لیزر پالسی بهره میگیرد. این چاقو قادر است غشاء سلول را باز کرده و به‌صورت هم‌زمان ابزاری نیز برای وارد کردن مواد مورد نظر به درون سلول به کار گرفته میشود. شرکت نانوکاو (NanoCAV) از زیرمجموعه‌های نانو وورکس اقدام به ساخت نمونه اولیه این چاقو کرده است. با این نانوچاقو میتوان 100 هزار سلول را برش زد.
محققان این شرکت با استفاده از این نانوچاقو موفق شدند به درون سلول‌هایی که دچار نقص کارایی هستند، ترکیبات مورد نظر خود را وارد کنند و با این کار عملکرد سلول را به حالت اولیه باز میگردانند.
شیونگ گفت: «این نمونه اولیه نشان داد که این ابزار میتواند کارایی بالایی داشته و در عین حال کارهایی را که پیش از این محققان قادر به انجام آن نبودند را انجام داد.»
شرکت نانو وورکس با هدف همگرایی میان علوم مختلف برای استفاده در بخش پزشکی فعالیت میکند. این شرکت بدنبال ارائه فناوری‌هایی است که با استفاده از آن بتوان فرآیند درمان را تسریع کرد. این شرکت در حال تجاری‌سازی فناوری‌هایی در حوزه تشخیص طبی و درمان بیماری است.

نگاه دیگران

نگاه دیگران

نگاه دیگران نگاهی است از دنیای گسترده صفحات گوناگون اینترنت که منتخبی از آن‌ها را در پایگاه خبری چهره و اخبار مشاهده میکنید.


0 نظر درباره‌ی این پست نوشته شده است.

ثبت نظر