این سایت اندازه‌ دقیق کشور‌ها را به شما میدهد

این سایت اندازه‌ دقیق کشور‌ها را به شما میدهد

همانطور که گفتیم، نشان دادن کره‌ زمین بر روی صفحه و تبدیل آن به نقشه‌هایی که انواع و اقسام آن‌ها را بصورت روزمره می‌بینیم، کار سختی بوده و نیازمند الگوریتم‌های خاصی می‌باشد. یکی از متداول‌ترین الگوریتم‌ها، مرکاتور نام دارد که احتمالاً بیشتر نقشه‌هایی که دیده‌اید، بر اساس این الگوریتم ساخته شده‌اند.

هر کدام از انواع الگوریتم‌ها اشتباهات خاص خودشان را دارند. به طور مثال در مرکاتور، اندازه‌ی کشورها هرچه به سمت قطب‌ها حرکت می‌کنیم، بزرگتر از واقع و هر چه به سمت خط استوا می‌رویم، کوچکتر می‌شوند. باید بدانید که اندازه کشورهایی که در نزدیکی خط استوا هستند به اندازه واقعی نزدیکتر است و کشورهایی در مدارهای بالاتر با بزرگنمایی غیر واقعی دیده می‌شوند.

همین موضوع ایده‌ای شد برای طراحان سایت The True Size تا با ساخت این سایت این امکان را به ما بدهند تا با جستجوی نام کشورها بتوانیم آن‌ها را با موس به جاهای دیگر نقشه منتقل و ابعادشان را در کنار سایر کشورها با آن‌ها مقایسه کنیم.

به طور مثال مساحت کشور عزیزمان، ایران، حدود ۱٫۶۵ میلیون کیلومتر مربع است و روی نقشه بسیار بسیار کوچک‌تر از کشور گرینلند به نظر می‌رسد. اما جالب است بدانید که گرینلند با تمام ضمایمش تنها نیم میلیون کیلومتر مربع از ایران بزرگتر است! کافی‌ست نام ایران را جستجو کرده و روی نقشه آن را به نزدیکی گرینلند بکشید تا بتوانید واقعا ابعاد این دو سرزمین را مقایسه کنید.

 

نگاه دیگران

نگاه دیگران

نگاه دیگران نگاهی است از دنیای گسترده صفحات گوناگون اینترنت که منتخبی از آن‌ها را در پایگاه خبری چهره و اخبار مشاهده میکنید.


0 نظر درباره‌ی این پست نوشته شده است.

ثبت نظر