سامانه هوش مصنوعی تشخیص ماسک در شیراز طراحی شد

سامانه تشخیص ماسک با هوش مصنوعی در شیراز.jpg

در شرایطی که کرونا ویروس سراسر دنیا را درگیر کرده است، استفاده از ماسک بهترین راه برای جلوگیری از شیوع است اما برخی هنوز هم رعایت نمی‌کنند. حالا در شیراز شاهد طراحی سیستم هوش مصنوعی هستیم که ماسک زدن افراد را تشخیص می‌دهد.

در این روزهایی که کرونا در سراسر دنیا جان می‌گیرد، استفاده از ماسک تنها راهی است که می‌تواند جلوی این ماجرا را تا حد زیادی بگیرد. با این وجود هنوز هم عده زیادی هستند که به زدن ماسک اعتقادی ندارد و نه تنها برای خود، بلکه برای دیگر افراد جامعه هم مشکل می‌آفرینند. حالا اما خوشبختانه در شیراز شاهد طراحی سامانه تشخیص ماسک صورت با استفاده از هوش مصنوعی هستیم.

این سامانه با استفاده از فناوری پردازش تصویر و الگوریتم‌های یادگیری ماشین طراحی و تولید شده است و می‌تواند وضعیت ماسک زدن کاربران را با پردازش تصویر آن‌ها تشخیص دهد. در واقع این سامانه حتی می‌تواند درصدی که ماسک صورت را پوشش داده است را هم تشخیص بدهد. برای نمونه در صورتی که ماسک تنها دهان و یا پایین‌تر از آن را بپوشاند، که به اصطلاح با نام ماسک مدل دندان پزشکی معروف شده است، سامانه درصد حدود 50 و یا کمتر را نشان می‌دهد اما در صورتی که ماسک کاملا دهان و بینی را بپوشاند، این سامانه هوش مصنوعی قادر است آن را به صورت دقیق تا 99.9 درصد تشخیص بدهد.

این سامانه را می‌توان در اماکن و محیط‌های شلوغ (مانند مترو، ورودی ادارات دولتی و ...) برای کنترل افرادی که از ماسک استفاده نمی‌کنند، به کار گرفت. برای نمونه در ورودی مترو، در صورتی که فردی ماسک نداشته باشد، می‌توان گیت را به روی او باز نکرد. بدون شک چنین سامانه‌ای در کنترل شیوع بیماری کرونا کمک زیادی خواهد کرد.

اخبار مرتبط:

منتظر کشف داروی کرونا هستید؟ از کامپیوتر خود برای تحقیق استفاده کنید

اگر به اخبار دنیای تکنولوژی علاقه مند هستید، ما را در شبکه‌های اجتماعی مختلف تلگرام، روبیکا، توییتر، اینستاگرام و آپارات همراهی کنید.

منبع خبر: فیسیت


1 نظر درباره‌ی این پست نوشته شده است.

دیباگر

یکشنبه, 29 تیر 1399

حتما کمک میکنه مثل اون تونل الکل پاش که دانشگاه خودشون اعلام کرد مضر هست یا کرونایاب که همه جهان رو شاد کرد اینم تا چند سال اینده یه چیزایی از توش در میاد :))

پاسخ

ثبت نظر