اینترنت خانگی 5G در ایران به بهره برداری رسید

اینترنت 5G خانگی.jpg

شبکه 5G خانگی با 30 برابر کیفیت خدمات نسبت به خدمات کنونی، با حضور وزیر ارتباطات و توسط مبین نت راه اندازی شد.

به تازگی اخباری درباره‌ی ارائه اینترنت 5G خانگی توسط وزیر ارتباطات منتشر شده بود که حالا ساعتی پیش شاهد تجاری سازی این سرویس توسط اپراتور مبین نت با حضور وزیر ارتباطات بودیم. محمد جواد آذری جهرمی در این زمینه چنین توضیح داده است:

شرکت‌های خدمت دهنده و وزارت ارتباطات به عنوان سیاست گذار باید به نیاز مردم و بازار توجه داشته باشند. باید تصمیم گیری‌ها متناسب با نیاز مردم باشد که یکی از نیازهای مهم مردم پهنای باند است و همواره آن را بیشتر از پیش مطالبه می‌کنند. به ویژه آنکه در یک سال اخیر به دلیل شیوع کرونا زندگی به اینترنت بیشتر از گذشته وابسته شده است.

-

از جمله کاربردهای این سرویس می‌توانیم به افزایش چشمگیر سرعت دانلود و آپلود و همچنین استریم ویدئوهای 4K با کیفیت عالی و قیمت مناسب حتی از طریق تلویزیون و... اشاره کنیم. با این حال مشکلی که در این زمینه وجود دارد، هزینه‌ی بالای خرید مودم 5G است. از این رو وزیر ارتباطات تمهیداتی را اندیشیده و طرح‌هایی را ارائه داده است. وی در این خصوص چنین توضیح داده است:

قیمت مودمی که برای این تکنولوژی استفاده می‌شود بالا است زیرا تکنولوژی تازه وارد است. بنابراین باید شرکت‌های مختلف آن را تولید کنند که در حال حاضر یکی از شرکت‌های داخلی در حال تولید مودم است و تأیید سازمان تنظیم مقررات را می‌گیرد. از اپراتورها می‌خواهیم از بانک‌ها کمک بگیرند و از ظرفیت دولت الکترونیک استفاده کنند تا هر مشتری که درخواست مودم می‌دهد بتواند از دم قسط آن را خریداری کند.

-

همچنین آذری جهرمی از 5G به عنوان راهی جایگزین برای فیبر نوری در مناطقی که امکان توسعه‌ی آن وجود ندارد (مانند ایران)، نام برده است و در این مورد چنین توضیح داده است:

به دلیل نداشتن توازن بین اینترنت خانگی و تلفن همراه، که البته معضل مخصوص کشور ما نیست و در کشورهای کوهستانی یا جاهایی که فیبرنوری در آنها توسعه ندارد نیز این مشکلات وجود دارد، 5G به عنوان اینترنت خانگی استفاده خواهد شد تا ۳۰ برابر ظرفیت، کیفیت را بالا ببرد.

-

اخبار مرتبط:

پنجمین سایت شبکه 5G در شیراز افتتاح شد

اگر به اخبار دنیای تکنولوژی علاقه مند هستید، ما را در شبکه‌های اجتماعی مختلف تلگرام، روبیکا، توییتر، اینستاگرام و آپارات همراهی کنید.

منبع خبر: مهر


0 نظر درباره‌ی این پست نوشته شده است.

ثبت نظر