مجلس: اپراتورها پس از پایان قراردادشان ۱۰ درصد مالیات بیشتری پرداخت می‌کنند

مجلس شورای اسلامی.jpg

به دنبال ایراد شورای نگهبان نسبت به وجود ابهام در خصوص افزایش مالیات 10 درصدی اپراتورهای مخابراتی، مجلس این افزایش را به بعد از پایان قرارداد اپراتورها موکول کرد.

بعد از تعیین لایحه‌ی بودجه 1400، شورای نگهبان این لایحه را مورد بررسی قرار داد و ایراداتی را به آن وارد می‌دانست. بخشی از این ایرادات به حوزه فناوری اطلاعات و مشخصاً افزایش مالیات اپراتورها مربوط بود. درواقع در لایحه‌ی بودجه‌ی 1400 بیان شده بود که حق‌السهم دولت از اپراتورها به میزان 10 درصد افزایش پیدا کند. مجلس شورای اسلامی اما به دلیل وجود ابهامات و مشکلاتی در این زمینه، نسبت به جزء 2 بند "ی" تبصره 6 اعتراض داشته و با آن موافق نبود.

حالا ساعتی پیش نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز، 24 اسفند ماه 99، با این ایراد موافقت کرده و مشخصاً اعلام کردند که افزایش 10 درصد مالیات اپراتورهای مخابراتی پس از پایان قرار داد فعلی آن‌ها اعمال شده و درآمد حاصل از آن به حساب درآمد عمومی ردیف ۱۳۰۴۰۴ تا سقف مبلغ یکصد و بیست و نه هزار و سیصد میلیارد ریال نزد خزانه‌داری کل کشور واریز می‌شود.

در این زمینه یک مشکل ایجاد می‌شود که آن هم تفاوت زمان پایان قرارداد اپراتورهاست. از این رو ممکن است افزایش مالیات 10 درصدی برای یک اپراتور زودتر اعمال شده و در نتیجه هزینه‌ی اینترنت این اپراتورها زودتر افزایش می‌یابد. همین مسئله باعث می‌شود که این اپراتورها عملاً مزیت‌های رقابتی خود را از دست می‌دهند.

این مصوبه مخالفان زیادی از جمله وزیر ارتباطات دارد و حالا باید منتظر باشیم تا این لایحه و رفع ایرادات برای شورای نگهبان ارسال شود و ببینیم که آیا با این تغییر، شورای نگهبان آن را تایید خواهد کرد یا نه.

اگر به اخبار دنیای تکنولوژی علاقه مند هستید، ما را در شبکه‌های اجتماعی مختلف تلگرام، روبیکا، توییتر، اینستاگرام و آپارات همراهی کنید.


0 نظر درباره‌ی این پست نوشته شده است.

ثبت نظر