نرخ پهنای باند اینترنت 25 درصد کاهش یافت

اینترنت.jpg

به دنبال انتشار این خبر که "نرخ پهنای باند اینترنت 25 درصد کاهش یافت"، این سوال مطرح شده است که آیا هزینه‌ی اینترنت کاربران نهایی هم با کاهش همراه خواهد بود یا خیر؟ اگرچه در این زمینه اختلاف نظرهایی وجود دارد اما به نظر می‌رسد این کاهش هزینه، ارتباطی به هزینه‌ی کاربران نهایی نخواهد بود.

محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در آذرماه امسال بود که در یک پرسش و پاسخ اینستاگرامی، به کاربران وعده داد که در صورت رشد ترافیک اینترنت، قیمت پهنای باند اینترنت شرکت ارتباطات زیرساخت 25 درصد ارزان شود. حالا حسین فلاح جوشقانی، رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، با انتشار پستی در صفحه‌ی توییتر خود، از تحقق این وعده خبر داده و گفته است که این تصمیم در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات به تصویب رسیده است.

به نظر می‌رسد که این مصوبه و کاهش 25 درصدی هزینه‌ی اینترنت، مربوط به پهنای باندی باشد که به اپراتورهای ارتباطی و شرکت‌های اینترنتی فروخته می‌شود. در این بین برخی از رسانه‌ها معتقدند که این کاهش قیمت 25 درصدی، باعث ارزان شدن اینترنت کاربران و مشتریان نهایی خواهد شد اما برخی دیگر چنین تصوری را اشتباه می‌دادند. شاید موضوع کاهش 25 درصدی هزینه‌ی پهنای باند، به این مشکل برگردد که اپراتورها و شرکت‌های ارائه‌دهنده‌ی خدمات اینترنتی به ‌دلیل نوسانات ارزی، امسال با افزایش شدید هزینه‌ها رو‌به‌رو شدند و این کاهش هزینه‌ی پهنای باند خود کمکی به کاهش هزینه‌های آن‌ها خواهد بود. از این رو گفته می‌شود که این کاهش هزینه‌ی پهنای باند، ارتباطی منجر به کاهش هزینه‌ی اینترنت کاربران نهایی نخواهد شد.

در این بین باید اشاره کنیم که دعوت وزیر ارتباطات به استفاده‌ی بیشتر از اینترنت، در حالی بوده است که بنا به گزارشات اخیر وب سایت SpeedTest، سرعت اینترنت موبایلی در کشور با سقوط 4 پله‌ای (نسبت به ماه نوامبر) همراه بوده و به رتبه‌ی 88 تنزل پیدا کرده است. درواقع سرعت دانلود اینترنت موبایل 25.30 و سرعت آپلود آن 11.39 مگابیت برثانیه است. این درحالی است که در ماه نوامبر سرعت دانلود اینترنت موبایل ایران 25.64 مگابیت برثانیه بود. جالب است اشاره کنیم که متوسط سرعت دانلود اینترنت موبایل در جهان 47.20 مگابیت است.

با این وجود در زمینه‌ی اینترنت ثابت با رشد مواجه بوده‌ایم و سرعت اینترنت ثابت از 17.84 مگابیت بر ثانیه به 18.33 مگابیت بر ثانیه رسیده است. به عبارتی رتبه جهانی ایران حالا با یک پله رشد، به 136 ارتقا یافته است. در اینجا باید اشاره کنیم که متوسط سرعت دانلود اینترنت ثابت جهاین 96.43 و سرعت آپلود آن 52.31 مگابیت بر ثانیه است.

منبع خبر: مهرنیوز


0 نظر درباره‌ی این پست نوشته شده است.

ثبت نظر