بازی‌های ویدیویی ظاهرا می‌توانند عملکرد مغز کودکان را تقویت کنند

gamer1.JPG

پدر و مادرها اغلب نگرانند که بازی‌های ویدیویی بر سلامت ذهن و قابلیت‌های فکری فرزندانشان اثر منفی بگذارد، با این حال تحقیق جدیدی که به تازگی در آمریکا انجام شده، نشان می‌دهد که این بازی‌ها در واقع حتی می‌توانند به بهبود توانمندی‌های شناختی ذهن کودکان کمک کنند.

بر اساس مطالعه‌ای که نتایج آن در مجله JAMA Network Open منتشر شده، «بادر چارانی»، استادیار روان‌پزشکی دانشگاه ورمونت به همراه همکاران خود در این پژوهش به بررسی اطلاعات تحقیق بزرگ و در حال انجام دیگری به نام تحقیق «توسعه شناختی مغز نوجوانان» (ABCD) پرداخته که تحت حمایت موسسه ملی سلامت ایالات متحده انجام می‌شود.

آن‌ها در پژوهش خود به پاسخ پرسش‌نامه‌ها، نتایج آزمون‌های شناختی و تصویربرداری‌های مغزی از 2000 فرد 9 تا 10 ساله پرداختند که به دو گروه تقسیم شده بودند: کسانی که هرگز بازی‌های ویدیویی انجام نداده بودند و کسانی که روزانه حداقل سه ساعت پای بازی‌های ویدیویی می‌نشستند.

gamer.JPG
-

سپس به هر گروه دو کار محول شده بود. ابتدا به افراد پیکان‌هایی به سمت چپ یا راست نشان داده شد که باید در سریع‌ترین زمان ممکن جهت آن‌ها را با دکمه‌های کیبورد ثبت می‌کردند. همچنین از آن‌ها خواسته شده بود که در صورت مشاهده علامت توقف هیچ دکمه‌ای را فشار ندهند.

در ادامه، چهره‌هایی برای افراد به نمایش درآمد و بعد از آن‌ها خواسته شد تا در میان تصاویری که می‌بینند، اگر چهره‌ای را شناسایی کردند، اعلام کنند.

بازی‌های ویدیویی عملکرد مغز را تقویت می‌کنند؟

محققان با استفاده از روش‌های آماری برای کنترل متغیرهایی مثل درآمد والدین، سطح IQ و نشانه‌های سلامت روان، سعی کردند عوامل موثر بر کاهش دقت نتایج را از بین ببرند. در نهایت، مشخص شد افرادی که بازی‌های ویدیویی را انجام می‌دادند، همواره در هر دو کار بهتر عمل می‌کردند. بررسی‌های fMRI هم نشان داد که مغز گیمرها در بخش‌های مرتبط با توجه و حافظه فعال‌تر از بقیه بوده است.

البته چارانی می‌‌گوید در حال حاضر مشخص نیست که عملکرد شناختی بهتر در این افراد، آن‌ها را بیشتر به سمت بازی‌های ویدیویی سوق داده یا این رابطه برعکس بوده است. با توجه به این که مطالعه مذکور همچنان در حال انجام است، پژوهشگران امیدوارند که دوباره این بررسی‌ها را روی کودکان بزرگ‌تر انجام دهند.

اگر به اخبار دنیای تکنولوژی علاقه مند هستید، ما را در شبکه‌های اجتماعی مختلف تلگرام، روبیکا، توییتر، اینستاگرام و آپارات همراهی کنید.

منبع خبر: JAMA Network Open

پویان معصومی.jpg

پویان معصومی - کارشناس تولید محتوا

نویسندگی در حوزه تکنولوژی یکی از تفریحات و علاقه مندی‌های من به عنوان یک فارغ التحصیل رشته مهندسی تکنولوژی نرم افزار است که به کار اصلی بنده تبدیل شده و تولید محتوا را به صورت ویژه‌ای دنبال می‌کنم.

اگر پیشنهاد یا انتقادی داشتی با من در ارتباط باش.حتما در اینستاگرام من را دنبال کنید.


0 نظر درباره‌ی این پست نوشته شده است.

ثبت نظر