تراشه جدید اسنپدراگون 8cx نسل ۳ کوالکام نیز به پای تراشه M1 اپل نمی‌رسد

Untitled-1.jpg

براساس نتایجی که از بنچمارک پردازنده اسنپدراگون 8cx نسل ۳ منتشر شده، نشان می‌دهد که این تراشه از پردازنده M1 اپل ضعیف‌تر بوده است.

کمپانی کوالکام چند روز پیش اعلام کرد که می‌خواهد شیوه نام‌گزاری محصولات و پردازنده‌های خود را تغییر دهد و قرار بر این شد که از عبارت "نسل ۱" (Gen1) در نام‌گزاری‌ها استفاده کند. این سیاست جدید با تراشه‌ی پرچم‌دار این شرکت شروع می‌شود که از سری ۸۰۰ سابق به اسنپدراگون ۸ تغییر نام داده است؛ اما این تغییر تراشه‌های دیگر را نیز تحت‌تأثیر قرار می‌دهد که از بین آن‌ها می‌توان به خط ‌تولید cx برای دستگاه‌های Windows-on-ARM اشاره کرد.

وبسایت mspoweruser در گزارشی مفصل اعلام کرده که لنوو در حال کار روی چنین دستگاهی است و در همین میان نتیجه‌ی گیک‌بنچ Lenovo QRD با تراشه‌ی اسنپدراگون 8cx نسل ۳ (Snapdragon 8cx Gen 3) نیز به دست آمده است.

پردازنده اسنپدراگون CX8 که تقریبا در روزهای آخر سال 2018 معرفی شد، براساس اسنپدراگون ۸۵۵ ساخته شده بود. سپس سال گذشته اسنپدراگون 8cx نسل ۲ (Snapdragon 8cx Gen 2) وارد بازار شد.

snapdragon-8cx-gen-3-benchmark.webp
-

اکنون که منتظر نسل سوم این پردازنده هستیم، چیز زیادی از طراحی Gen 3 یا QRD نمی‌دانیم و فقط این این خبر اطلاع داریم که ویندوز ۱۱ را اجرا می‌کند و تبلت‌ها و لپ‌تاپ‌ها هر دو می‌توانند این سیستم‌عامل را روی خود داشته باشند. شاید دستگاه جدید دنباله‌ای برای Lenovo IdeaPad 5G باشد؛ لپ‌تاپی که از تراشه‌ی اصلی 8cx برای ارائه‌ی اتصال 5G استفاده می‌کرد.

در همین میان باید بگوییم که می‌دانیم، کوالکام پردازنده جدیدی تولید کرده که هنوز نتوانسته پردازنده‌ی قدیمی اپل M1 را شکست دهد؛ چرا که به تازگی اخبار و نتایج بنچمارکی مشخص شده که روی نسل سوم اسنپدراگون 8cx با نام رمزی SC8280کار کرده است.

در نتایج بنچمارک، عملکرد تک‌هسته‌ای ۱۰۱۰ و عملکرد چند‌هسته‌ای ۵،۳۳۵ نشان داده شده است. این در حالی است که نسل دوم پردازنده‌ی اسنپدراگون 8cx امتیاز تک‌‌هسته‌ای ۷۷۸ و امتیاز چند‌هسته‌ای ۳۰،۲۸ را به‌دست آورده بود؛ درنتیجه، نسل جدید قدرتمندتر است.

متأسفانه نسل گذشته‌ی پردازنده‌ی مذکور که امتیاز ۱،۷۳۹ تک‌هسته‌ای و ۷،۶۰۰ چند‌هسته‌ای را ثبت کرده بود، از پردازنده‌ی M1 اپل نیز ضعیف‌تر است. اگر بخواهیم این پردازنده‌ها را با Apple M1 Max مقایسه کنیم که موفق شده است امتیاز تک‌هسته‌ای ۱،۶۱۳ و امتیاز چندهسته‌ای ۱۰،۶۶۴ را ثبت کند،‌ ضعف آن‌ها بیشتر مشخص می‌شود.

اگر به اخبار دنیای تکنولوژی علاقه مند هستید، ما را در شبکه‌های اجتماعی مختلف تلگرام، روبیکا، توییتر، اینستاگرام و آپارات همراهی کنید.

منبع خبر: MSPOWERUSER

Screenshot_20211214-203627_ToonMe.jpg

پویان معصومی - کارشناس تولید محتوا

فارغ التحصیل رشته مهندسی تکنولوژی نرم افزار هستم و کار اصلی بنده نویسند‌گی و تولید محتوا است.

اگر پیشنهاد یا انتقادی داشتی با من در ارتباط باش.


0 نظر درباره‌ی این پست نوشته شده است.

ثبت نظر