تلگرام میزبان قابلیت حذف خودکار پیام و گروه‌های Broadcast شد

Untitled-1.jpg

تلگرام در جدیدترن به‌روزرسانی خودش دو قابلیت جدید را ارائه کرده، یکی از این قابلیت‌ها حذف خودکار پیام‌ها است و دیگری میزبانی از Broadcast Group و لینک‌های منقضی‌شونده برای گروه‌ها است.

تلگرام به صورت رسمی جدیدترین نسخه اپلیکیشن خود را منتشر کرده است. این پیام‌رسان به قابلیت‌هایی نظیر حذف خودکار پیام‌ها و تعیین تاریخ انقضاء برای لینک‌های دعوت و گروه‌ه‌های نامحدود جدید مجهز شده است. خبرگزاری ورج در گزارشی به نقل از بیانیه‌ی مطبوعاتی تلگرام گفته است که این پیام‌رسان پس از جنجال چند وقت اخیر به‌دلیل تغییرات سیاست حریم خصوصی واتساپ، همچون سیگنال، میزبان تعداد زیادی از کاربران جدید شد. کمپانی تلگرام اعلام کرده است که این اپلیکیشن میزبان قابلیت‌هایی است که در پیام‌رسان‌های رقیب دیده نمی‌شوند و در آنها حریم خصوصی کاربر اهمیت چندانی ندارد.

مدتی پیش تلگرام قابلیتی به نام Secret Chat را منتشر کرد و از مدت‌ها پیش این قابلیت در دسترس است. قابلیت حذف خودکار پیام‌ها در بخش Secret Chats تلگرام وجود داشت، اما نمی‌توانستیم در چت‌های عادی به این قابلیت دسترسی نداشتیم، یعنی نمی‌توانستیم در هنگام چت کردن با دوستانمان از قابلیت حذف خودکار پیام استفاده کنیم. جدیدترین به‌روزرسانی تلگرام برای سیستم‌های عامل اندروید و iOS قابلیت حذف خودکار پیام‌ها را به تمام چت‌ها اضافه می‌‌کند. که شما نیز می‌توانید این قابلیت‌ را برای چت کردن‌تان فعال کنید.

در زمانی که شما می‌خواهید این قابلیت را فعال کنید دو بازه زمانی در اختیار شما قرار خواهد گرفت یعنی شما می‌توانید یا بازه زمانی 24 ساعته و یا یک هفته‌ای را انتخاب کنید. نحوه کارکرد این قابلیت بدین شکل است، پیام‌هایی که بعد از فعال کردن این قابلیت ارسال کردید، در پی گذر مدت‌زمان تعیین‌شده، به‌صورت خودکار حذف می‌شوند. البته باید توجه داشت که تمامی پیام‌ها حذف نخواهند شد و همان‌طور که اشاره کردیم، پیام‌هایی که پیش از فعال‌سازی قابلیت حذف خودکار فرستاده شده باشند حذف نمی‌شوند.

telegram-auto-delete-messages-feature.gif
-

از مدت‌ها پیش قابلیت‌های مشابه‌ای، رقبای تلگرام درون اپلیکیشن‌های خود فعال کرده‌ بودند. واتساپ تقریباً در سال ۲۰۲۰ این قابلیت را معرفی کرد و سیگنال از حداقل سال ۲۰۱۶ تاکنون، قابلیت پیا‌م‌های حذف‌شونده را در اختیار کاربران خود قرار داده است.

اما این تنها تغییر نسخه جدید نیست، تلگرام تغییراتی نیز در گروه‌هایی اعمال کرده که ممکن است تجربه‌ای مشابه یکی از قابلیت‌های محبوب Clubhouse را ارائه دهد. گروه‌های جدیدی در اپلیکیشن تلگرام با نام Broadcast Group تعریف شده‌اند، این گروه‌ها تعداد نامحدودی کاربر می‌توانند داشته باشند، با این ‌حال انتشار پست صرفا توسط مدیران گروه انجام می‌گیرد. در مقابل نیز قابلیتی به نام Voice Chat یا همان چت صوتی برای تمامی کاربران فعال می‌شود. تلگرام می‌گوید قابلیت مورد بحث مخصوص جوامع بزرگ است که افراد در آن‌ها اخبار و مباحث مختلف را با هم به ‌اشتراک می‌گذارند.

تلگرام کار مثبت دیگری انجام داده و برای انحصاری کردن این گروه‌ها و رشد سریع آن‌ها اعلام کرده که امکان تعیین تاریخ انقضاء برای لینک‌های دعوت به گروه فراهم می‌شود. البته این را باید بگوییم که فقط زمان برای تاریخ انقضا این لینک‌ها نیست و می‌توان تعیین کرد که بعد از اینکه لینک‌ها توسط تعداد مشخصی استفاده شدند، منقضی خواهند شد. به لطف این قابلیت‌ها یعنی لینک‌های منقضی شونده، مدیران بهتر می‌توانند گروه را مدیریت کنند و موضوعات خصوصی‌ را اندکی خصوصی‌تر نگه دارند.

telegram-new-invite-link-feature.gif
-

از مدتی پیش کاربران زیادی تصمیم گرفته‌اند به دلیل اینکه حریم خصوصی‌شان توسط فیسبوک تهدید می‌شد واتساپ را حذف کنند و به تلگرام مهاجرت کنند. گسترش قابلیت‌های حریم خصوصی با مواردی مثل حذف خودکار پیام‌ها تصمیمی هوشمندانه ازسوی تلگرام محسوب می‌شود. البته باید به این نکته نیز اشاره کنیم که تلگرام مهم‌ترین مشخصه حریم خصوصی یعنی قابلیت رمزنگاری سرتاسری (End-to-End Encryption) را دارد.

تمامی پیام‌های تلگرام ازلحاظ فنی رمزنگاری‌شده هستند. با این ‌حال پیام‌های بخش Secret Chat تنها پیام‌هایی هستند که فقط ازطریق دستگاه افراد شرکت‌کننده در Secret Chat می‌توان به آن‌ها دسترسی داشت. تلگرام می‌‌گوید همین تفاوت باعث می‌شود بتوان قابلیت‌هایی مثل Broadcast Group را در پلتفرم پیاده‌سازی کرد.


اگر به اخبار دنیای تکنولوژی علاقه مند هستید، ما را در شبکه‌های اجتماعی مختلف تلگرام، روبیکا، توییتر، اینستاگرام و آپارات همراهی کنید.

منبع خبر: theverge

پویان معصومی

پویان معصومی

دانشجوی رشته مهندسی نرم افزار هستم و کار اصلی بنده نویسند‌گی و بازاریابی محتوا است


1 نظر درباره‌ی این پست نوشته شده است.

من

یکشنبه, 10 اسفند 1399

البته باید به این نکته نیز اشاره کنیم که تلگرام هنوز مهم‌ترین مشخصه حریم خصوصی یعنی قابلیت رمزنگاری سرتاسری (End-to-End Encryption) را ندارد????????????????????????????????????
???????????????????????????????????????????????????
ندارد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

پاسخ

ثبت نظر