رفتارهای نامطلوب ویراستاران باعث شد تا ویکی‌پدیا قوانین جدید وضع می‌کند

dff.jpg

ویکی‌پدیا در خبری اعلام کرده تا برای جلوگیری از رفتار نامطلوب ویراستاران، قوانین جدیدی را وضع خواهد کرد.

ویکی‌پدیا در بیانیه‌ای رسمی، به دنبال وضع قوانین جدی و جدید است تا رفتار نامطلوب ویراستاران را زیر نظر داشته باشد و مانع آن‌ها شود. بنیاد غیردولتی ویکی‌مدیا (Wikimedia Foundation)، مالک سرویس محبوب ویکی‌پدیا، خبر از تصمیمات جدیدی می‌دهد که تا پایان سال میلادی اجرایی خواهد شد. ویکی‌پدیا یکی از بزرگ‌ترین پایگاه داده‌ها در دنیاست، اطلاعاتی که این بنیاد ارائه می‌دهد افراد داوطلب هستند که نویسنده این اخبار و اطلاعات هستند.

تعداد زیادی از داوطلبان ویکی‌پدیا، به ویژه زنان و جامعه‌ی حامی زنان به خصوص و اعضای جامعه‌ی دگرباشان جنسی مدعی شده‌اند که برخی ویراستار‌ها تهمت می‌زنند و ایجاد مزاحمت می‌کنند. هیئت امنای این شرکت در بیانیه‌ای از حفط حقوق کاربران و رعایت قوانین مدنی پشتیبانی و حمایت کرده است.

مدیر اجرایی ارشد بنیان ویکی‌پدیا، به نام کاترین ماهر در این بیانیه می‌گوید:

باید برای احساس خوشنودی تک تک افراد جامعه احترام قائل شد و با همکاری یکدیگر فرهنگی سالم و همه‌گیر ایجاد کنیم، فضایی ایجاد می‌کنیم که همه حس کنند مشارکتشان در پلتفرم کاری ارزشمند است و به خط فکری‌شان اهمیت داده می‌شود. هدف ما این است همه‌ی دانش دنیا را در سرویس ویکی‌پدیا جای دهیم. ما می‌تونیم قدمی اساسی و رو به جلو برداریم که خلق چنین فرهنگ سالم و همه‌گیری هدف اصلی ما است.

ویکی‌پدیا در تبدیل سرویس خود به مکانی سالم‌تر و بهتر تلاش می‌کند و خبر از محدودیت‌ها و قوانین جدیدی می‌دهد تا اگر داوطلبان آن‌ها را رعایت نکنند حسابشان مسدود خواهد شد و دسترسی آن‌ها قطع می‌شود. اگر کاربران بخواهند توضیحات بیشتری از این قوانین بدانند، ویکی‌پدیا جزئیاتی در اختیار آن‌ها میگذارد.

از هیچ‌کس پوشیده نیست که ویکی‌پدیا در سال‌های اخیر جایگاه خود را تثبیت کرده و یکی از مطمئن‌ترین منابع اینترنت به حساب می‌آید. با‌این‌حال، کاربران همواره از این سرویس انتقادهایی کرده‌اند در یک دهه گذشته بیشترین شکایات و انتقادات از مورادی نظیر نبود تعادل جنسیتی و حتی ایجاد آزار و اذیت برای قشرهایی خاص بوده است.

در یکی از متن‌های منتشره از دانشگاه واشینگتن از شکاف جنسیتی بین ویراستاران ویکی‌پدیا اشاره می‌کند. برخی از ویراستاران زن در گزارشی به محققان دانشگاه واشینگتون گفته اند که کسانی که مقاله‌های آن‌ها را ویرایش می‌کنند مردها هستند که به کار این ویراستاران تعارض می‌کنند و بازخورد منفی دریافت می‌کنند.

رسانه‌ی نیویورک‌تایمز در سال ۲۰۱۹ مقاله‌ای اختصاصی منتشر کرد. این مقاله‌ به نگرانی‌هایی اشاره می‌کند که افراد تراجنسیتی برای داوطلب‌‌شدن در ویرایش مقاله‌های ویکی‌پدیا با آن‌ها مواجه هستند. یکی از این ویراستاران به نیویورک‌تایمز گفته است افرادی ناشناس او را به مرگ تهدید کرده‌اند.

نمی‌توان از ویکی‌پدیا به‌عنوان شبکه‌ی اجتماعی رسمی نظیر فیسبوک یا توییتر یاد کرد؛ اما این پلتفرم به‌طورکلی یک محیطی اجتماعی فراهم می‌کند. درواقع، ویراستاران ویکی‌پدیا می‌توانند با یکدیگر تعامل برقرار و پس از انتشار مقاله روی پلتفرم، درصورت صلاح‌دید آن را ویرایش کنند. این رویکرد ویکی‌پدیا باعث شده است به‌نوعی زیرساخت‌های لازم برای اذیت‌کردن بقیه فراهم شود.

درواقع، وقتی داوطلب صفحه‌ای جدید به فهرست مقاله‌های ویکی‌پدیا اضافه می‌کند، ممکن است ویراستاری دیگر آن را حذف کند یا لحظاتی پس از انتشار، آن را ویرایش و اطلاعاتی نادرست و توهین‌آمیز به آن تزریق کند. همچنین، حذف صفحات باعث می‌شود نویسنده‌ی اصلی مجبور شود دوباره کارهای مربوط‌ به انتشار مقاله را انجام دهد. متأسفانه نظارت چندان دقیقی هم روی این روند وجود ندارد؛ به‌همین‌دلیل، نوعی رقابت در بین ویراستاران ایجاد شده است.

با این اتفاقاتی که رخ داده ویکی‌پدیا در اطلاعیه جدید، روند توسعه‌ی نظام‌نامه‌ی اخلاقی جدید این سرویس را منتشر کرده. در مرحله‌ی اول، خط مشی جدیدی برای رویدادهای حضوری و مجازی وضع می‌شود. ویکی‌پدیا از تغییر قوانین برخی از فضاهای فنی نیز خبر داده و گفته اتاق‌های چت و دیگر سرویس‌ها نیز شامل این قوانین می‌شوند. اعضای هیئت مدیره ویکی‌پدیا قرار شده تا 9 شهریور این قوانین را به تصویب برسانند و تا اواخر سال میلادی اجرایی شود.

منبع خبر: bbc

پویان معصومی

پویان معصومی

دانشجوی رشته مهندسی نرم افزار هستم و کار اصلی بنده نویسند‌گی و بازاریابی محتوا است


2 نظر درباره‌ی این پست نوشته شده است.

مور ی

چهارشنبه, 07 خرداد 1399

فارسیش که از همه بد تره ارتش سایبری توش وول میزنه! عملا شده مثل منبع خبرتون

پاسخ

مهمان

پنجشنبه, 08 خرداد 1399

"بنیاد غیردولتی ویکی‌مدیا" :)

پاسخ

ثبت نظر