معرفی بهترین آنتی ویروس های رایگان کامپیوتر 2023

آنتی ویروس.JPG

وقتی یک کامپیوتر جدید خریداری می‌کنید، یکی از اولین کارهایی که باید انجام دهید، نصب یک نرم‌افزار آنتی‌ویروس قدرتمند است. این خبر خوب است که محافظت از سیستم شما در برابر ویروس‌ها می‌تواند بدون هزینه اضافی انجام شود؛ اما به دلیل تعداد زیاد نرم‌افزارهای آنتی‌ویروس رایگان، پیش می‌آید که کدام گزینه بهتر است. در این مقاله از فیسیت، به بررسی بهترین نرم‌افزارهای آنتی‌ویروس رایگان سال ۲۰۲۳ می‌پردازیم.

قبل از هر چیز، به یاد داشته باشید که آنتی‌ویروس‌های رایگان به دلیلی به صورت رایگان ارائه می‌شوند. شرکت سازنده این نرم‌افزارها از اطلاعات شما به منظور بهبود نرم‌افزار خود استفاده می‌کند. همچنین ممکن است در حین استفاده از این آنتی‌ویروس‌ها پنجره‌های پاپ‌آپ را مشاهده کنید؛ اما از نظر کیفیت انجام کار، تمام مواردی که در این مقاله معرفی می‌کنیم، با نسخه‌های پولی متعادل هستند و صرفاً امکانات محدودتری ممکن است داشته باشند. به عبارت دیگر، آنتی‌ویروس‌های رایگان ممکن است برخی از ویژگی‌های حفاظتی را پشتیبانی نکنند یا در صورت پشتیبانی، عملکرد بهتری نداشته باشند.

فهرست مطالب:

 1. ویژگی‌های ضروری برای نرم‌افزار آنتی‌ویروس
 2. اسکن در زمان واقعی
 3. عملکرد بدون تأثیر منفی
 4. به‌روزرسانی خودکار
 5. سازگاری با سیستم‌عامل‌های مختلف
 6. بهترین آنتی‌ویروس‌های رایگان برای کامپیوتر در سال ۲۰۲۳
 7. ۱. آنتی‌ویروس Avast
 8. ۲. آنتی‌ویروس Adware
 9. ۳. آنتی‌ویروس AVG
 10. ۴. آنتی‌ویروس Avira
 11. ۵. آنتی‌ویروس Kaspersky
 12. ۶. آنتی‌ویروس Panda
 13. ۷. آنتی‌ویروس ZoneAlarm
 14. ۸. آنتی‌ویروس Bitdefender
 15. ۹. آنتی‌ویروس TotalAV
 16. ۱۰. آنتی‌ویروس Malwarebytes
 17. بهترین آنتی‌ویروس رایگان برای ویندوز
 18. آنتی‌ویروس Windows Defender
 19. نحوه غیرفعال کردن آنتی‌ویروس در ویندوز ۱۱ را در زومیت مطالعه کنید.

ویژگی‌های ضروری برای نرم‌افزار آنتی‌ویروس:

بدافزارها معمولاً شامل کدهایی هستند که توسط برنامه‌نویسان به دلایل مجرمانه مانند نگهداری داده‌های سازمانی برای باجگیری یا سرقت اطلاعات مالی و غیره ایجاد می‌شوند. نرم‌افزار آنتی‌ویروس برای مبارزه با این ویروس‌ها به وجود آمده است.

همان‌طورکه در مقاله "آنتی‌ویروس چیست و چگونه کار می‌کند" خواندید، آنتی‌ویروس نرم‌افزاری است که برای محافظت از سیستم کامپیوتری یا هر دستگاه الکترونیکی دیگر در برابر اثرات بدافزار طراحی شده است. آنتی‌ویروس همچنین برای اسکن، جلوگیری، یافتن و حذف ویروس‌ها از یک دستگ

اه استفاده می‌شود. هر فرد یا سازمانی که دارای دستگاه‌های کامپیوتری است و به محافظت خود اهمیت می‌دهد، به نرم‌افزار آنتی‌ویروس نیاز دارد. ویژگی‌های کلیدی زیر، آنتی‌ویروس را قادر می‌سازد تا از سیستم شما محافظت کند:

 1. اسکن در زمان واقعی
 2. عملکرد بدون تأثیر منفی
 3. به‌روزرسانی خودکار
 4. سازگاری با سیستم‌عامل‌های مختلف

بهترین آنتی‌ویروس‌های رایگان کامپیوتر در سال ۲۰۲۳:

در ادامه، می‌توانید با بهترین آنتی‌ویروس‌های رایگان در سال ۲۰۲۳ آشنا شوید. این نرم‌افزارها تست شده‌اند و کاربران متعددی در مورد عملکردشان گزارش داده‌اند. در نهایت، با توجه به نکات کلیدی که در بالا در مورد نحوه انتخاب آنتی‌ویروس مناسب ذکر کردیم و در نظر گرفتن نیازهای شخصی خود، گزینه مناسب را انتخاب کنید.

۱. آنتی‌ویروس Avast

2022-11-avast-antivirus-free-2022-638ba4d9b555178925508fa7.webp
-

اگر نیاز دارید تا کامپیوترتان را به خوبی از ویروس‌ها محافظت کنید، Avast ممکن است یکی از بهترین آنتی‌ویروس‌های رایگان برای شما باشد. با بیش از ۳۰ سال تجربه و بیش از ۴۰۰ میلیون کاربر ماهانه، این آنتی‌ویروس ارائه‌دهنده خدمات حفاظت سایبری قابل‌اعتمادی است.

به علاوه از وظایف اصلی حفاظتی، امکانات اسکن در زمان واقعی و رفع نقص‌های امنیتی دستگاه شما نیز توسط Avast پوشش داده می‌شوند. از طریق محافظت از شبکه WiFi، امنیت دستگاه شما به‌طور قابل‌توجهی تقویت می‌شود. این آنتی‌ویروس قادر است از ورود بدافزارها به سیستم شما جلوگیری کند.

رابط کاربری آسان و قابل فهم از ویژگی‌های اضافه‌ای استفاده می‌کند. همچنین می‌توان با استفاده از حالت Passive، آنتی‌ویروس Avast را به‌طور پنهان در پس‌زمینه اجرا کرد. توصیه می‌شود که Avast را به‌صورت دستی به‌روزرسانی کنید تا همیشه از تهدیدات جدید مطلع شوید. اما اگر از نسخه‌های پولی آنتی‌ویروس Avast استفاده کنید، این مشکل را خواهید داشت.

آنتی‌ویروس Avast برای سیستم‌عامل‌های مختلف از جمله macOS، iOS و اندروید نیز در دسترس است. با این آنتی‌ویروس، افراد در سراسر جهان به یکی از بهترین خدمات حفاظتی به صورت رایگان دسترسی خواهند داشت، اگرچه زمان بوت کردن آن ممکن است کمی کند باشد.

۲. آنتی‌ویروس Adaware

Adaware یکی از شرکت‌های پیشگام در حوزه حفاظت از حریم خصوصی و مقابله با جاسوس‌افزارها است. این نرم‌افزار جایزه‌برنده حفاظت رایگان در برابر تهدیدات آنلاین و آفلاین را ارائه می‌دهد. یکی از ویژگی‌های کلیدی که این برنامه را به یکی از بهترین آنتی‌ویروس‌های رایگان برای کامپیوتر تبدیل کرده، اسکن هوشمند داخلی نسخه رایگان آن است که به سرعت به تشخیص و رفع تهدیداتی که به کامپیوتر شما وارد می‌شوند، پاسخ می‌دهد. این آنتی‌ویروس در پس‌زمینه اجرا می‌شود و به کاربر این امکان را می‌دهد تا به هر برنامه‌ای دسترسی داشته باشد.

شما می‌توانید به‌روزرسانی‌های خودکار را فعال کنید تا آنتی‌ویروس خود را به توانایی شناسایی آخرین تهدیدات مجهز کنید. همچنین کاربران می‌توانند برنامه را براساس تنظیمات خاصی سفارشی کنند. Adaware برای کامپیوتر‌های ویندوزی طراحی شده و می‌تواند در ویندوزهای ۷ تا ۱۱ اجرا شود. نسخه رایگان این آنتی‌ویروس از دستگاه شما در برابر تهدیدات در زمان واقعی محافظت می‌کند و می‌تواند به‌عنوان ابزار امنیتی اولیه عمل کند. اما باید توجه داشت که فقط برای دستگاه‌های ویندوزی مناسب است.

۳. آنتی‌ویروس AVG

2022-11-avg-antivirus-free-download-for-windows-11-638ba4d8147879a62cf563f4.webp
-

آنتی‌ویروس AVG به عنوان یکی از بهترین آنتی‌ویروس‌های رایگان برای کامپیوتر شما به شما محافظت بیشتری از جهان آنلاین می‌دهد تا بتوانید از اینترنت با آسودگی استفاده کنید. نسخه رایگان این آنتی‌ویروس برای استفاده شخصی و خانوادگی مناسب است و با ویژگی‌های کاملی همراه است که از جمله بهترین آنتی‌ویروس‌های رایگان برای کامپیوتر شما محسوب می‌شود. AVG یک نرم‌افزار سبک وزن است که به طور خوبی روی دستگاه‌های قدیمی و جدید کار می‌کند و عملکرد سیستم شما را کاهش نمی‌دهد.

این آنتی‌ویروس رایگان به صورت خودکار هر تهدیدی که از اینترنت یا هر منبع دیگری به دستگاه شما وارد شود را شناسایی و مسدود می‌کند. تازه‌ترین به‌روزرسانی‌های پایگاه داده ویروس‌ها از طریق نسخه رایگان AVG ارائه می‌شود که به معنای حفاظت مداوم در مقابل بدافزارهای جدید است. این آنتی‌ویروس با دستگاه‌های اندروید، iOS، کامپیوتر‌های شخصی ویندوز و macOS سازگاری دارد.

آنتی‌ویروس رایگان AVG از سپر امنیت ایمیل و حفاظت ضدفیشینگ برای ارتقاء امنیت شما برخوردار است و اطمینان حاصل می‌کند که دستگاه‌هایتان در امان باشند. برای تهدیدات پیشرفته‌تر، AVG Internet Security به عنوان یکی از بهترین آنتی‌ویروس‌های ویندوز محسوب می‌شود.

۴. آنتی‌ویروس Avira

2022-11-avira-free-security-review-2021-features-638ba4d83d70e20d86d30961.webp
-

آنتی‌ویروس Avira به شما امکان حفظ حداکثری امنیت را می‌دهد، ویژگی‌ای که در اولویت قرار دارد، مبتنی بر رمز عبورهای محافظت شده است. این آنتی‌ویروس اسکن سریعی دارد و در برابر هرگونه تهدید محتمل که ممکن است دستگاه شما را تهدید کند، محافظت می‌کند.

این برنامه امنیتی با بهینه‌سازی‌های عملکرد داخلی ارائه می‌شود. با استفاده از Avira، می‌توانید عمر باتری بیشتری داشته باشید و دستگاه خود را بهتر عملکرد دهید. این آنتی‌ویروس نسخه رایگان نیز از شما در مقابل تهدیدات سایبری محافظت می‌کند. با این حال، به روزرسانی خودکار ارائه نمی‌دهد، اما می‌توانید آن را به صورت دستی آپدیت کنید.

نسخه رایگان آنتی‌ویروس Avira محدود به دستگاه‌های ویندوزی است و برای انواع تهدیدات امنیتی عملکرد مناسبی ارائه می‌کند. Avira ترکیبی سه در یک از امکانات حفاظت، بهینه‌سازی سیستم و حفظ حریم خصوصی آنلاین را به شما ارائه می‌دهد.

اگرچه این آنتی‌ویروس در سطح متوسطی قرار دارد، اما سطح حفاظتی معقولی ارائه می‌دهد. رابط کاربری آن هوشمند است و ویژگی‌های مختلفی از جمله VPN رایگان (محدود به ماهیانه ۱ گیگابایت) را در رابط کاربری ادغام کرده است.

۵. آنتی‌ویروس Kaspersky

2022-11-kaspersky-antivirus-free-2022-638ba4d8c078cd552de66561.webp
-

یک رهبر جهانی در حوزه امنیت اینترنت است. این شرکت نیازهای امنیت سایبری افراد، خانه‌ها، کسب و کارهای کوچک و بزرگ را پاسخگو می‌شود. متأسفانه نسخه رایگان این آن

تی‌ویروس حفاظت فوری را فراهم نمی‌کند و کاربر را ملزم به اسکن مکرر دستگاه می‌کند.

این نرم‌افزار به شما امکان می‌دهد با کامپیوتر یا تلفن همراه خود تعامل داشته باشید و از آنها استفاده کنید. پلتفرم ابری امنیتی کاسپرسکی، از جمله نسخه رایگان، به‌روزرسانی‌های خودکار در مورد تمامی تهدیدات را دریافت می‌کند تا این آنتی‌ویروس را همیشه به‌روز نگه دارد.

Kaspersky برای کار روی بیش از یک سیستم‌عامل طراحی شده و از دستگاه‌های ویندوز، اندروید و iOS پشتیبانی می‌کند. این برنامه امنیتی دستگاه شما را در برابر بدافزارها به طور کامل محافظت می‌کند. با این حال، حفاظت فوری محدودی دارد و مدیریت رمز عبور داخلی ندارد.

در حال حاضر تعدادی از کارشناسان به دلیل احتمال وجود مسائل امنیتی مرتبط با ارتباطات شناسایی کاربر با سرویس‌های مخفی و جمع‌آوری فزاینده داده‌ها از گزینه‌های دیگری برای آنتی‌ویروس استفاده را توصیه می‌کنند.

۶. آنتی ویروس Panda

2022-11-panda-free-antivirus-windows-80beb9-638ba4d8495859f4e0c2b68f.webp
-

آنتی ویروس پاندا یک نرم‌افزار آنتی ویروس مبتنی بر کلاود است که توسط شرکت Panda Security توسعه داده شده است. این نرم‌افزار در نسخه‌های رایگان و پولی در دسترس قرار دارد و در میان بهترین نرم‌افزارهای آنتی ویروس جای می‌گیرد. آنتی‌ویروس رایگان پاندا به شما حفاظت فوری در برابر تمامی بدافزارها را فراهم می‌کند و حتی دستگاه‌های حافظه‌ی خارجی متصل به کامپیوتر را نیز اسکن می‌کند.

این نرم‌افزار امکان اسکن دستی و زمان‌بندی‌شده را نیز فراهم می‌کند. آنتی ویروس پاندا مبتنی بر ابر عمل می‌کند، به این معنی که تمامی فرآیندها خارج از سیستم پردازش کامپیوتر شما انجام می‌شود. این ویژگی باعث می‌شود استفاده از پاندا آسان، خودکار و سازگار با فضای ذخیره‌سازی شما باشد. آنتی ویروس پاندا بسیار سبک و دارای عملکرد بهینه‌ای است. پس از نصب، نرم‌افزار به صورت خودکار در حالت فعالیت قرار می‌گیرد و هر به‌روزرسانی جدید بدون دخالت شما بر روی دستگاه‌تان اعمال می‌شود.

نسخه رایگان آنتی ویروس پاندا با دستگاه‌های ویندوز و اندروید سازگار است و از آنها در برابر تهدیدات آنلاین و آفلاین محافظت می‌کند. آنتی ویروس پاندا یک سیستم حفاظتی درجه یک با ویژگی‌هایی است که در اکثر آنتی‌ویروس‌ها یافت نمی‌شود. با این‌حال، برخی از ویژگی‌های پیشرفته فقط در نسخه‌های پولی موجود و در نسخه رایگان ممکن است محدودیت‌هایی وجود داشته باشد.

۷. آنتی ویروس ZoneAlarm

آنتی ویروس ZoneAlarm یک نرم‌افزار قدرتمند است که توسط شرکت Check Point Software Technologies توسعه داده شده است. نسخه به‌روزرسانی‌شده ZoneAlarm جدید و جذاب است و چندین ویژگی را به‌صورت رایگان در دسترس قرار داده است. این نرم‌افزار یکی از بهترین آنتی ویروس‌ها برای کامپیوتر با فایروال داخلی، اسکن سریع و حفاظت دربرابر بدافزار را ارائه می‌دهد. همچنین امکان اجرای اسکن‌های زمان‌بندی‌شده را نیز فراهم می‌کند.

در آغاز، اجرای اسکن توسط ZoneAlarm ممکن است مدتی طول بکشد و در صورت اجرای هم‌زمان روی کامپیوتر ممکن است سرعت آن کاهش یابد. یکی از ویژگی‌های برجسته ZoneAlarm این است که کاربران از به‌روزرسانی‌های خودکار منظم بهره‌مند می‌شوند که به محافظت مداوم از بدافزارها کمک می‌کند. نسخه رایگان ZoneAlarm علاوه بر فایروال دوطرفه رایگان، که از شبکه عمومی و خصوصی شما دربرابر جاسوسان و حملات محافظت می‌کند، ممکن است ویژگی‌های بیشتری داشته باشد.

ZoneAlarm با اینکه یک آنتی ویروس رایگان به همراه ابزار فایروال است، ویژگی‌های محدودی دارد و در نسخه رایگان حمایت از محافظت در زمان واقعی ندارد.

۸. آنتی ویروس Bitdefender

2022-11-totalav-review-1-1024x576-638ba4d9b555178925508fa4.webp
-

آنتی ویروس Bitdefender یکی از نرم‌افزارهای معروف آنتی ویروس است. نسخه رایگان این نرم‌افزار برای ویندوز به‌تازگی به‌روزرسانی شده است و علاوه بر حفاظت خودکار و دفاع چندلایه، اکنون اسکن زمان‌بندی‌شده را نیز از جمله ویژگی‌های خود دارد. Bitdefender با حفاظت عالی دربرابر بدافزار، اسکن سریع و اسکن مبتنی بر ابر، به شما امکان محافظت مؤثری را ارائه می‌دهد و تأثیر کمی بر روی سرعت کامپیوتر شما دارد. همچنین محافظت خوبی دربرابر فیشینگ نیز دارد.

آنتی ویروس رایگان Bitdefender برای ویندوز و اندروید به‌طور کامل سازگار است و محصولات اپل را نیز پشتیبانی می‌کند. رابط کاربری آن ساده و روان بوده و یک راه‌حل قوی و بدون حاشیه برای محافظت از دستگاه‌های شما دربرابر بدافزارها و تهدیدات مبتنی بر وب ارائه می‌دهد. Bitdefender توانایی تشخیص بالا را دارد و عملکرد دستگاه شما را تضرر نمی‌رساند.

نسخه رایگان Bitdefender محدودیت‌هایی دارد و ویژگی‌های پیشرفته‌تر برای نسخه‌های پولی مخصوص است. اخیراً اعلام شد که نسخه رایگان آنتی ویروس Bitdefender برای ویندوز تا تاریخ ۳۰ ژوئن ۲۰۲۲ پشتیبانی خواهد شد.

۹. آنتی ویروس TotalAV

2022-11-vc3xgu2nsicpbwnkp3zhka-1200-80-638ba4d8147879a62cf563f7.webp
-

TotalAV یک مجموعه امنیتی است که توسط بیش از ۲۵ میلیون کاربر استفاده می‌شود. این نرم‌افزار، اگرچه برنده جایزه حفاظت بلادرنگ دربرابر بدافزارها نیست، اما می‌تواند اسکن‌ها را برای شناسایی تهدیدهای موجود در کامپیوتر شما انجام دهد. TotalAV یک نرم‌افزار سریع و روان است که به‌صورت خودکار فایل‌های ناخواسته را حذف کرده و عملکرد دستگاه را به‌طور فعال بهینه می‌کند. نسخه رایگان این نرم‌افزار به‌روزرسانی خودکار را پشتیبانی نمی‌کند، اما این ویژگی در نسخه پولی موجود است.

آنتی ویروس TotalAV با دستگاه‌های مختلف، از ویندوز و اندروید تا محصولات اپل، کاملاً سازگار است. این نرم‌افزار در برابر نقض داده‌ها یا رمز عبور در معرض خطر اطلاعات شما را اطلاع می‌دهد، که به شما اطمینان می‌دهد که نیازی به بررسی نتایج اسکن ندارید. TotalAV یک گزینه مناسب برای اکثر محیط‌های کاربری است. با این‌حال، نسخه رایگان دارای برخی محدودیت‌ها و ویژگی‌های محدود‌تری است.

۱۰. آنتی ویروس Malwarebytes

شرکت امنیتی Malwarebytes با جایگاه برتر، نرم‌افزار آنتی ویروس رایگانی را ارائه می‌دهد. تعدادی از آزمایشگاه‌های معتبر این نرم‌افزار را به‌عنوان ابزار مؤثر ضد بدافزار تأیید کرده‌اند. Malwarebytes یک برنامه ضد بدافزار بسیار کارآمد است که به کاربران کمک می‌کند دستگاه‌هایشان را در برابر تهدیدات ابتدایی محافظت کنند.

این نسخه رایگان دارای یک اسکنر قوی برای شناسایی و حذف بدافزارها است، اما متأسفانه نسخه پولی آن محافظت بلادرنگ را ارائه می‌دهد. با عملکرد سریع و رابط کاربری دوست‌داشتنی، Malwarebytes نسخه رایگان خود را می‌توان به‌صورت دستی به‌روز کرد، اما به‌طور خودکار نیاز به به‌روزرسانی دارد. این آنتی ویروس رایگان با سیستم‌عامل‌های مختلفی از جمله ویندوز، اندروید و iOS سازگار است.

یکی از ویژگی‌های برجسته این آنتی ویروس، توانایی تطبیق کامل با نرم‌افزارهای امنیتی دیگر نصب‌شده بر روی سیستم و ایجاد رمز عبور برای حفاظت از تنظیمات برنامه است. بااین‌حال، نسخه رایگان Malwarebytes دارای محدودیت‌ها در محافظت ضد باج‌افزار و اسکن بی‌درنگ است.

**بهترین آنتی ویروس رایگان برای ویندوز: آنتی ویروس Windows Defender**

ویندوز دیفندر در گذشته معمولاً جدی گرفته نمی‌شد، زیرا عملکرد آن ضعیف بود و بسیاری به نرم‌افزارهای آنتی ویروس تجاری متوسل می‌شدند. اما Microsoft Defender به سرعت پیشرفت کرده و به گونه‌ای که بهترین نرم‌افزار آنتی ویروس رایگان برای ویندوز شناخته می‌شود.

Defender به علاوه از حفاظت قدرتمند از ویروس‌ها، ویژگی‌های دیگری مانند محافظت از تهدیدهای باج‌افزاری، کنترل دسترسی به وبکم، ابزارهای حفظ حریم خصوصی و حتی کنترل‌های والدین و پشتیبان‌گیری ابری دارد. به علاوه، به دلیل این که یک بخش از سیستم‌عامل ویندوز است، از بهینه‌سازی دستگاه پشتیبانی می‌کند و اسکن‌های سریع ارائه می‌دهد و به‌راحتی با سایر نرم‌افزارهای امنیتی ترکیب می‌شود.

در Microsoft Defender، حفاظت بی‌درنگ بسیار عالی است و به‌طور مداوم نرم‌افزار‌ها و فایل‌های سیستم را برای تهدیدات جدید اسکن می‌کند. به‌دلیل اینکه یک برنامه داخلی است، سبب کاهش بار سیستم نمی‌شود و به راحتی با تمامی اجزای ویندوز هماهنگ می‌شود.

با Microsoft Defender، دستگاه شما همواره در برابر تهدیدات جدید محافظت می‌شود. هر زمان که دستگاه به اینترنت وصل می‌شود، به‌روزرسانی‌ها به‌طور خودکار دانلود و نصب می‌شوند. Defender به‌طور پیش‌فرض در سیستم‌عامل ویندوزی شما وجود دارد و همیشه آماده حفاظت است.

این نرم‌افزار امنیتی به دلیل طراحی داخلی و به‌راحتی قابل دسترسی، به‌طور خودکار از دستگاه شما در زمانی که هیچ نرم‌افزار آنتی ویروس

دیگری نصب نیست، محافظت می‌کند. به‌عنوان یک نرم‌افزار آنتی ویروس داخلی و رایگان برای ویندوز، این نرم‌افزار یک گزینه خوب برای حفاظت فعال و غیرفعال است، اگرچه ممکن است کمی کمبود در محافظت دربرابر سایت‌های فیشینگ داشته باشد و زمان‌بندی اسکن‌ها ممکن است چالش‌برانگیز باشد.

اگر به اخبار دنیای تکنولوژی علاقه مند هستید، ما را در شبکه‌های اجتماعی مختلف تلگرام، روبیکا، توییتر، اینستاگرام و آپارات همراهی کنید.

منبع خبر: فیسیت

Screenshot_20211214-203627_ToonMe.jpg

پویان معصومی - کارشناس تولید محتوا

فارغ التحصیل رشته مهندسی تکنولوژی نرم افزار هستم و کار اصلی بنده نویسند‌گی و تولید محتوا است.

اگر پیشنهاد یا انتقادی داشتی با من در ارتباط باش.


0 نظر درباره‌ی این پست نوشته شده است.

ثبت نظر