آموزش ساخت map network drive در شبکه های دامین

آموزش ساخت map network drive در شبکه های دامین

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که یک پوشه را در شبکه دامین خود(شبکه ای که در آن سرور وجود ندارد) به اشتراک گذاشته باشید اما برای کاربرانتان که آشنایی چندانی با شبکه ندارند، دسترسی به آن سخت و غیر قابل درک باشد. یک راه حل ساده برای این مسئله، استفاده از مپ نتورک درایو است.

با استفاده از مپ نتورک درایو در شبکه های دامین، دسترسی سیستم ها به پوشه های به اشتراک گذاشته شده، به مراتب راحت تر می شود.
 

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که یک پوشه را در شبکه دامین خود(شبکه ای که در آن سرور وجود ندارد) به اشتراک گذاشته باشید اما برای کاربرانتان که آشنایی چندانی با شبکه ندارند، دسترسی به آن سخت و غیر قابل درک باشد.

این مسئله بیشتر برای کلاس‌های آموزشی، کافی‌نت ها و یا اداره جات پیش می‌آید. برای این مسئله یک راه حل ساده و کارآمد وجود دارد و آن هم ساخت مپ نتورک درایو برای هر یک سیستم‌های درون شبکه است. در ادامه نحوه‌ی ساخت مپ درایو در این نوع شبکه ها آموزش داده می‌شود.

 

چگونه یک مپ نتورک درایو بسازیم؟

برای این کار سناریو زیر را در نظر بگیرید.

سیستم شماره 1 با آی پی آدرس 192.168.1.1، پوشه‌ای با نام net را به اشتراک گذاشته است. برای مشاهده‌ی نحوه‌ی به اشتراک گذاری یک پوشه می‌توانید به این لینک مراجعه کنید. برای اینکه سیستم‌های دیگر درون این شبکه بتوانند بدون نیاز به وارد کردن آدرس آی پی سیستم شماره 1، به این پوشه دسترسی داشته باشند باید مراحل زیر را انجام دهند. برای نمونه در سیستم شماره 2 با آی پی 192.168.1.2، که با سیستم شماره 1 در یک شبکه قرار دارد، این مپ نتورک درایو را می‌سازیم.

در صورتی که از ویندوز 7 استفاده می‌کنید، وارد my computer سیستم خود شوید و در قسمت بالا دکمه‌ی map network drive را انتخاب کنید. در ویندوز 8.1 از تب‌های بالا، تب computer را انتخاب کنید و سپس روی گزینه‌ی map network drive کلیک کنید.

مراحل ساخت map drive

 

در پنجره‌ای که برای شما باز می‌شود، در قسمت drive، نام دلخواهی برای مپ نتورک درایو خود انتخاب کنید. سپس برای راحتی در قسمت folder، ابتدا بعد از تایپ “\\” (دو تا بک اسلش)، آی پی سیستم شماره 1 (یعنی 192.168.1.1) را وارد کنید و سپس بر روی دکمه‌یbrowse کلیک کنید.

مراحل ساخت map drive

 

بدون وارد کردن آی پی هم می‌توانید با کلیک روی دکمه‌ی browse و انتخاب سیستم share کننده پوشه، پوشه مورد نظر را انتخاب کنید.

نکته: البته در این گونه موارد بهتر است از نام سیستم استفاده شود زیرا ممکن است آی پی سیستمی که پوشه را به اشتراک گذاشته است تغییر کند.

مراحل ساخت map drive

 

گزینه‌ی reconnect at login را تیک بزنید. در این صورت اگر سیستم خاموش شود، دوباره بعد از روشن شدن مپ نتورک درایو ایجاد شده، همچنان باقی خواهد ماند. نهایتاً روی دکمه‌ی finish کلیک کنید.

مراحل ساخت map drive

 

مپ نتورک درایو شما ایجاد شده است و می‌توانید آن را به صورت یک درایو مشاهده کنید.

مراحل ساخت map drive

خدیجه زارعپور.png

خدیجه زارعپور

فارغ التحصیل کارشناسی فناوری اطلاعات هستم. از اردیبهشت‌ماه 96 شروع به نوشتن اخبار و آموزش در حوزه تکنولوژی در فیسیت کردم. بیش‌تر از هر چیزی به شبکه‌های کامپیوتری، مجازی سازی، سیسکو و... علاقه‌مند هستم و بیشتر از اون علاقه‌مند به به‌اشتراک‌گذاری اطلاعات با بقیه...

در صورت داشتن هر گونه پیشنهاد و انتقاد نسبت به اخبار و مقالات، می‌تونید به این آدرس ایمیل بفرستید: khadijezarepour@gmail.com


3 نظر درباره‌ی این پست نوشته شده است.

موسوی

چهارشنبه, 21 شهریور 1397

سلام برای هر پوشه اشتراکی در سرور باید یک مپ درایو ایجاد کنیم؟راهی نیست که همه پوشه های به اشتراک گذاشته شده درون یک مپ درایو نمایش داده شوند در سیستم کلاینت؟ لطفا جواب دهید

پاسخ

shahzad

چهارشنبه, 13 آذر 1398

سلام خسته نباشین
درایو رو مپ کردم ولی هر دفعه کامپیوتر رو خاموش مکنم دفعه بعد مجدد باید مپ انجام بدم..کامپیوتر تو شبکه هست...راه حلش چیه
ممنون

پاسخ

mahdi

یکشنبه, 08 دی 1398

ممنون از شما
کارم راه افتاد

پاسخ

ثبت نظر