LTE-U: فقط حقایق

   
نام نویسنده:
|
دسته بندی:
|
LTE-U روشی جدید برای انتقال داده می باشد. البته همه با این تکنولوژی موافق نیستند. برخی شرکت ها معتقدند که این تکنولوژی می تواند آسیب رسان باشد. این مقاله به این تکنولوژی و بحث های پیرامون آن می پردازد.

روزنامه وال استریت در مقاله ای نوشت: " جنگی در بین غول های تکنولوژی در مورد آینده وای فای، ارتباطات وایرلس همه جا حاظر و غیر قابل تنظیم در اینترنت موبایل در گرفته است."
چیزی که زمانی از نظر ما یک مساله تکنیکی بی اهمیت بود حال در دنیای تکنولوژی می تواند مساله ساز باشد. یا همانگونه که مقاله نویس بیل اسنایدر اخیرا در InfoWorld نوشت " اگر چه این مساله بسیار فنی است ، تکنولوژی را شامل می شود که بیشتر مردم حتی راجع به آن چیزی نشنیده اند" کینه در دو طرف این دعوا رو وخامت است.
از طرفی اپراتور های تلفن همراه مانند T-Mobile هستند که به دنبال آنند که تکنولوژی جدیدی به نام LTE بدون مجوز یا LTE-U را به بازار ارائه دهند. بر اساس ارائه دهندگان اینترنت وایرلس و Qualcomm ،این تکنولوژی از طیف بدون مجوز موجود که عموما برای وای-فای استفاده می شود بهره می برد. LTE-U طراحی شده است تا قابلیت های مشابه وای فای، به عبارت دیگر اتصال کوتاه برد را به دستگاه های موبایل ارائه دهد.
از آنجایی که میلیارد ها گوشی موبایل و ویوئو اینترنتی به شبکه های وایرلس و طیف های معین موجود فشار می آورند، اکوسفر همراه به دنبال منابع خوب از طیف می باشد. این بحران قابل توجه است و راه حل های ملموس زمان زیادی برای عملی شدن می برند. طبق ارزیابی اخیر حدودا  13 سال طول می کشد تا بتوان طیف را از یک نهاد به بازار خصوصی منتقل کرد. همانطور که رئیس سابق کمیسیون ارتباطات فدرال و عضو هیئت رئیسه کمیسیون ارتباطات فدرال رابرت مک دوئل اخیرا اعلام کرده اند " ترافیک داده موبایل در ایالات متحده از سال 2014 تا سال 2019 هفت برابر خواهد شد، در حالی که دستگاه های پوشیدنی و دستگاه های متصل در این زمان دو برابر خواهند شد.
در این زمان، برخی در این صنعت راه حلی ناقص در باند  ISMGHz-5 یافته اند- جایگاه خوب برای جایگزین سازی " سلول های کوچک" ( فکر کنید برج های سلولی مینیاتوری انتقالات خود را از طریق یک محیط خیلی کوچک تر انجام دهند) که می تواند به شدت ظرفیت را افزایش داده، عملکرد دستگاه های وایرلس را بالا برد.
گوگل و شرکت های رسانه های کابلی مانند Comcast مخالف این استراتژی هستند، آن ها معتقدند که LTE-U می تواند باتداخل داشته باشد. دپارتمان مهندسی در کمیسیون ارتباطات فدرال در چند ماه اخیر پیگیر این مساله بوده است تا دریابد که این اعتراضات وارد هستند یا خیر، اما هنوز این سازمان هیچ گونه نتیجه قطعی اعلام نکرده است.
این یک مشکل فنی است؟ یا یک مشاجره تجاری است؟
بر اساس کمبود شواهد معتبر برای اثبات تداخل LTE-U بابیشتر به نظر می رسد که یک درگیری تجاری باشد.
طیف GHz- 2.4 و GHz- 5 که در آن وای فای، بلوتوث و تکنولوژی های دیگر فعالیت می کنند با چند قانون پایه اداره می شود. از همه مهم تر، دستگاه ها نباید از آستانه نیروی خاصی تجاوز کنند، و نمی توانند به طور فعالانه با هم تداخل داشته باشند.طوری طراحی شده که به سادگی به اشتراک گذاشته می شود، اما همانطور که همه می دانند تعداد زیادی دستگاه در یک منطقه، یا تعداد زیاد هات اسپاتمی تواند باعث ایجاد تداخل شود و عملکرد را کاهش دهد. توسعه دهندگان LTE-U سال های زیادی را صرف طراحی آن کرده اند ، به خصوص برای رعایت قوانین طیف بدون مجوز و به مشکل بر نخوردن با وای فای.
نتایج اولیه بسیار دلگرم کننده است. در آزمایش ها در دنیای واقعی LTE-U عملکرد بهتری نسبت بهدارد، عملکرددر اطراف آن را کاهش نمی دهد ، حتی عملکرد شبکه هاینزدیک آن را بهبود می بخشد.
به علاوه، همانطور که ریچارد بنت، مخترعاخیرا نوشت ، " LTE-U از یک دستگاه کوچک در خانه ، اداره، یا کافی شاپ استفاده می کند که به اندازه یک میکروسل  و یا اکسس پوینتمی باشد. و وقتی که این دستگاه نصب می شودبه عنوان یک کانال جایگزین دانلود برای موبایلتان عمل می کند."
مخالفان LTE-U می گویند که ارائه دهندگان خدمات موبایل از LTE-U برای ارائه خدماتی که بارقابت می کنند استفاده می کنند و به رقابت در ارائه خدمات ضربه می زنند. اما ارائه دهندگان خدمات موبایل هم اکنون هات اسپات هایبسیاری را به کار انداخته اند.
به بیان دیگر، آن ها هم اکنون با گوگل، کابل و میزبان نوآوران در این فضای بدون مجوز همزیستی می کنند. LTE-U یک پروتوکل متفاوت است که از همان طیف بدون مجوز استفاده می کند، و باید از همان قوانین، مانندپیروی کند. ارائه دهندگان موبایل فکر می کنند که LTE-U می تواند عملکرد بهتری با ادغام با شبکه های سلولی مبتنی بر LTE منطقه گسترده داشته باشد.
هنوز باید آزمایش انجام داد و تا پیش از قطعی شدن چیزی پیش داوری در مورد تکنولوژی های جدید نکرد و خوش بین بود. آنطور که اسنایدر می گوید: " بالاخره همه این شرکت ها در یک تجارت انتقال داده فعالیت دارند. و اهمیت این مساله که این داده از کجا سرچشمه می گیرد ، از کدام طیف عبور می کند و چه اطلاعاتی را در خود دارد کم تر و کم تر می شود.

اخبار مرتبط

دیگر اخبار نویسنده

ارسال نظر


شخصی سازی Close
شما در این صفحه قادر به شخصی سازی نمیباشید