یکی دیگر از پلتفرم‌های مهم دیفای هک شد

dsdsgfg.JPG

ترور Curve Finance توسط هکرها منجر به سرقت حدود ۵۰ میلیون دلار از دارایی‌های این پلتفرم فعال در حوزه دیفای شد.

با ترور Curve Finance، اکوسیستم امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) به شدت تحت لرزه قرار گرفت. این پلتفرم که در زمینه وام‌دهی استیبل کوین فعالیت داشت، کاهش قابل توجهی در ارزش کل دارایی‌های قفل‌شده (TVL) در این پلتفرم‌ها ایجاد کرد.

دیروز، ترورها با حمله معروف به نام Reentrancy، مبلغ ۵۰ میلیون دلار از پلتفرم Curve Finance را به سرقت بردند. دلیل این ترور، وجود نقص‌های امنیتی در چندین استخر پایدار بود که نسخه‌های قدیمی‌تر زبان برنامه‌نویسی قراردادهای هوشمند به نام Vyper را اجرا می‌کردند.

Curve Finance به کاربرانش هشدار داده است که تعدادی از استخرهای پایدار (alETH/msETH/pETH) با بهره‌برداری از نقص امنیتی Vyper 0.2.15 دچار سوءاستفاده شده‌اند. این پلتفرم اعلام کرده است که استخرهای استیبل کوین crvUSD تحت‌تأثیر این نقص امنیتی قرار نگرفته‌اند.

cruve-finance-chart-64c919b752098c84152ebaf9.webp
-

اسناد رسمی Vyper، کاربران را تشویق می‌کنند که نسخه‌ای که در واقع معیوب است را نصب کنند. وجود اشکال در لایه‌ی زبان قرارداد هوشمند تقریباً تمام پروتکل‌هایی را که از Vyper استفاده می‌کنند تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.

شرکت حسابرسی و امنیت بلاک‌چین PeckShield اعلام کرده است که تا کنون ضرر وارده به Curve Finance به مبلغ ۵۲ میلیون دلار می‌رسد. به علاوه، چند پروتکل دیگر مانند Alchemix، JPEG’d، Metronome، deBridge و Ellipsis نیز تحت‌تأثیر مشکل امنیتی قرار گرفته‌اند.

برخی تخمین‌ها میزان خسارات وارده به Curve Finance را تا ۷۰ میلیون دلار اعلام کرده‌اند. از جالبی‌ترین نکات آن این است که یکی از ترورهای کلاه‌سفید به نام c0ffeebabe.eth پیشتر ۲,۸۷۹ اتر به ارزش حدود ۵٫۴ میلیون دلار را به آدرس توسعه‌دهنده‌ی Curve بازگردانده است.

ارزش کل دارایی‌های قفل‌شده در اکوسیستم دیفای پس از ترور Curve Finance به حدود ۲٫۳ میلیارد دلار کاهش یافته و در حال حاضر به ۴۱٫۵ میلیارد دلار رسیده است، و این روند همچنان ادامه دارد.

بخش عمده‌ای از کاهش دارایی‌های قفل‌شده در اکوسیستم دیفای به پلتفرم Curve Finance ارتباط دارد. در لحظه‌ی نگارش این مقاله، TVL این پلتفرم با افت درخورتوجه ۴۴ درصدی به ۱٫۸ میلیارد دلار رسیده است.

ارزش رمزارز CRV نیز با افت ۱۶ درصدی در یک روز، به ۰٫۶۲۳ دلار کاهش یافت. CRV در دو هفته‌ی گذشته ۲۳ درصد ارزش خود را از دست داده است که باعث می‌شود ارزش کنونی این رمزارز حدود ۹۶ درصد کمتر از بیشترین رکورد قیمتی آن باشد.

اگر به اخبار دنیای تکنولوژی علاقه مند هستید، ما را در شبکه‌های اجتماعی مختلف تلگرام، روبیکا، توییتر، اینستاگرام و آپارات همراهی کنید.

منبع خبر: beincrypto

پویان معصومی.jpg

پویان معصومی - کارشناس تولید محتوا

نویسندگی در حوزه تکنولوژی یکی از تفریحات و علاقه مندی‌های من به عنوان یک فارغ التحصیل رشته مهندسی تکنولوژی نرم افزار است که به کار اصلی بنده تبدیل شده و تولید محتوا را به صورت ویژه‌ای دنبال می‌کنم.

اگر پیشنهاد یا انتقادی داشتی با من در ارتباط باش.حتما در اینستاگرام من را دنبال کنید.


0 نظر درباره‌ی این پست نوشته شده است.

ثبت نظر