ابونتو یا مینت: کدام را انتخاب می کنید؟

   
نام نویسنده:
 یکشنبه 22 شهریور 94 ساعت: 15:27:46

ممکن است تصمیم به تغییر سیستم عامل خود به لینوکس گرفته باشید ولی در مورد انتخاب توزیع تردید دارید. در اینجا مقایسه ای بین دو توزیع محبوب لینوکس یعنی مینت و ابونتو صورت گرفته است که می تواند به شما در انتخاب گزینه مناسب کمک کند.


واسط میزکار
ابونتو، توزیعی مبتنی بر دبیان است در حالیکه مینت از کوبونتو، KDE محبوب ابونتو به دست آمده است. ابونتو، توزیع استاندارد است ولی لینوکس مینت، توزیع توسعه یافته کاربران مختلف و شرکت ها برای فعالیت هایشان است. در هر صورت، مینت بر پایه ابونتو است و این دو بر روی میزکارهای مختلف کار می کنند که کاملا متفاوت از یکدیگر هستند. ابونتو از واسط کاربری یونیتی استفاده می کند ولی مینت یک واسط متفاوت به نام سینامون دارد.


سرعت
مینت بر روی سخت افزارهای قدیمی سریعتر کار می کند. در حالیکه ابونتو سرعت کندتری دارد. ولی هر دوی این توزیع ها بر روی محیط رومیزی Mate سریع عمل می کنند.


قیمت
ابونتو توسط یک شرکت تجاری مدیریت می شود در حالیکه مینت یک پروژه گروهی است که عمدتا وابسته به کمک های دیگران است. هر دوی این توزیع ها را می توان به صورت رایگان دانلود کرد.


قابلیت به روز رسانی
لینوکس مینت مانند ابونتو به روزرسان های راحتی برای استفاده کاربران دارد. کاربران ابونتو آیکون Dash در dock را انتخاب کرده و نرم افزارهای به روز شده را جستجو می کنند. کاربران مینت باید از برنامه Update Manager به منظور به روزرسانی سیستم عامل مانند برنامه ها استفاده کنند.


تولید نرم افزار
هر دو توزیع لینوکس مینت و ابونتو از بسته لیبر آفیس و مرورگر فایرفاکس استفاده می کنند.


برنامه های سازگار
هر دو توزیع برنامه های از پیش نصب شده بسیاری مانند مرورگرهای وب، پخش کننده های موزیک، پیام رسان های فوری، ویرایشگرهای عکس و پخش کننده های ویدئو را دارند.
انتخاب از بین این دو سخت است. هر کدام از این دو توزیع در جای خود و بسته به استفاده کاربر، دارای نقاط مثبت و منفی هستند.

اخبار مرتبط

دیگر اخبار نویسنده

ارسال نظر


شخصی سازی Close
شما در این صفحه قادر به شخصی سازی نمیباشید