تلگرام در ایران مختل شد، آیا موضوع فیلترینگ است؟

   
نام نویسنده:
 یکشنبه 9 اردیبهشت 97 ساعت: 10:00:00

از حدود ساعت 2 و 30 دقیقه بامداد امروز، 9 اردیبهشت ماه، دسترسی به پیام رسان تلگرام برای ایرانیان قطع شد و تا همین لحظه این مشکل رفع نشده است. جالب اینجاست که دسترسی به تلگرام چه در نسخه موبایل، دسکتاپ و وب حتی با استفاده از فیلترشکن هم ممکن نیست.

 

آیا مختل شدن تلگرام به دلیل فیلترینگ است

با توجه به بحث‌هایی که اخیرا درباره فیلترینگ تلگرام در کشور و در بین مسئولین دولتی بالا گرفته بود، شاید بعد از رخ دادن این اتفاق و قطع دسترسی به تلگرام، اولین دلیلی که به ذهن هر یک از ما می‌رسید فیلتر شدن تلگرام در کشور بود و البته شاید اولین اقداممان بعد از این ماجرا، روشن کردن فیلترشکن بود. اما جالب اینجاست که حتی با استفاده از فیلترشکن هم دسترسی به تلگرام ممکن نیست.

اما اگر به خاطر بیاورید مرتبه قبلی که تلگرام در کشور فیلتر شد حتی با فیلترشکن هم به سختی می‌شد که به این پیام رسان دسترسی داشت. در واقع خود فیلترشکن‌ها هم به نحوی فیلتر شده بودند زیرا همه وب سایت‌ها و برنامه‌های فیلتر دیگر هم با استفاده از فیلترشکن به سختی باز می‌شدند؛ اما حالا میبینیم که دسترسی به فیلترشکن‌ها بدون هیچ مشکلی ممکن است و به‌راحتی می‌توانیم به سایت‌های فیلتر از جمله توییتر دسترسی داشته باشیم. بنابراین به نظر نمی‌رسد که این قطع دسترسی به تلگرام به دلیل فیلترینگ در ایران باشد.

 

داغ شدن سرور و مختل شدن تلگرام در اروپا

از طرف دیگر ساعاتی پیش (ساعت 3 و 54 دقیقه به وب دبی و حدود ساعت 5 صبح به وقت ایران) پاول دوروف، مدیر و موسس تلگرام، در توییتی از وجود مشکل در یکی از سرورهای این پیام رسان خبر داده بود. پاول در این توییت اعلام کرده بود که داغ شدن بیش از حد یکی از سرورهای تلگرام باعث مختل شدن تلگرام در شده است. وی در نهایت به خاطر مشکل پیش آمده از کاربران عذرخواهی کرده و اعلام کرده بود که تا چند ساعت آینده این مشکل برطرف خواهد شد. پاول دوروفدر توییت خود این طور نوشت:

داغ شدن بیش از حد یکی از سرورهای تلگرام ممکن است باعث اختلال در ارتباطات کاربران اروپایی شود. بابت این موضوع متاسفیم و مشکل در حال برطرف شدن است.

توییت پاول دوروف و توضیح درباره دلیل مختل شدن تلگرام

توییت پاول دوروف و توضیح درباره دلیل مختل شدن تلگرام

 

جالب است که پاول دوروف در این توییت هیچ اشاره‌ای به قطع تلگرام در ایران و یا حتی کشورهای آسیایی نکرده است بنابراین ممکن است قطع دسترسی به تلگرام در کشور، هیچ ارتباطی به مسئله داغ شدن سرور نداشته باشد. بااین‌وجود بسیاری ادعا می‌کنند به دلیل نبود سرور در خاورمیانه، ایران هم از سرورهای اروپا استفاده می‌کند پس اختلال در این پیام رسان را به این موضوع ارتباط می‌دادند اما باید بگوییم که خاورميانه خود سرورهایی مجزا برای تلگرام دارد که برخی از این سرورها در ترکیه و امارات قرار دارند. ضمناً پاول دوروف و تیم تلگرام در دبی مستقر هستند و اگر به توییت های پاول دوروف توجه کنید می‌بینید که اغلب این توییت ها از دبی ارسال می‌شوند.

به این ترتیب باید منتظر بمانیم تا از دلیل واقعی مشکل قطع دسترسی به تلگرام مطلع شویم.

به محض کسب اطلاعات بیشتر این خبر را به‌روزرسانی کرده و شما را مطلع می‌کنیم.

 

به‌روزرسانی: ساعت 12 و 20 دقیقه

به نظر می‌رسد مشکل تلگرام تنها مربوط به ایران نباشد بلکه کشورهایی همچون آلمان،اسپانیا، مصر و... هم با مشکل اختلال در تلگرام مواجه هستند.

  

به‌روزرسانی: ساعت 15 و 44 دقیقه

با استفاده از آی پی امریکا، نسخه وب تلگرام در دسترس است اما همچنان نمی‌توان از نسخه دسکتاپ این پیام رسان استفاده کرد. ضمناً برخی از افراد اعلام کرده‌اند که بعد از گذشت حدود 11 ساعت، دوباره دسترسی آن‌ها به تلگرام ممکن شده است.

آیا شما هم به این پیام رسان دسترسی دارید؟ از آی پی چه کشوری استفاده می‌کنید؟

 

به‌روزرسانی: ساعت 16 و 26 دقیقه

از دقایقی پیش مشکل نسخه وب تلگرام به‌صورت کامل حل شده است و حتی بدون فیلترشکن هم قابل‌دسترس است. اختلال پیش آمده در تلگرام x هم از دقایقی پیش رفع شده است.

 

به‌روزرسانی: ساعت 17 و 52 دقیقه

از دقایقی پیش دسترسی به همه نسخه تلگرام ممکن شد. به نظر می‌رسد که مشکل اختلال در تلگرام به طور کلی رفع شده باشد.


 

پيشنهاد فيسيت : داستان تلگرام ضد فیلتر چیست

برای اینکه از تمامی اخبار در اولین فرصت مطلع شوید با کانال تلگرام ما با آی دی faceitmag@ و كانال سروش ما با آيدي faceit_mag@ همراه باشید.

منبع: فیسیت

اخبار مرتبط

دیگر اخبار نویسنده

ارسال نظر


 • سینا
  2018-05-02 00:53:48

  چقدر دروغ میگید، مال همه فیلتر شده که

  پاسخ دادن
  • خدیجه زارعپور
   2018-05-02 10:46:25

   اگر به تاریخ خبر و حتی کامنت ها توجه کنید متوجه می شید که این خبر برای دو روز قبل از اعمال فیلترینگ در ایران هست یعنی 9 اردیبهشت در صورتی که از 11 اردیبهشت تلگرام در کشور فیلتر شد. در لینک زیر دستور قضایی فیلترینگ تلگرام صادر شده: https://faceit.ir/news/13589

   پاسخ دادن
 • سیامک
  2018-04-30 09:24:11

  پاول دروف بلوف زدهاین یک حمله بوده و تلگرام توان مقابله نداشتهحالا هم باید یه توجیهی داشته باشهتلگرام یه بادکنکه در برابر واتس اپ و فیس بوک که متاسفانه باید بگم ما ایرانیا بادش کردیم

  پاسخ دادن
 • post
  2018-04-30 02:02:30

  مشکلی نداره وصله نسخه دسکتاپ

  پاسخ دادن
شخصی سازی Close
شما در این صفحه قادر به شخصی سازی نمیباشید