یک روز مانده به آغاز تحریم‌ها: قطع اینترنت از نظر فنی غیرممکن است

یک روز مانده به آغاز تحریم‌ها: قطع اینترنت از نظر فنی غیرممکن است

تنها یک روز به آغاز تحریم‌‌های آمریکا علیه ایران باقی است و نگران تحریم اینترنت ایران توسط آمریکا هستیم اما گفته می‌شود قطع اینترنت از نظر فنی غیرممکن است.

تحریم اینترنت ایران توسط آمریکا موضوعی چالش برانگیز است که چندی است بسیار خبرساز شده است. حالا که تنها یک روز تا آغاز تحریم‌های آمریکا علیه ایران باقی است، این نگرانی شدیدتر هم شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، حسین فلاح جوشقانی، رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در مورد تحریم اینترنت ایران توسط آمریکا اعلام کرده است که جای هیچ نگرانی نیست و چنین توضیح داده است:

اینترنت یک شبکه گسترده جهانی است و همچون تار عنکبوت در همه دنیا تنیده شده است و این طور نیست که بتوان آن را از طریق نقطه‌ای قطع کرد. از نظر فنی قطعی اینترنت غیرممکن است. البته به دلیل اعمال تحریم‌ها ممکن است مشکلاتی در دسترسی ایرانیان به برخی سایت‌ها و خدمات ایجاد شود ولی به عنوان کارشناس این حوزه اعلام می‌کنم که قطع اینترنت نخواهیم داشت و مردم نیز نباید از این بابت نگرانی داشته باشند.

به اعتقاد او تحریم‌های آمریکا می‌تواند شامل تحریم در زمینه تامین تجهیزات توسعه‌ای اپراتورها و یا مبادلات مالی با وندورهای خارجی باشد:

تحریم‌ها باعث می‌شود تا اپراتورها در تامین تجهیزات توسعه‌ای خود با مشکلاتی مواجه شوند که از این بابت نیز هماهنگی‌ها با بانک مرکزی در مورد اختصاص ارز مورد نیاز اپراتورها برای تامین تجهیزات انجام شده و تاحدود زیادی مشکل برطرف شده است.

به گفته رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از مدتی پیش جلساتی با حضور سازمان فناوری اطلاعات، بخش دولتی و بخش خصوصی در حال برگزاری است که هدف آن رفع مشکلات احتمالی ناشی از تحریم‌هاست. گویا در حوزه‌هایی که احتمال تحریم بیشتر است مانند دامنه‌های ایرانی و بانک‌ها، مانورهایی برای آمادگی بیشتر انجام شده است.

فلاح معتقد است که پیاده‌سازی شبکه ملی اطلاعات نگرانی‌های ناشی از تهدید را از بین برده است. او در این خصوص چنین توضیح داده است:

پیاده‌سازی شبکه ملی اطلاعات نگرانی ناشی از تهدیدها و تحریم‌ها را کاسته است. شبکه ملی اطلاعات براساس سیاست‌گذاری‌های شورای عالی فضای مجازی دارای سه لایه زیرساخت، خدمات و محتواست.

 

لایه‌های شبکه ملی اطلاعات

1- لایه زیرساخت

لایه زیرساخت و شبکه که متولی اصلی آن وزارت ارتباطات محسوب می‌شود تا حدود بسیار زیادی پیاده‌سازی شده و جاهایی که نیاز به اقدامات تکمیلی دارد در حال انجام است.

2- لایه خدمات

لایه بعدی لایه خدمات است. در این لایه خدماتی چون پیام رسان‌ها، موتورهای جست وجو، ایمیل و نقشه قرار دارند که خیلی از آن‌ها همچون نقشه، بومی شده و وضعیت خوبی داریم و فکر نمی‌کنم از حوزه هایی باشند که در آن‌ها با قطعی ارایه خدمات روبرو شویم.

3- لایه محتوا

لایه سوم مربوط به محتوای ملی و مناسب برای مردم است. در لایه های دیگر متولی وزارت ارتباطات نیست و دستگاه‌های دیگر چون وزارت ارشاد و صداوسیما مسئولیت دارند که زمینه‌های مناسبی برای توسعه محتوا در کشور وجود دارد.

معاون وزیر ارتباطات با بیان اینکه با درصد بسیار بالایی حداقل در حوزه وظایف وزارت ارتباطات از نظر تحریم ها مشکلی وجود ندارد، گفت:

علاوه بر آن با تمهیدات وزیر ارتباطات و رئیس کل بانک مرکزی بسته مقابله با تحریم و نوسانات ارزی در وزارت ارتباطات تهیه و تدوین شد و در دولت و ستاد ویژه اقتصادی مطرح شد که مجموع این سیاست‌ها و برنامه‌ریزی‌‌ها منجر شد تا ارز مورد نیاز اپراتورها از طریق بانک مرکزی تامین شود.

رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تامین ارز از سوی بانک مرکزی را فقط برای تامین تجهیزات شبکه و زیرساخت‌ها و نه شامل گوشی‌های تلفن همراه دانست و اظهار کرد:

متولی تامین بازار گوشی ‌های تلفن همراه و تامین نیازهای مردم، وزارت صنعت، معدن و تجارت است و باید از آن طریق موضوع را پیگیری کرد، هرچند بر اساس اطلاعاتی که دارم هنوز گشایش‌هایی در آن حوزه انجام نشده است.

 

ما را در شبکه‌های اجتماعی مختلف تلگرام، روبیکا، توییتر، اینستاگرام، سروش همراهی کنید.

منبع خبر: مهر

خدیجه زارعپور.png

خدیجه زارعپور

بنده فارغ التحصیل کارشناسی فناوری اطلاعات هستم. از اردیبهشت‌ماه 96 شروع به نوشتن اخبار و آموزش در حوزه تکنولوژی در فیسیت کردم. بیش‌تر از هر چیزی به شبکه‌های کامپیوتری، مجازی سازی، سیسکو و... علاقه‌مند هستم و بیشتر از اون علاقه‌مند به به‌اشتراک‌گذاری اطلاعات با بقیه...

در صورت داشتن هر گونه پیشنهاد و انتقاد نسبت به اخبار و مقالات، می‌تونید به این آدرس ایمیل بفرستید: khadijezarepour@gmail.com


0 نظر درباره‌ی این پست نوشته شده است.

ثبت نظر