تکنولوژی DDNS چیست

   
نام نویسنده:
 سه شنبه 7 مهر 94 ساعت: 09:13:14

فرض کنید که یک دوربین تحت شبکه خانگی دارید و در اینجاست که شما نیازمند IP ثابت هستید تا با هر بار اتصال به ISP دچار مشکل نشوید. اما بهره مندی از IP استاتیک همیشه امکان پذیر نیست و دارای هزینه می‌باشد گاهی نیز مشکلاتی از سوی مراکز مخابراتی برای کسب IP ثابت وجود دارد. راهکاری که معمولا برای این مشکل استفاده می‌شود خرید IP استاتیک از سرویس دهنده اینترنت ISP و در صورت نیاز ثبت دامنه و اعلام آن به DNS سرورها است. انجام این فرآیند ایجاد مشکلاتی چون گذاشتن وقت و هزینه های سالانه می کند.

اما راهکار بهتر، استفاده از DNS داینامیک یا متغیر (DDNS) است.

با توجه به متغیر بودن آدرس های IP در اکثر سرویس دهنده ها ، می‌توان از راهکاری استفاده کرد تا مشکل عدم برخورداری از IP استاتیک برطرف گردد. در ادامه با این روش آشنا خواهیم شد.

با هر بار اتصال به ISP، IP جدیدی برای روتر اختصاص داده می شود و در این زمان است که می‌توان با استفاده از سرویس نرم افزار DDNS اطلاعاتIP جدید این مشترک را در سرور به روز می کند و به این شکل شما همیشه با زدن یک آدرس اینترنتی می‌توانید به سیستم خود دسترسی داشته باشید.

به‌عنوان مثال فرض کنید دوربین خود را در شبکه قرار داده‌اید و با استفاده از مودم روتر خود به اینترنت متصل می‌شوید، آدرس آی پی 79.127.123.250 پس از اولین اتصال به اینترنت به شما اختصاص می‌یابد و شما هم اکنون میتوانید آدرس آی پی را در اختیار همکاران خود قرار دهید تا با استفاده از آن به دوربین دسترسی داشته باشند ، اما ISP شما پس از مدت کوتاهی آدرس IP را تغییر می‌دهد و شما مجبور می‌شوید تا مجددا آن را در اختیار همکاران خود قرار دهید. به هر دلیل برای شما محدودیتی وجود دارد و نمیتوانید از IP استاتیک استفاده کنید ، به همین دلیل استفاده از سرویس DDNS پیشنهادی شگفت انگیز محسوب می‌شود. شما با ساختن یک اکانت در یکی از این سایتها و در اختیار گرفتن یک subdomain مثل myname.dlinkddns.com کافی است این آدرس را در اختیار همکارانتان قرار دهید و دیگر با هر بار تغییر IP نیازی به اعلام به همکارانتان نمی‌باشد و تمامی فرآیند در پس زمینه و به صورت خودکار انجام خواهد گرفت. ناگفته پیداست که شما باید تنظیمات نرم افزاری لازم و port forwarding را به صورت صحیح انجام داده باشید.

فرآیند DDNS از دو طریق قابل استفاده است:

از طریق مودم اینترنت که معمولا در محیط تنظیمات دارای بخشی به نام DDNS یا Dynammic DNS است.

نصب برنامه ای بر روی رایانه که با دادن نام کاربری و رمزی که در سایت ثبت نام کرده اید برنامه با هر بار تعویض IP اینترنت شما به DNS سرور اطلاع داده و آدرس آن را به روز می‌کند.

براي استفاده از سرويس DDNS دی لینک ابتدا بايد در سايت (https://www.dlinkddns.com) ثبت نام كرده و يك حساب كاربري ايجاد نمایيد . سپس اطلاعات مربوطه را در بخش DDNS دستگاهتان وارد نمایيد تا اطلاعات شما به سرورهاي DDNS ارسال شود و از اين پس شما می توانید از آدرسی (URL) كه DDNS برايتان در نظر گرفته استفاده کنید.

yad3

برای مثال پس از خرید دوربین DCS-2121 که دارای قابلیت DDNS است کافی است این مراحل را انجام دهید:

 

اتصال دوربین به مودم D-Link یا هر مارک دیگر.

 

 

تنظیم مودم برای ارجاع (port forwarding) درخواست ها از اینترنت به دوربین.

 

 

تنظیمات DDNS بروی دوربین یا مودم D-Link.

 

استفاده از تجهیزات و خدمات کارآمد D-Link.

اخبار مرتبط

دیگر اخبار نویسنده

ارسال نظر


شخصی سازی Close
شما در این صفحه قادر به شخصی سازی نمیباشید