قیف حمایتی از پیام رسان‌های بومی کوچک‌تر شد

قیف حمایتی از پیام رسان‌های بومی کوچک‌تر شد

با محدود شدن حمایت دولت از پیام رسان‌های بومی، قیف حمایتی از پیام رسان‌های بومی کوچک‌تر شد و تنها سروش و گپ در این لیست باقی ماندند.

بحث پیام رسان‌های بومی بعد از فیلترینگ تلگرام به شدت در ایران داغ شد و چندین پیام رسان از جمله سروش، آی گپ، بله، و... توانستند حمایت‌های خوبی را از دولت دریافت کنند. به‌رغم حمایت‌های مالی و حتی تخفیف در هزینه اینترنت، این پیام رسان‌ها نتوانستند افراد زیادی را به سمت خود ترغیب کنند.

حالا حمید فتحی، معاون وزیر ارتباطات، رسماً اعلام کرده است که از بین 5 پیام رسان بومی، تنها دو پیام رسان سروش و گپ همچنان مورد حمایت دولت خواهند بود. فتحی در این خصوص چنین توضیح داد:

برمبنای ارزیابی شاخص‌های فنی صورت گرفته از سوی مرکز ملی فضای مجازی و با همکاری معاونت علمی ریاست جمهوری، مقرر شد حمایت‌های ویژه وزارت ارتباطات از این پس، تنها از دو پیام رسان بومی «سروش» و «گپ» صورت بگیرد.

به گفته فتحی پیام رسان‌های بومی از جهات مختلفی مورد بررسی قرار گرفته‌اند و دو پیام رسان سروش و گپ توانسته‌اند رتبه بالاتری را نسبت به سایر پیام رسان‌های بومی به دست بیاورند. برخی از این شاخص‌ها عبارت‌اند از:

 • مدل اقتصادی
 • تعداد اعضا
 • نوع معماری
 • مقیاس‌پذیری
 • قابلیت توسعه
 • سخت‌افزار
 • نرم‌افزار
 • به‌روز بودن
 • نوع پروتکل‌هایی که استفاده می‌کنند
 • نوع توسعه‌پذیری
 • ارتباط با خدمات بانکی و خدماتی مانند دولت الکترونیک
 • و...

 

آیا پیام رسان‌های دیگر از حمایت محروم می‌شوند

از سخنانی که گفته شد برمی‌آید که قرار است از این به بعد حمایتی از پیام رسان‌های بومی دیگر به جز سروش و گپ صورت نپذیرد اما توضیحات بعدی معاون وزیر ارتباطات چیز دیگری می‌گوید:

این طور نیست که بخواهیم حمایت‌هایی که تا به حال داشته‌ایم را از 5 پیام رسان بومی پس بگیریم اما مطابق با ابلاغیه مرکز ملی فضای مجازی، از این پس حمایت‌های جدید با تمرکز بر دو پیام رسان «سروش» و «گپ» انجام خواهد گرفت که مدل این حمایت‌ها باید از سوی مرکز ملی فضای مجازی اعلام شود. ضمناً تسهیلات مالی و زیرساختی که پیش از این به پیام رسان‌های بومی داده شده بود، روال خود را طی می‌کند.

واقعیت این است که هیچ یک از پیام رسان‌های بومی نتوانستند مخاطبین را به سمت خود جذب کنند که این مسئله خود دلایل متفاوتی دارد اما به هر ترتیب حتی برخی از خبرگزاری‌هایی که به سروش مهاجرت کرده بودند، بعد از اینکه نتوانستند جمعیت مناسبی از مخاطبین را در این شبکه اجتماعی بیابند، ناچار به تلگرام بازگشتند.

 

ما را در شبکه‌های اجتماعی مختلف تلگرام، روبیکا، توییتر، اینستاگرام، سروش همراهی کنید.

منبع خبر: مهر

خدیجه زارعپور.png

خدیجه زارعپور

فارغ التحصیل کارشناسی فناوری اطلاعات هستم. از اردیبهشت‌ماه 96 شروع به نوشتن اخبار و آموزش در حوزه تکنولوژی در فیسیت کردم. بیش‌تر از هر چیزی به شبکه‌های کامپیوتری، مجازی سازی، سیسکو و... علاقه‌مند هستم و بیشتر از اون علاقه‌مند به به‌اشتراک‌گذاری اطلاعات با بقیه...

در صورت داشتن هر گونه پیشنهاد و انتقاد نسبت به اخبار و مقالات، می‌تونید به این آدرس ایمیل بفرستید: khadijezarepour@gmail.com


2 نظر درباره‌ی این پست نوشته شده است.

محمدرضا هوشمند

دوشنبه, 28 آبان 1397

با سلام
پیام رسان بله وام حمایتی دریافت نکرده است.

https://twitter.com/Bale_Online/status/1056623398053306368?s=09

پاسخ

مهدی

سه شنبه, 29 آبان 1397

حیف 1 قرون کمک بابت پیام رسان های داخلی..

پاسخ

ثبت نظر