چطور بدون نرم‎افزار اضافی دیسک نصب USB برای ویندوز7 ایجاد کنیم؟

چطور بدون نرم‎افزار اضافی دیسک نصب USB برای ویندوز7 ایجاد کنیم؟

آیا دوست دارید روی کامپیوتر خود ویندوز7 نصب کنید اما دستگاه شما درایو سی‎دی ندارد یا درایو آن خراب شده است؟ اگر دچار چنین مشکلی هستید باید از دیسک نصب USB استفاده کنید. شما می‎توانید این کار را بدون نیاز به نرم‎افزار اضافی و با ابزارهای خود مایکروسافت انجام دهید. 

 

دو راه برای ساخت دیسک نصب USB قابل بوت ویندوز7 

شما دو گزینه برای ساخت درایو USB نصب ویندوز7 پیش رو دارید: 

1-ساخت یک دیسک قابل بوت با استفاده از ابزار ویندوز: این روش هیچ نیازی به نرم‎افزار اضافی ندارد. 

2- اینستالر را از سایت مایکروسافت دانلود کنید: این روش بسیار ساده است. 

 

برای نصب ویندوز7 از طریق USB به چه چیزهایی نیاز دارید؟ 

بدون یک درایو اوپتیکال روی کامپیوتر نصب ویندوز7 غیرممکن است. اما اگر یک درایو فلش USB و یک کامپیوتر اضافی داشته باشید می‎توانید این کار را انجام دهید. برای شروع به این موارد نیاز دارید:

• یک کامپیوتر ویندوز7 با درایو DVD

• یک DVD نصب ویندوز7

• درایو فلش USB چهار گیگابایتی یا بزرگتر 

شما همچنین می‎توانید این کار را با هارد درایوهای اکسترنال انجام دهید. البته به خاطر داشته باشید که تمام اطلاعات روی درایو فرمت و حذف خواهد شد. این قدم‎ها روی تقریباً هر مدل ویندوز از جمله ویندوز10 یکسان است. 

یک خط فرمان باز کنید

برای شروع درایو فلش خود را به کامپیوتر اصلی خود متصل کنید (همان کامپیوتری که درایو اوپتیکال دارد). شما همچنین باید DVD نصب ویندوز7 را نیز متصل کنید. 

به Start > All Programs > Accessories رفته و روی  Command Prompt کلیک راست کنید. Run As Administrator را انتخاب کنید. شما باید خود را به عنوان ادمین روی کامپیوتر احراز هویت کنید. روی ویندوز10 روی Start کلیک کرده و «command» را تایپ کنید. روی اولین گزینه کلیک راست کرده و Run as administrator را انتخاب کنید. در پنجره‎ی خط فرمان، ابزار پارتیشن بندی دیسک را با فرمان زیر باز کنید:

Diskpart

با این کار یک پنجره‎ی خط فرمان جدید باز می‎شود. با این فرمان لیستی از دیسک‎های متصل به کامپیوتر می‎بینید:

list disk

یکی از درایوهای این لیست درایو USB است. شما می‎توانید آن را بر اساس ظرفیت دیسک شناسایی کنید. شماره‎ی دیسک را به خاطر بسپارید. این کار بسیار مهم است چون اگر اشتباه کنید داده‎های خود را روی دیگر درایوها از دست خواهید داد. سپس دیسک را پارتیشن کنید. دیسک را انتخاب کرده و آن را پاک کنید. 

وقتی که علامت # را دیدید آن را با شماره‏ی دیسک USB جایگزین کنید. 

select disk #

clean

شما می‎توانید یک پارتیشن جدید بسازید

create partition primary

select partition 1

پارتیشن را اکتیو کرده و آن را به عنوان NTFS فرمت کنید: 

active

format fs=ntfs quick

سپس نام دیسک را با این فرمان E بگذارید:

assign letter e

درنهایت از ابزار DiskPart خارج شوید. 

Exit 

درایو فلش USB حال حاوی فایل‎های نصب ویندوز7 است. 

 

USB ویندوز7 خود را قابل بوت کنید 

فرمت کردن ممکن است با توجه به مشخصات کامپیوتر شما مدتی طول بکشد. فرمان زیر را تایپ کنید:

d:/boot/bootsect.exe /nt60 e:

در اینجا D: درایو DVD است و E: درایو فلش است. این نام‎ها ممکن است در دستگاه‎های مختلف متفاوت باشد. حال درایو فلش شما قابل بوت است. 

 

فایل‎های نصب ویندوز7 را روی USB کپی کنید 

برای قدم آخر باید به My Computer بروید. DVD نصب را باز کرده و همه چیز را هایلایت کنید. سپس آن را به درایو USB

 بکشید. این کار ممکن است مدتی طول بکشد. وقتی که کامل شد کار شما پایان می‎یابد. دیسک USB را در کامپیوتر جدید خود وارد کنید، سپس بایوس را باز کنید تا نظم بوت را مشخص کنید. کامپیوتر مقصد شما حتی ممکن است کامپیوتر شما گزینه‎ی Choose Boot Device را هنگام استارت‌آپ داشته باشد. 

 

از ابزار اینستالر USB مایکروسافت ویندوز7 استفاده کنید

اگر به دنبال یک روش ساده‎تر برای نصب ویندوز7 از طریق درایو USB قابل بوت هستید از ابزار خود مایکروسافت استفاده کنید. دانلود اصلی 2.8 مگابایت حجم دارد. در زمانی که منتظر هستید دانلود شما تکمیل شود درایو فلش USB را به کامپیوتر اصلی وصل کنید. یک درایو 4 گیگابایتی کافی است. شما همچنین به یک نسخه‎ی ISO از ویندوز7 نیاز دارید. می‎توانید آن را از سایت مایکروسافت دانلود کنید. 

در زمانی که منتظر دانلود هستید ابزار اینستالر را نصب کرده، سپس آن را از منو استارت باز کنید. در آنجا می‎توانید فایل ایمیج ISO را برای ویندوز7  بیابید. فایل ISO را روی درایو دیسک سخت بیابید، سپس روی Next کلیک کنید. در اینجا دستگاه USB را برای نوع مدیای مورد نظر خود بیابید. در صفحه‎ی بعدی درایو USBرا از منو پیدا کنید، سپس کپی کنید. صبر کنید تا پروسه تکمیل شود. 

وقتی که دانلود به صد درصد رسید اطلاعاتی را می‎بینید که در آن همه‌ی مشکلات ایجاد شده در این لیست نشان داده می‎شوند. اگر به یک دیسک نصب ویندوز7، USB قابل بوت نیاز دارید روی Start Over کلیک کنید تا پروسه تکرار شود. درغیر این صورت روی X در بالا سمت راست کلیک کنید و دیسک USB خود را قطع کنید. حال شما می‎توانید روی هر کامپیوتری که دوست دارید ویندوز7 نصب کنید. 

 

ساخت دیسک نصب USB ویندوز7 ساده است 

اگر مدت‎هاست که سعی می‎کنید سیستم عامل لپ‎تاپ یا کامپیوتر قدیمی خود را عوض کنید با این روش می‎توانید این کار را انجام دهید. اما به خاطر داشته باشید که ویندوز7 تنها تا سال 2020 پشتیبانی می‎شود. 

 

بیشتر بخوانید:

هشت روش برای رفع خطای Video Scheduler Internal در ویندوز10

مشاهده و مدیریت دستگاه‎های حافظه متصل به ویندوز10 در آپدیت می 2019

 

ما را در شبکه‌های اجتماعی مختلف تلگرام، روبیکا، توییتر، اینستاگرام، سروش همراهی کنید.

 

منبع خبر: makeuseof

مارال رضایی

مارال رضایی

مارال هشت سال است که یه عنوان مترجم مشغول به فعالیت است.او دارای مدرک کارشناسی ارشد زبان و ادبیات فرانسه از دانشگاه است و به سه زبان انگلیسی، فرانسه و اسپانیایی صحبت می کند. مارال به ادبیات، سینما و موسیقی راک علاقه مند است و به دنبال یک تجربه متفاوت به وادی تکنولوژی قدم گذاشته.


0 نظر درباره‌ی این پست نوشته شده است.

ثبت نظر