فعالیت ارزهای دیجیتال در کشور غیرمجاز شد

فعالیت ارزهای دیجیتال در کشور غیرمجاز شد

فعالیت ارزهای دیجیتال در کشور غیرمجاز شد اما هنوز قوانین مربوط به استخراج ارزهای دیجیتال مشخص نشده است.

ارزهای دیجیتال مخصوصا بعد از رشد فوق‌العاده‌ای که در سال 2017 تجربه کردند، بیش از یک سال در دوران رکود بودند اما مجدداً این روزها رشد خوبی داشته‌اند. از این رو عده زیادی به استخراج ارز دیجیتال و یا خرید و فروش آن روی آورده‌اند.

حالا امروز اطلاعیه 4 بندی از سمت بانک مرکزی منتشر شده است که بنا بر آن، فعالیت ارزهای دیجیتال در کشور غیر مجاز است و انتشار رمز ارز با پشتوانه ریال، طلا، فلزات گران‌بها و انواع ارز، در انحصار بانک مرکزی است. این بیانیه به صورت زیر است:

بانک مرکزی، با استناد به قانون پولی و بانکی کشور (مصوب سال ۱۳۵۱ و اصلاحات بعدی آن) که تولید و انتشار پول رایج و تعیین ابزارهای پرداخت را در انحصار بانک مرکزی قرار داده است، این بانک ضمن تاکید مجدد به فعالان حوزه پولی و بانکی کشور مبنی بر رعایت و اجرای مصوبه مورخ ۱۳۹۶/۱۰/۹ سی‌امین جلسه «شورای عالی مبارزه با پولشویی» در خصوص رمزارزها و با اشاره به مخاطرات ناشی از معرفی و استفاده از رمزارزها، موارد و نکات زیر را به آگاهی می‌رساند:

  1. انتشار رمز ارز با پشتوانه ریال، طلا و فلزات گرا‌ن‌بها و انواع ارز در انحصار بانک مرکزی است.
  2. تشکیل و فعالیت اشخاص برای ایجاد و اداره شبکه پولی و پرداخت مبتنی بر فناوری زنجیره بلوک، از نظر این بانک، غیرمجاز محسوب می‌شود. بانک مرکزی حق پیگرد قانونی اشخاصی که با نادیده گرفتن مقررات، به ایجاد و اداره شبکه اقدام یا نسبت به آن تبلیغ می‌کنند را برای خود محفوظ می‌داند.
  3. هرگونه ضرر و زیان ناشی از فعالیت بر اساس شبکه‌های پولی و پرداخت مبتنی بر فناوری زنجیره‌ای بلوک و کسب و کارهای مرتبط با آن، متوجه ناشر(ین)،‌پذیرنده‌(گان) و یا متعاملان آن است.
  4. موضوع استخراج رمز ارزهای جهان روا و شرایط آن در کمیسیون اقتصادی دولت در حال بررسی است و پس از اتخاذ تصمیمات لازم، ضوابط آن مطابق با مقررات و مصوبه فوق ابلاغ می‌شود.

همان‌طور که در این بیانیه می‌بینید، هنوز شرایط استخراج ارز دیجیتال در کشور مشخص نشده است اما این موضوع در دست بررسی است و بعد از تصمیم‌گیری درباره آن، قوانین و مقررات اعلام خواهند شد.

 

 

اخبار مرتبط:

دستور فوری شناسایی و قطع موقت انشعاب مراکز تولید ارز دیجیتال صادر شد

ایران؛ مقصد آرمانی چینی‌ها برای استخراج ارز دیجیتال و چالش‌های آن

 

ما را در شبکه‌های اجتماعی مختلف تلگرام، توییتر، اینستاگرام همراهی کنید.

منبع خبر: مهر

خدیجه زارعپور.png

خدیجه زارعپور

فارغ التحصیل کارشناسی فناوری اطلاعات هستم. از اردیبهشت‌ماه 96 شروع به نوشتن اخبار و آموزش در حوزه تکنولوژی در فیسیت کردم. بیش‌تر از هر چیزی به شبکه‌های کامپیوتری، مجازی سازی، سیسکو و... علاقه‌مند هستم و بیشتر از اون علاقه‌مند به به‌اشتراک‌گذاری اطلاعات با بقیه...

در صورت داشتن هر گونه پیشنهاد و انتقاد نسبت به اخبار و مقالات، می‌تونید به این آدرس ایمیل بفرستید: khadijezarepour@gmail.com


0 نظر درباره‌ی این پست نوشته شده است.

ثبت نظر