مسابقه ملی طراحی صنعتی ایران برگزار می شود

   
نام نویسنده:
 سه شنبه 14 مهر 94 ساعت: 09:58:35

به نقل از خبرگزاری مهر
هرسال مسابقات زیادی در سراسر جهان برای کشف ایده‌های نو و طراحان جوان و معرفی آنها به صنعت برگزار می‌شود که در نتیجه این مسابقات هزاران ایده طراحی صنعتی خلق و هزاران طراح خلاق جذب بخش های مختلف تولیدی و صنعتی دنیا می شود؛ در ایران نیز قرار است در نخستین جشنواره ملی طراحی صنعتی ایران که از ۱۵ تا ۱۸ مهرماه به مدت ۴ روز در مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب برگزار می شود از نفرات اول تا سوم برگزیده تجلیل شود.

براین اساس برنامه جشنواره و مسابقات ملی طراحی صنعتی ایران - آیدیران - اعلام و برگزیدگان اولیه این مسابقه ملی مشخص شدند.

در این مسابقه بیش از ۳۰۰ طراح صنعتی آثار خود را در ۱۲ گروه تخصصی طراحی ارائه کرده اند؛ طرح های برگزیده این مسابقه ملی به همراه اسامی طراحان برگزیده، در پایگاه اینترنتی www.idiran.ir به نمایش گذاشته شده است. در این مرحله، هیات داوران ۴۶ طرح برتر را از میان حدود ۳۵۰ طرح صنعتی ارائه شده انتخاب کرده که از میان این ۴۶ طرح برگزیده اولیه، در هر گروه ۳ طرح به عنوان برترین طرح ها انتخاب خواهند شد.

لوازم منزل، لوازم اداری، وسایل نقلیه، طراحی شهری، مبلمان، روشنایی، ایمنی و امنیت، بهداشت و سلامت، ورزش آموزش و سرگرمی، بسته بندی، طراحی پوشاک و زیورآلات، ارتباطات و سیستمهای تعاملی ۱۲ گروه تخصصی طراحی این مسابقه ملی هستند.

چوپانکاره، رئیس دانشکده طراحی صنعتی دانشگاه تهران، خرم مدیر گروه طراحی صنعتی دانشگاه علم و صنعت، سید جواد ظفرمند معاونت پژوهشی دانشگاه شیراز و سید رضا لاهیجی از مسئولان سازمان زیبا سازی شهر تهران، هیئت داوران مسابقه ملی طراحی صنعتی ایران را تشکیل می دهند.

احمد عابدینی، دبیر مسابقه و جشنواره ملی طراحی صنعتی ایران، هدف از برگزاری این مسابقه را ایجاد ارتباط و اتصال میان طراحان و دانشجویان ایرانی با صنعت کشور عنوان کرد چرا که نبود طراحی های جذاب و نوآورانه برپایه الگوهای ایرانی و اسلامی در محصولات تولیدی کشور کاملا حس می شود.

وی با تاکید براینکه طراحان ایرانی جزو برترینها در طراحی خودرو، لوازم منزل و مبلمان جهان هستند، افزود: متاسفانه صنایع داخلی در بهترین شرایط، طراحی های محصولات خارجی را کپی می کنند و از طرف دیگر بیشتر دانشجویان خلاق و نخبه طراحی صنعتی ایران هم جذب شرکتها و دانشگاه های خارجی می شوند؛ به همین دلیل این مسابقه ملی فرصتی برای شناسایی تواناترین و خلاقترین طراحان و دانشجویان ایرانی خواهد بود تا امکان استفاده صنایع داخلی از ایده های آنها برای تولید محصولات جدید و مشتری پسند فراهم شود.

همچنین در نمایشگاه تخصصی طراحی صنعتی که همزمان با مراسم جشنواره برگزار خواهد شد، شرکتهای طراحی و تولیدی به عرضه فناوریهای طراحی صنعتی خواهند پرداخت. همزمان با برپایی این نمایشگاه، کارگاههای آموزشی متنوعی برای طراحان صنعتی برگزار می شود.

حضور رالف ویگمن مدیر مسابقات بین المللی iF design، بعنوان معتبرترین مسابقه بین المللی در حوزه طراحی صنعتی و سخنرانی در مراسم افتتاحیه این جشنواره از جمله برنامه های این جشنواره است.

جزئیات برگزاری این جشنواره در سایت www.idiran.ir  در دسترس است.

اخبار مرتبط

دیگر اخبار نویسنده

ارسال نظر


شخصی سازی Close
شما در این صفحه قادر به شخصی سازی نمیباشید