آمار اشتغال و بیکاری در ایران منتشر شد؛ بیشترین نرخ اشتغال مربوط به امنیت است

آمار اشتغال و بیکاری در ایران منتشر شد؛ بیشترین نرخ اشتغال مربوط به امنیت است

آمار اشتغال و بیکاری در ایران منتشر شد؛ بیشترین نرخ اشتغال مربوط به امنیت است.

اشتغال و کار، یکی از بزرگ‌ترین مشکلات حال حاضر همه جوانان کشور است. اما این سال‌ها می‌بینیم که هر ساله عده زیادی از افرادی که فارغ التحصیل می‌شوند، به جمع بیکاران می‌پیوندند.

حالا آمارهای رسمی در مورد شغل منتشر شده است. بر اساس این آمارها، بیشترین نرخ بیکاری مربوط به فارغ التحصیلان در رشته‌های معماری، ساختمان، هنر، علوم زیستی، فرآوری و ساخت و ارتباطات و فناوری اطلاعات است. بیشترین نرخ اشتغال در کشور هم مربوط به خدمات امنیتی، دامپزشکی، علوم تربیتی، روزنامه نگاری و اطلاع رسانی است.

 

چرا بیکاری؟

در این بین تنها رکود اقتصادی دلیل بیکاری جوانان تحصیل کرده کشور نیست؛ بلکه دلایلی مانند عدم تناسب بین رشته‌های دانشگاهی با نیاز بازار کار، اشباع بازار کار و عدم توانایی و مهارت تحصیل کرده‌ها برای جایگاه‌های شغلی مختلف، جز دلایل مهم دیگر برای مشکل بیکاری است. البته خبرگزاری تسنیم معتقد است که مشکل مهم این است که در کشور به مسئله تناسب میان تعداد فرصت‌های شغلی رشته تخصصی ایجاد شده در جامعه و تعداد فارغ التحصیلان آن رشته‌ها، توجهی نشده است.

 

بیشترین و کمترین نرخ بیکاری در بین رشته‌های دانشگاهی

بنابر آمارهایی که منتشر شده است، بیشترین نرخ بیکاری به ترتیب مربوط به رشته‌های زیر با درصدهای زیر است:

  • معماری و ساختمان 26.1 درصد
  • هنر 24.5 درصد
  • علوم زیستی و رشته‌های مرتبط 24.1 درصد
  • فرآوری و ساخت 23.5 درصد
  • فناوری اطلاعات و ارتباطات 22.8 درصد

مهم‌تر از همه اینکه خدمات امنیتی با 4.4 درصد، کمترین نرخ بیکاری را در کشور به خود اختصاص داده است.

 

نرخ بیکاری افراد با توجه به جنسیت

در ایران در بین تمام افراد دارای تحصیلات عالی و یا در حال تحصیل، 52.6 درصد را مردان تشکیل می‌دهند. در بین این افراد حدود 72.7 درصد فعال و 27.3 درصد غیر فعال اقتصادی هستند. از بین افراد فعال هم 86.9 درصد شاغل و 13.1 درصد بیکار هستند.

تحصیل کرده‌های خانم اما 47.4 درصد هستند که 41 درصد فعال و 59 درصد غیر فعال هستند. در بین افراد فعال 71.3 درصد شاغل، 28.7 درصد بیکار هستند.

 

اخبار مرتبط:

مایکروسافت : هکرهای ایرانی انتخابات 2020 آمریکا را هدف قرار دادند

 

ما را در شبکه‌های اجتماعی مختلف تلگرام، روبیکا، توییتر، اینستاگرام همراهی کنید. 

خدیجه زارعپور.png

خدیجه زارعپور

بنده فارغ التحصیل کارشناسی فناوری اطلاعات هستم. از اردیبهشت‌ماه 96 شروع به نوشتن اخبار و آموزش در حوزه تکنولوژی در فیسیت کردم. بیش‌تر از هر چیزی به شبکه‌های کامپیوتری، مجازی سازی، سیسکو و... علاقه‌مند هستم و بیشتر از اون علاقه‌مند به به‌اشتراک‌گذاری اطلاعات با بقیه...

در صورت داشتن هر گونه پیشنهاد و انتقاد نسبت به اخبار و مقالات، می‌تونید به این آدرس ایمیل بفرستید: khadijezarepour@gmail.com


0 نظر درباره‌ی این پست نوشته شده است.

ثبت نظر