آدرس‌های IPV4 به اتمام رسید؛ آیا دیگر دستگاهی نمی‌تواند به اینترنت اضافه شود؟

آدرس‌های IPV4 به اتمام رسید؛ آیا دیگر دستگاهی نمی‌تواند به اینترنت اضافه شود؟

از مدت‌ها پیش می‌دانستیم که آدرس‌های IPV4 رو به اتمام است و به همین دلیل IPV6 روی کار آمد. حالا چند روز پیش آخرین آدرس IPV4 هم اختصاص یافته و به این ترتیب همه آدرس‌های IPV4 به پایان رسید. جالب است بدانید که این آدرس‌ها حدود 3.4 میلیارد بوده است و حالا دیگر هیچ آدرسی باقی نمانده تا به ISPها و... اختصاص داده شود.

در واقع در تاریخ 25 نوامبر 2019، دقیقا در ساعت 15:30 بود که آخرین آدرس IPV4 هم اختصاص یافت و این خبر از طریق ایمیلی از سمت نیکولاس پدیایتیس و با متن زیر به اطلاع همه رسید:

امروز 25 نوامبر 2019، در ساعت 15:35 ساعت هماهنگ جهانی + ۱، ما آخرین آدرس IPv4 خود را اختصاص داده و در حال حاضر آدرس IPv4 دیگری برای ما باقی نمانده‌ است.

اعلامیه ما خبر شوکه ‌کننده‌ای برای اپراتورهای شبکه نیست زیرا اتمام آدرس‌های IPv4 از مدت‌ها پیش پیش‌بینی شده بود. درواقع این نظارت مسئولانه جامعه RIPE روی منابع بوده که باعث تولید هزاران شبکه در محدوده سرویس‌دهی، آن هم بعد از اتمام آخرین /8 در سال 2012 شده است.

اطلاع رسانی درباره اینکه آدرس‌های IPv4 به اتمام رسید

اطلاع رسانی درباره اینکه آدرس‌های IPv4 به اتمام رسید

 

آیا دیگر هیچ دستگاهی نمی‌تواند به اینترنت اضافه شود؟

شاید با شنیدن اتمام آدرس‌های IPV4 تصور کنید که دیگر هیچ دستگاهی نمی‌تواند به شبکه اینترنت اضافه شود اما این اتفاق عملا نمی‌افتد. از جمله دلایل رد این موضوع می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • ISPها توانایی بازیافت آدرس‌های IPV4 را دارند
  • وجود شبکه NAT؛ سرویسی که آدرس‌های خصوصی را در پشت روتر ISP مخفی کرده و آن‌ها را به IP روتر ترجمه می‌کند
  • IPV6 جایگزین خوبی است؛ IPV6 امکان اختصاص 3.4 در 1 به توان 38 آدرس IP را فراهم می‌کند

 

 

اخبار مرتبط:

Vmware چیست و چه اجزایی دارد؟

گوگل دامنه new. را به‌ صورت عمومی عرضه کرد

 

ما را در شبکه‌های اجتماعی مختلف تلگرام، روبیکا، توییتر، اینستاگرام همراهی کنید.  

منبع خبر: mspoweruser

خدیجه زارعپور.png

خدیجه زارعپور

بنده فارغ التحصیل کارشناسی فناوری اطلاعات هستم. از اردیبهشت‌ماه 96 شروع به نوشتن اخبار و آموزش در حوزه تکنولوژی در فیسیت کردم. بیش‌تر از هر چیزی به شبکه‌های کامپیوتری، مجازی سازی، سیسکو و... علاقه‌مند هستم و بیشتر از اون علاقه‌مند به به‌اشتراک‌گذاری اطلاعات با بقیه...

در صورت داشتن هر گونه پیشنهاد و انتقاد نسبت به اخبار و مقالات، می‌تونید به این آدرس ایمیل بفرستید: khadijezarepour@gmail.com


0 نظر درباره‌ی این پست نوشته شده است.

ثبت نظر