نقض قانون کار توسط تولیدکنندگان چینی سرورها

   
نام نویسنده:
 شنبه 25 مهر 94 ساعت: 07:17:40

سازندگان تجهیزات IT غربی به دلیل استفاده از کارخانه های ارزان قیمت چینی برای ساخت ابزارها و لوازم جانبی، بار دیگر بدنام شدند. پیرو تبلیغات بد اپل، برای نمونه، گفته شده دانشگاه های اروپایی، بیلیون ها یورو برای تولید تجهیزات IT توسط دانشجویان چینی که در خطوط تولید چین به استثمار گرفته شده اند، هزینه کرده اند.
این عمل به منزله نقض حقوق پیمان نامه سازمان بین المللی کار برای کار اجباری است که گزارش آن توسط Network GoodElectronics منتشر شد.
این گزارش برپایه یافته های تحقیقات انجام شده در یک کارخانه در تولیدکننده الکترونیکی تایوانی Wistron در گوانگدونگ چین است. این کارخانه سرورهایی برای اچ پی، دل و لنوو تولید می کند. در این گزارش آمده است: "این برندها به صورت گسترده توسط دانشگاه های اروپایی و موسسات آموزش عالی استفاده می شوند."
بعد از ارائه ی یافته های این بررسی توسط رسانه های مستقل دانمارکی و مرکز تحقیقات دانواچ، اچ پی و دل چندین نقض انجام شده را اعتراف کردند. این برندها موقتا، استفاده از دانشجویان کارآموز در خطوط تولیدشان در کارخانه Wistron در جنوب چین را به تعلیق درآوردند.
این گزارش می گوید هزاران دانشجوی چینی مجبور شده اند تا کارهای بیربط به رشته خود را به عنوان کارآموزی انجام دهند: "این دانشجویان 10 تا 12 ساعت در روز، شش روز در هفته و پنج ماه در سال را کار می کنند. آنها حتی مجبورند تمام وقت و در شیفت های شبانه نیز کار کنند."
اگر دانشجویان انجام چنین کاری را رد کنند، مدرک تحصیلی به آنان تعلق نخواهد گرفت. برنامه کارآموزی اجباری به مثابه کار اجباری است که نقض حقوق کار در چین و معاهده سازمان کار بین المللی را در پی دارد.
در سال 2015، موسسات آموزشی اروپایی گفته اند که در حدود 4.27 بیلیون یورو برای سخت افزار، نرم افزار و خدمات فناوری اطلاعات هزینه کرده اند که 461.38 میلیون آن، فقط برای سرورها هزینه شده است. اچ پی که پیشرو بازار در این بخش است، 28 درصد، دل 13 درصد و لنوو 11 درصد سهم دارد.
پالین اوریم، از GoodElectronics گفته است: "مشکل نیروی کار اجباری دانشجو در صنایع الکترونیکی در چین، تایلند و فیلیپین بسیار گسترده است. بسیار خوب است که اچ پی و دل این گزارش ها را جدی بگیرند ولی مدت زمان زیادی می برد تا برندها و تولیدکنندگان در سراسر جهان اقدامی جدی برای اطمینان از شرایط کاری مناسب بدون اعمال زور در تامین کنندگان قطعاتشان اطمینان یابند."

اخبار مرتبط

دیگر اخبار نویسنده

ارسال نظر


شخصی سازی Close
شما در این صفحه قادر به شخصی سازی نمیباشید