پروژه آزمایشی تولید کفش کتانی با استفاده از تکنولوژی چاپ سه بعدی

   
نام نویسنده:
 یکشنبه 17 آبان 94 ساعت: 15:06:41

در حال حاضر، چاپ سه بعدی بیشتر جنبه آزمایشی دارد. این صنعت نتوانسته است چندان سریع، انقلابی در تولیدات مصرفی به وجود آورد ولی ایده های خلاقانه و جالبی را بخصوص در حوزه کفش داشته است. آزمایشگاه خود مونتاژ MIT، در ادامه پژوهش خود بر روی مواد فعال، بر روی چاپ سه بعدی یکی از منحصربفردترین امکانات پوششی پا کار می کنند. کفشی که می تواند به گونه ای برنامه ریزی شود که با خطوط و زوایای پا، تطبیق داده شود.
این کفش، به گونه ای منحصر بفرد تولید می شود. آنها یک پارچه را می کشند و سپس خطوط پلاستیکی در لایه مختلف و ضخامت آن را به صورت سه بعدی، به گونه ای که ساختار کفش باید باشد، چاپ می کند. سپس هر قسمت از بخش های پارچه را که لازم باشد، قطع می کنند. در نهایت از یک پارچه بسط داده شده، یک کفش به جا می ماند. چنین کفشی را می توان برای هر شخصی با داشتن تعداد کمی از خطوط قالب بر روی پلاستیک به دست آورد.
البته هنوز با این روش یک کفش کامل تولید نشده است. تنها قسمت رویی کفش را می توان به این روش تولید کرد و سپس آن را بصورت سنتی به قسمت های دیگر کفش متصل کرد. ساخت چنین کفشی در مقایسه با ساخت کل کفش با استفاده از چاپ سه بعدی آسانتر است.
کار بر روی این کفش ادامه دارد، گفته شده است که یک شرکت بزرگ تولید لوازم ورزشی هم اکنون به این پروژه علاقمند شده است ولی مطمئن نیست که محصول نهایی این پروژه چگونه به سرانجام برسد.
شرکت هایی مانند آدیداس و نایک هم بر روی تولید کفش های کتانی با استفاده از چاپ سه بعدی کار می کنند ولی هنوز هیچکدام محصولات خود را به تولید انبوه نرسانده اند.

اخبار مرتبط

دیگر اخبار نویسنده

ارسال نظر


شخصی سازی Close
شما در این صفحه قادر به شخصی سازی نمیباشید