سه روش برای اندازه¬گیری سرعت شبکه

   
نام نویسنده:
 جمعه 25 اردیبهشت 94 ساعت: 13:20:55


خوشبختانه ما می¬توانیم از "استاندارد طلای" ابزار ارزیابی عملکرد شبکه استفاده نماییم، (Ixia's IxChariot) البته، علی رغم برچسب قیمت بسیار  بالای این ابزار، راه¬اندازی و استفاده از آن تا حدودی می¬تواند خطرناک باشد. اخبار نوید بخش این است که ابزار ارزیابی عملکرد متعددی در دسترس است که استفاده از آن¬ها بسیار آسان می¬باشد، همچنین قیمت نهایی آن¬ها از نظر اقتصادی کاملاً به¬صرفه است.
سه سال پیش، پنج نمونه ابزار را مورد بررسی قرار دادیم که با بهره¬گیری از آن¬ها می¬توانستید سرعت شبکه را اندازه¬گیری نمایید. مقاله مذکور با استقبال شایان توجهی روبرو گردید به¬گونه¬ای که موجب ایجاد این بازنویسی شد، که شامل سه ابزار رایگان دیگر قابل اضافه نمودن به امکانات جعبه ابزار شبکه شما می¬باشد.
هر کدام از این سه محصول بر پایه¬ی استفاده از یک رایانه به¬عنوان "سرور" و رایانه دوم به¬عنوان کاربر است. رایانه¬ی کاربر به¬عنوان آغازگر آزمون¬ها و همچنین رایانه¬ی ذخیره¬ی نتایج، مورد استفاده قرار می¬گیرد. در آزمون-هایی که من انجام دادم، از دو نوت بوک ایسوس تقریباً جدید (سن حدود 2 هفته) با مشخصات Intel i7 و پورت¬های گیگابایت LAN استفاده نمودم. هر دو رایانه دارای ویندوز 8.1 بودند و حداقل نرم¬افزارها از قبیل آفیس، ویروس یاب نورتون و فایرفاکس روی آن¬ها نصب شده بود. هر دو از طریق یک کلید گیگابایت لینک TP با 8 درگاه به هم متصل می¬شدند.


LANBench
اولین نرم افزار LANBench است. نسخه¬ی رایج آن 1.1.0 است و از اینجا قابل دانلود می¬باشد. این ابزار به¬عنوان یک معیار شبکه¬ی TCP ساده¬ طراحی شده است که UDP را پشتیبانی نمی¬کند. با توجه به سایت اینترنتی مرتبط، ویژگی¬های آن به¬طور مختصر عبارتند از:
رایگان بودن نرم افزار
قابلیت ایجاد چندین اتصال همزمان – تا سقف 20 اتصال (برای شبیه¬سازی بارگذاری شده)
اشغال اندک CPU در آزمون¬ خالص عملکرد شبکه
درگاه چندرشته¬ای تکمیل ویندوز I/O
قابلیت تنظیم اندازه بسته، دوره¬ی آزمون و حالت انتقال
LANBench تقریباً نیازی به نصب ندارد. فایل زیپ را دانلود نمایید، فایل¬ها را در یک فهرست ذخیره نمایید و LANBench.exe را بر روی هر دو رایانه¬ای که برای آزمون¬ها استفاده می¬نمایید، نصب کنید. نصب دیگری مورد نیاز نیست. صفحه نمایش زیر ظاهر خواهد شد:

lanbench mainصفحه¬ی اصلیLANBench

در رایانه¬ای که به¬عنوان سرور انتخاب می¬نمایید، روی گزینه¬ی Listen کلیک کنید. آدرس IP این رایانه را حتماً یادداشت کنید (Run->Cmd->ipconfig)، زیرا این آدرس را باید در رایانه کاربر وارد نمایید.
بر روی رایانه¬ی کاربر، از منوی File، گزینه¬ی Configure را انتخاب نمایید، در نتیجه صفحه نمایش زیر را مشاهده می¬کنید. آدرس IP را از رایانه سرور وارد نموده، تنظیمات آزمون خود را پیکربندی نمایید و سپس گزینه OK را کلیک کنید.
حداکثر تا 20 اتصال را می¬توانید مورد ارزیابی قرار دهید. با این وجود که مدت زمان آزمون بر روی 10 ثانیه تنظیم شده بود، آزمون¬های من که با 20 اتصال بود، به طور متوسط 31 ثانیه زمان ¬بردند تا تکمیل گردند. نتایج شما بر روی صفحه نمایش اصلی ظاهر می¬شوند و در Kbps نمایش داده می¬شوند.

lanbench configپیکربندی LANBench کاربر

من، آزمون پیش فرض (10 ثانیه، اندازه بسته KB 2048 و 1 اتصال) را پنج مرتبه برای هر کدام از حالت¬های انتقال اجرا نمودم. در آزمون¬های یک¬طرفه، یعنی، فقط دریافت کننده یا فقط فرستنده، نتایج تقریباً ثابت بود. هنگامی¬که آزمون¬های دو طرفه اجرا می¬شوند که در آن ترافیک دریافتی رایانه کاربر بیشتر از ارسالی است، تغییرات بسیار بزرگتری مشاهده می¬گردد. زمانی که جفت¬های کاربر و سرور را جابجا کردم، نتایج هم تغییر کردند. جدول 1 یک دسته نتایج را نشان می-دهد. به انحراف استاندارد نسبتاً کوچک آزمون¬های یک¬طرفه در مقایسه با انحراف استاندارد بزرگ آزمون دو طرفه توجه نمایید.

lanbench results

دیگر اخبار نویسنده

ارسال نظر


شخصی سازی Close
شما در این صفحه قادر به شخصی سازی نمیباشید