مرکز ده میلیون یورویی کمبریج برای مطالعه تاثیرات هوش مصنوعی بر زندگی بشر

   
نام نویسنده:
 یکشنبه 22 آذر 94 ساعت: 15:58:02


دانشگاه کمبریج در روز سه شنبه اعلام کرده بود که قصد دارد مرکز پژوهشی ده میلیون یورویی به منظور مطالعه بر روی تاثیر هوش مصنوعی بر نوع بشر باز کند. این دانشگاه 806 ساله گفت که این مرکز، از سوی بنیاد ناسودبر Leverhulme Trust سرمایه گذاری می شود، و به کشف فرصت ها و چالش هایی که بشر در نتیجه گسترش هوش مصنوعی با آن مواجه است، می پردازد.

مرکز Leverhulme تاثیرات بلند مدت و کوتاه مدت هوش مصنوعی را بر ده سال آینده زندگی انسان مطالعه خواهد کرد. این مرکز توسط پرفسور Huw Price، پرفسور برتراند راسلی فلسفه در کمبریج، رهبری خواهد شد. Price گفته است: "هوش مصنوعی یا هوش ماشین یکی از موضوعات تعریف شده در قرن ما است و چالش استفاده خوب و مناسب از فرصت های پیش آمده توسط آن برای همه ما وجود دارد. در حال حاضر، ما قصد داریم تا تاثیرات خوب و بد آن را، بررسی کنیم."

دانشمندان مشهوری مانند استفن هاوکینگ در کمبریج و نیک بسترم در آکسفورد، هشدار داده اند که ماشین ها در قرن بعد می توانند هوشمندتر از انسانها شوند و حتی ممکن است که موجب انتقال کارها، پیش آمدن بدترین سناریوها و پایان بشریت شوند.
کمبریج می گوید این مرکز با مرکز دانشگاهی برای مطالعه خطرات موجود کار خواهد کرد که توسط موسس اسکایپ، جان تالین پایه گذاری شده است و به بررسی خطرات نوظهور برای آینده بشریت که شامل تغییرات آب و هوایی، بیماری ها، جنگ و هوش مصنوعی می شود، می پردازد.
ژوبین قهرمانی، معاون مدیر مرکز جدید و پرفسور مهندسی اطلاعات در کمبریج، افزود: "حوزه یادگیری ماشین، با سرعت بسیاری بالایی در حال پیشرفت است و ماشین ها اکنون می توانند به قابلیت هایی شبیه انسان در بسیاری از موارد معرفتی، از تشخیص عکس گرفته تا ترجمه زبان های مختلف و رانندگی با ماشین ها برسند.
مرکز Leverhulme محقیقین و پژوهشگرانی از رشته های مختلف مانند فلسفه، علوم اجتماعی، علوم معرفتی و علوم کامپیوتر را گرد هم می آورد تا آینده این تکنولوژی را هدایت کنند و بر روی تاثیرات آن بر زندگی بشر مطالعه کنند."

اخبار مرتبط

دیگر اخبار نویسنده

ارسال نظر


شخصی سازی Close
شما در این صفحه قادر به شخصی سازی نمیباشید