ایجاد ریزپردازنده هایی که داده را از طریق نور انتقال می دهند

   
نام نویسنده:
 پنجشنبه 3 دی 94 ساعت: 20:39:50


این دانشگاه در همکاری با دانشگاه های کالیفرنیا، MIT و برکلی یک تراشه میکروپردازنده ساختند که از نور برای انتقال داده در سرعتی بالاتر از پردازنده های کنونی که از مدارات الکتریکی استفاده می کنند، بهره می برد. پردازنده مبتنی بر نور، از انرژی کمتری استفاده می کنند و سرعت انتقال بالاتری ارائه می دهند. این ویژگی ها سبب انجام سریعتر محاسبات  با امکانات فراوان می شود.
این طراحی موفق به تراشه، پهنای باند 300 گیگابایت در هر ثانیه در میلی متر مربع را می دهد که حدودا 10 تا 50 برابر برتر از ریزپردازنده های الکتریکی کنونی هستند. این دستگاه با اندازه 3 میلیمتر در 6 میلیمتر، بزرگتر از یک مهره نیست. ولادیمیر استوجانویک، یک پرفسور مهندسی برق و علوم کامپیوتر در دانشگاه کالیفرنیا گفت: "این اولین پردازنده است که می تواند از نور برای ارتباط با دنیای خارج ارتباط برقرار کند." که اگر چنین باشد، باید منتظر پیشرفت های گسترده در چگونگی ارتباط کامپیوترها و حل مسائل باشیم.
محققین در مورد مسئله تجاری سازی این دستگاه در آینده می گویند که می توانند مدارات الکتریکی و نوری را در یک تراشه ترکیب کنند که این باعث می شود که تولید این تراشه به آسانی قبل صورت گیرد. آنها همچنین در تلاشند تا راهی استفاده کنند که از همان مواد قبلی استفاده های مجدد کنند و فرایند انتقال به تولید تراشه های مبتنی بر نور را ساده تر نمایند.

اخبار مرتبط

دیگر اخبار نویسنده

ارسال نظر


شخصی سازی Close
شما در این صفحه قادر به شخصی سازی نمیباشید