کدهای کامپیوتری نوشته شده توسط زنان قابل قبول تر است، به شرطی که جنسیت خود را پنهان کنند!

   
نام نویسنده:
 دوشنبه 26 بهمن 94 ساعت: 15:58:31


معمولا در توجیه عدم حضور زنان در دنیای تکنولوژی، بیشترین توضیحی که داده می شود، فقدان مهارت های آنان است. بارها اظهار شده است که زنان علاقه کمتری به تکنولوژی دارند و آن را دنبال نمی کنند، بنابراین زمانی که وارد بازار کار می شوند، شایستگی کمتری نسبت به مردان دارند. مطالعه جدیدی در PeerJ منتشر شده که دیدگاه متفاوتی را مطرح می کند. بر اساس این پژوهش، زنان در گیت هاب، برنامه نویسان بهتری نسبت به مردان هستند و یا حداقل اینکه مشارکت آنها در بین برنامه نویسان بهتر پذیرفته می شود ولی به شرطی که جنسیت خود را پنهان کرده باشند! اگر دیگران متوجه شوند که یک زن، پشت این سینتکس و برنامه قرار دارد، نظرشان نسبت به برنامه نوشته شده تغییر خواهد کرد.
این مطالعه در حدود 1.4 میلیون کاربر در سایت گیت هاب که سایتی برای به اشتراک گذاری برنامه های متن باز است و پلتفرمی برای ارجاع به نمونه کارها در مصاحبه ها محسوب می شود، در نظر گرفته است. 12 میلیون توسعه دهنده این سایت، اطلاعات مربوط به جنسیت خود را نمایش نداده اند و پژوهشگران توانسته اند جنسیت حدود 1.4 میلیون از آنان را با توجه به عکس پروفایل و یا آدرس های ایمیلشان که به شبکه اجتماعی گوگل پلاس وصل بود، بدست آورند که تقریبا 12 درصد را شامل می شود.
در این بررسی ها مشخص شده است که درخواست های تغییر کد (Pull request) که از سوی زنان انجام شده، در حدود 4 درصد بیشتر از مردان پذیرفته شده است ولی در صورتی که جنسیتشان مشخص نباشد. اگر جنسیت شخص درخواست کننده مشخص باشد، این نسبت تا حدود زیادی در مورد زنان کاهش می یابد. این محقق نوشته است: "شواهدی در دست است که تبعیض در بین زنان و مردان را نشان می دهد. نرخ پذیرش برنامه های زنان زمانی که جنسیت خود را در پروفایل ذکر نکرده باشند، 71.8 درصد و زمانی که جنسیت خود را عنوان کرده باشند، به 62.5 درصد خواهد رسید. برای مردان نیز این نرخ کاهش خواهد یافت ولی تاثیر آن به این شدت نیست."
باید توجه داشت که در شرکت های تکنولوژی بزرگ هم مانند گوگل، فیسبوک و اپل، کمتر از بیست درصد از موقعیت های شغلی فنی توسط زنان پر شده است.

دیگر اخبار نویسنده

ارسال نظر


شخصی سازی Close
شما در این صفحه قادر به شخصی سازی نمیباشید