لباس‌های آتش‌نشان‌ها از این به بعد خنک‌شان می‌کند/پایان دوران گرمای طاقت‌فرسا

   
نام نویسنده:
 پنجشنبه 16 اردیبهشت 95 ساعت: 11:40:29

از این پس آتش‌نشان‌هایی که وارد مناطق آتش گرفته می‌شوند یا ورزشکارانی که مجبورند در هوای گرم و سوزان به فعالیت‌های ورزشی خود ادامه دهند دیگر نگرانی چندانی درباره حفظ سلامت خود نخواهند داشت.

دانشمندان با استفاده از تازه‌ترین دستاوردهای فناوری نانو پوششی ساخته‌اند که در خود سیستم سرمایشی بسیار سبکی دارد.

این نوآوری توسط دانشمندان Penn State در آمریکا ارایه شده و پیش‌بینی می‌شود تحولی بزرگ در صنعت پوشاک جهان ایجاد کند.

به طور کلی اکثر مواد سرامیکی که به عنوان عایق در برابر حرارت به کار گرفته می‌شوند حاوی سرب هستند. حالا اما دانشمندان با صرف نظر از این عنصر دست به نوآوری جالب توجهی زده‌اند.

در حالی که سیستم‌های سرمایشی رایج از مواد خنک کننده‌ای استفاده می‌کنند که خطراتی برای محیط زیست به همراه دارد اما در این پوشش‌های جدید از سیستم خنک‌کننده ای بهره گرفته شده که دیگر چنین خطراتی را به همراه ندارد.

دسته‌ای از مواد موسوم به مواد الکتروکالوریک وجود دارند که با بهره‌گیری از ساختاری نانویی تغییرات دمایی برگشت‌پذیری در یک میدان الکتریکی دارند.

مواد الکتروکالوریکی رایج ساختار تک کریستالی مناسبی برای ایجاد سرمایش دارند اما در عین حال شکننده هم محسوب می‌شوند که این یک محدودیت مهم به شمار می‌آید.

اکنون دانشمندان ماده نانویی جدیدی ساخته‌اند که انعطاف‌پذیری بالایی داشته و درحالی که تولید آن نیز به‌راحتی صورت می‌گیرد به عنوان یک ماده دوست دار محیط زیست محسوب می‌شود. عملکرد این ماده بدین ترتیب است که با قرار گرفتن در یک میدان الکتریکی بی‌خطر برای انسان به‌راحتی عمل خنک‌سازی را انجام می‌دهد.

قرار است به کارگیری این ماده در نسل جدید پوشاک آتش‌نشانان و ورزشکاران آغاز شود.

اخبار مرتبط

دیگر اخبار نویسنده

ارسال نظر


شخصی سازی Close
شما در این صفحه قادر به شخصی سازی نمیباشید