چشم در برابر چشم: مقایسه iOS 9 در برابر اندروید N

   
نام نویسنده:
 سه شنبه 21 اردیبهشت 95 ساعت: 19:18:24

اندروید N در برابر iOS 9: تاریخ عرضه

اندروید N در حال حاضر به صورت نسخه‎ی پیش‎نمایش توسعه دهنده به چشم می‎خورد، که از تاریخ ۲۷ اسفند ۱۳۹۴، در اختیار افراد گذاشته شده است. هنوز راه زیادی تا یک سیستم‎عامل کامل شدن در پیش دارد و تنها حاوی یک‎سری امتیازها است، با اینحال گفته می‎شود نسخه‎ی نهایی برای پاییز امسال آماده خواهد شد.

iOS 9 از سال ۲۰۱۵ ارائه شده است، و سومین نسخه‎ی آن (iOS 9.3) از ماه اسفند ۹۴ برای تمامی دستگاه‎های سازگار عرضه شده است.

هم اپل و هم گوگل برنامه‎های بتایی ارائه می‎دهند که قبل از رونمایی رسمی نسخه‎های بعدی نرم‎افزارشان امکان تست کردن را در اختیار شما قرار می‎دهند، گرچه آن‎ها هشدار می‎دهند که شما نباید بر روی دستگاهی که وابسته به آن هستید از نسخه‎های بتا استفاده کنید، از این نظر که طبیعت بتای آن‎ها باعث می‎شود پر از باگ و ناپایدار باشند.

به نظر شما گوگل چه نام شیرینی برای نسخه‎ی اندروید بعدی خود در نظر گرفته است؟

 

اندروید N در برابر iOS 9: رابط کاربری
اندروید N در رابط کاربری خود احتمالا تغییرات زیادی از الان تا پاییز خواهد داشت، ولی ما از الان شاهد تفاوت‎های بارزی بین آن و اندروید مارشملو هستیم. ناحیه‎ی نوتیفیکیشن به طور کامل دوباره طراحی شده است و حالا امکان پاسخ‎ دادن به پیام‎ها از داخل نوتیفیکیشن‎ها را فراهم می‎کند، و یک حالت جدید چند پنجره‎ای دیده می‎شود که در اندروید M بروز پیدا نکرد. گوگل همچنین می‎گوید که در حال کار بر روی پروژه‎ی Svelte برای روان‎تر کردن اندروید بر روی دستگاه‎های قدیمی‎تر است، ولی جزئیات چنین طرحی هنوز بیان نشده است.

آخرین باری که iOS دوباره طراحی شده مربوط به خیلی وقت پیش می‎شود، یعنی زمان iOS 7. این سیستم‎عامل به زرق و برقی که iOS 7 بود نیست و قابلیت لمس سه بعدی عملکردهای بیشتری را به آیکون‎های اپلیکیشن‎ها اضافه کرده است، ولی هنوز هم عناصر بد وحشتناکی در رابط کاربری به چشم می‎[ورد نظیر اپلیکیشن فوق‎العاده، فوق‎العاده بد Music. iOS 9.3 ولی در رابط کاربری خود قابلیت جدیدی به اسم شیفت شب (Night Shift) را می‎بیند که به طور خودکار تعادل رنگی را برای به حداقل رسانی اثرات صفحات نمایش روشن بر روی خواب شما، تغییر می‎دهد.

 


هم اندروید و هم iOS برنامه‎‎هایی دارند که به شما اجازه‎ی دسترسی اولیه به بیلدهای نخستین را می‎دهند.

 


اندروید N در برابر iOS9: گوگل Now در برابر سیری

ما هنوز باید برای دیدن تغییرات بارزی که Google Now در اندروید N داشته است صبر کنیم، ولی حتی اگر گوگل اندکی آن را تغییر دهد باز هم به نسبت Siri اپل برای ما در مقام بالاتری قرار می‎گیرد. شاید این سلیقه‎ی ما باشد، ولی به نظر ما قدرت شناخت فرمان‎های صوتی دستیار دیجیتالی گوگل به مراتب از یکی اپل دقیق‎تر است.  قادر به فریاد زدن “hey Siri!” و مشکل فرمان‎ها چیزی است که خوشحال هستیم اپل آن را کپی کرده است، فقط دیدن اینکه Siri زمانی که ما چیز بی‎ربطی می‎گوییم طور دیگری فکر می‎کند شرم‎آور است. از نظر مفید بودن هم هنوز فاصله زیادی بین Google Now گوگل و Siri است.

 

اندروید N کاملا شبیه به اندروید مارشملو به نظر می‎آید، ولی در نسخه‎ی نهایی چنین چیزی احتمالا تغییر پیدا خواهد کرد

 

 

اندروید N در برابر iOS 9: امنیت و حریم خصوصی

همانند با همیشه، اپل و گوگل در این زمینه در دو جهت مخالف حرکت می‎کنند. اپل به سمت مدل “پدر بهترین تصمیم را می‎گیرد” حرکت می‎کند که اپلیکیشن‎های اپ استور تنها مجاز هستند و حتی اف‎بی‎آی نیز نمی‎تواند آیفون کاربران را رمزگشایی کند. گوگل، از طرف دیگر دوست دارد متن باز عمل کند و همیشه خطرات امنیتی از سوی اپلیکیشن‎های مخرب و اپ استورهای شخص ثالث وجود دارد. چیزی که ما دوست داریم در اندروید N شاهد آن باشیم قفل هوشمند برای قابلیت پسووردها است، که در واقع در اندروید مارشملو ظاهر شد ولی این نسخه از آن فعلا با بسیاری از اپلیکیشن‎ها کار نمی‎کند، بنابراین امیدواریم که گوگل آن را برای توسعه‎دهندگان اپلیکیشن اندروید N بیشتر تبلیغ کند.

 


اندروید N در برابر iOS 9: باتری

در رابطه با بخش باتری گوگل کاملا از اپل پیشی می‎گیرد، تنها آیفون ۶ اس غول‎پیکر واقعا باتری با ظرفیت عالی برای کاربران پرمصرف ارائه می‎دهد، در حالیکه حالت Doze معرفی شده در اندروید مارشملو به شکل بارزی عمر باتری را در دستگاه‎های اندروید با هر اندازه‎ای بهبود می‎بخشد. اندروید N نقش تقویت کننده‎ی این قابلیت را دارد با ارائه‎ی یک حالت بهبود صرفه‎جویی کننده در میزان مصرف انرژی که هر زمان که صفحه‎ی نمایش خاموش شود وارد عمل می‎شود. چنین چیزی باید باعث شود که اندروید حتی بیشتر دوام بیاورد، البته امیدواریم این امر بدون ضعیف کردن جنبه‎های مربوط به نوتیفیکیشن‎ها و قابلیت استفاده از گوشی باشد.

 

 

این دفعه دیگر یقینا، یقینا شاهد گسترده شدن استفاده از سرویس Android Pay هستیم.
اندروید N در برابر iOS 9: سیستم‎های پرداخت با موبایل

اپل در اینجا به دنبال استفاده از سرویس Apple Pay در تمامی‎ بانک‎های جهان بسیار جلوتر است. سیستم پرداخت گوگل دوباره طراحی و نام‎گذاری شده است و حالا Android Pay نام دارد، ولی فعلا شاهد عرضه‎ی آن در بازارهایی نظیر بریتانیا نیستیم. زمانی که عرضه شود ولی انتظار داریم که همان خرده‎فروش‎هایی که از سرویس اپل پشتیبانی می‎کنند از یکی گوگل نیز حمایت کنند.


اندروید N در برابر iOS 9: رای اولیه

 

اپل! نمی‎‌توانی اندروید N را نادیده بگیری!

 

ما قصد مقایسه سیب و پرتغال را اینجا نداریم، اندروید N در حالی‌که ما در حال مقایسه سیب‎های رسیده با درخت‎های پرتغالی هستیم که هنوز میوه هم نداده‎اند، در دور دست‎ها قرار دارد. اندروید N از الان جالب به نظر می‎آید ولی هنوز بهترین امتیازهای آن را ندیده‎ایم.

در مقایسه با iOS 8 و اندروید M، هم اندروید N و هم iOS 9 نسخه‎های بهتری از سیستم‎عامل‎های فعلی هستند؛ یعنی آن‎ها به نسبت نسل‎های قبلی خود بهتر هستند ولی به یک شکل تحول یافته نه اینکه “اوه، خدایا آن‎ها همه چیز را تغییر داده‎اند!”. ما فکر می‎کنیم که اندروید در بعضی از زمینه‎ها برتری داشته باشد نظیر عمر باتری و به خصوص قدرت شناخت بهتر فرمان‎های صوتی، و در مقابل اپل تجربه‎ی کاربری شیک‎تر ولی کنترل‎شده‎تری ارائه می‎دهد. همانند با همیشه انتخاب بین سیستم‎عامل‎های رقیب در نهایت به سلیقه‎ی شخصی ختم می‎شود، بنابراین کاربران اندروید احتمالا به سمت اندروید N کشیده می‎شوند و کاربران iOS تمایل به قبول کردن بسته iOS خواهند داشت.

منبع: دیتا لینک

اخبار مرتبط

دیگر اخبار نویسنده

ارسال نظر


شخصی سازی Close
شما در این صفحه قادر به شخصی سازی نمیباشید