ایجاد حداکثر ۲ اپراتور پستی در کشور/ جزئیات اساسنامه شرکت ملی پست

   
نام نویسنده:
 پنجشنبه 6 خرداد 95 ساعت: 19:47:38

حسین مهری در گفتگو با خبرنگار مهر، در مورد اساسنامه جدید سازمان پست که روز گذشته در صحن علنی مجلس به تصویب رسید اظهار داشت: این اساسنامه مطابق با اصل ۸۵ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، با ایجاد شرکت ملی پست ایران به مدت ۵ سال به صورت آزمایشی موافقت کرد.

وی با بیان اینکه با تشکیل شرکت ملی پست ایران، دولت موظف شده است که ظرف یکسال آینده یک یا دو اپراتور پستی در کشور ایجاد کند، ادامه داد: طبق این اساسنامه، قرار است شرکت پست با اختیارات حاکمیتی، به «شرکت ملی پست» تغییر ساختار دهد و در کنار آن حداکثر دو اپراتور خصوصی به عنوان اپراتورهای پستی کشور، ارائه خدمات پستی را عهده دار شوند.

مدیرعامل شرکت پست خاطرنشان کرد: براساس این مصوبه، موضوعات مربوط به پست مالی نیز به شرکت دولتی پست بانک، تفویض اختیار شد.

مهری پیش از این نیز به مهر گفته بود: با تصویب این اساسنامه، شرکت پست به عنوان یک شرکت ملی، مباحث حاکمیتی را دنبال می کند و در جاهایی که بخش خصوصی به دلیل نبود صرفه اقتصادی، تمایلی به ارائه خدمت نداشته باشد سرویس خواهد داد. خدماتی مانند ارسال مرسولات ویژه نابینایان که به صورت رایگان از سوی پست ارسال می شود، توزیع مرسولات نامه و همچنین ارائه خدمات در روستاها، برای بخش خصوصی صرفه اقتصادی ندارد و از این رو شرکت ملی پست می تواند خدمات پستی را در ۶۱ هزار روستای کشور ارائه دهد.

به گزارش مهر، نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز گذشته با تائید لایحه اساسنامه سازمان پست جمهوری اسلامی، مقرر کردند این اساسنامه که در ۳۵ ماده ارائه شده است، به مدت پنج سال به صورت آزمایشی اجرا شود.

قرار است شرکت ملی پست به عنوان اپراتور منتخب دولتی برای امور حاکمیتی فعالیت کند و بخش قانونگذاری موضوعات پست در کشور نیز به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، سپرده خواهد شد.

هدف از اجرای این طرح، عدم استفاده از رانت دولتی در بازار پست عنوان شده است.

 

منبع: خبرگزاری مهر

اخبار مرتبط

دیگر اخبار نویسنده

ارسال نظر


شخصی سازی Close
شما در این صفحه قادر به شخصی سازی نمیباشید