کشف جسد، سرقت مسلحانه و بیش از 7 میلیارد دلار افزایش سهام توسط یک بازی! / Pokemon Go چیست؟

   
نام نویسنده:
 پنجشنبه 24 تیر 95 ساعت: 19:00:00

احتمالا شما نیز طی یک هفته اخیر با بازی ویدئویی مبتنی بر واقعیت افزوده Pokemon Go آشنا شده اید. بازی ای که تنها ظرف یک هفته تبدیل به یک ترند جهانی شده و تا این زمان بر روی بیش از 5 درصد از کل گوشی های هوشمند دنیا نصب شده است. این بازی حواشی بسیار جالب توجهی به دنبال خود داشته و البته مشکلات امنیتی خاص خود را نیز برای کاربران به همراه داشته است.

به گزارش «تابناک» اگر طی رزوهای اخیر احتمالا با برخی از افراد مواجه شده اید که دیوانه وار گوشی هوشمند خود را در محل های مختلف در برابر خود گرفته اند و آن را به این سو و آن سو میچرخانند، تعجب نکنید! احتمالا این افراد در حال بازی کردن با بازی جدید Pokemon Go هستند. بازی جدیدی که به شکل مشترک توسط شرکت نینتندو و یکی از زیر مجموعه های گوگل طراحی شده و تنها ظرف یک هفته ای که منتشر شده است تبدیل به یک ترند جهانی شده.

بر اساس آماری که نهاد Digital Vision منتشر کرده است این بازی تنها دو روز پس از انتشار بر روی 5.16 درصد از کل گوشی های هوشمند دنیا نصب شده و به سرعت در فروشگاه نرم افزار اپل جزو برنامه های محبوب قرار گرفته است.

خبر گزاری رویترز گزارش داده است که این بازی در تنها یک هفته موفق شده است ارزش سهام نینتندو را بیش از 7 میلیارد دلار افزایش دهدو به بالاترین رقم از سال 1983 برساند. درخواست ها برای نصب این نرم افزار طی این یک هفته به قدری بوده است که سرورهای اصلی از پاسخ گویی به درخواست ها باز مانده و شرکت آمازون پیشنهاد به اشتراک گذاری ترافیک اینترنتی برای سرورهای این بازی را داده است!

کشف جسد، سرقت مسلحانه و بیش از 7 میلیارد دلار افزایش سهام توسط یک بازی!


اما Pokemon Go چیست؟

اصالت بازی های Pokemon به چندین سال قبل باز میگردد و این بازی در واقع نمونه ای از بازی های RPG (Role Playing Game) است که 20 سال قبل برای اولین بار منتشر شد. این بازی الهام گرفته شده از تخیلات کودکی طراح اصلی خود «ساتوشی تاجیری» است که اقدام به جمع آوری کلکسیونی از حشرات کرده بود و شخصیت های اصلی بازی موجودات افسانه ای به نام Pokemon هستند که کاربر باید آنها را آموزش و پرورش دهد تا برای نبرد آماده شوند. این بازی بعدها به شکل انیمیشن و بازی های کارتی و نمونه های مختلف برای کنسول های بازی منتشر شد.

بازی Pokemon Go اما نسخه جدیدی از این بازی است که یک ماجراجویی مبتنی بر دنیای واقعی ما است. این نسخه جدید از تکنولوژی واقعیت افزوده و GPS استفاده میکند تا به شما اجازه دهد Pokemon خود را در دنیای واقعی خود – مثلا در اطراف خانه یا شهر خود – آموزش و پرورش دهید. تکنولوژی واقعیت افزوده از دوربین اصلی گوشی هوشمند استفاده میکند تا Pokemon را در جلوی صورت شما به تصویر بکشد:


ماجرای اصلی این است که در این نسخه جدید کاربران همانطور که در اطراف میگردند Pokemon را بر روی نقشه های واقعی مشاهده میکنند. کاربر باید اقدام به جمع آوری PokeCoin کند که از آن برای خرید PokeBall استفاده میکند. در واقع Pokeball آیتم هایی در بازی هستند که به شما اجازه بدست آوردن Pokemon را میدهد. هرچند خرید Pokeball با استفاده از پول واقعی نیز میسر است اما پیدا کردن PokeCoin و PokeBall در فضای واقعیت افزوده مبتنی بر موقعیت جغرافیایی واقعی شما بخش جذاب این بازی است که بسیرای از حواشی را به همراه داشته است.


از جمله این حواشی آن است که همین چند روز پیش یک دخبر بچه 19 ساله که در کنار یک رودخانه مشغول گشتن به دنبال PokeBall بوده است با یک جسد روبرو میشود. بازی Pokemon به وی آدرس جایی در زیر آب رودخانه را برای پیدا کردن Pokemon داده بود که ناگهان چشم این دخبر به کی جسد شناور بر روی آب می افتد!

حاشیه جالب دیگر آن است که روز گذشته پلیس میزوری در ایالات متحده بیانیه ای منتشر کرده است که بر اساس آن به کاربران هشدار داده که سارقان مسلح از این بازی برای به دام انداختن قربانیان خود استفاده میکنند. طبق این بیانیه، مسئولین معتقدند که این سارقان با استفاده از این بازی، با اضافه کردن یک «چراغ» (Beacon) در نزدیکی یک PokeStop، کاربران بیشتری را به آن نقطه جذب می‌کردند. (PokeStop مکعب آبی رنگی است که از طریق آن می‌توانید آیتم‌هایی برای ارتقای پوکمون خود به دست آورید.) ظاهراً از این طریق، آن‌ها می‌توانستند کاربران را در محل‌هایی نظیر پارکینگ‌های عمومی و سایر مکان‌ها شناسایی و به دام بیندازند.

شاید اما مضحک ترین حاشیه ای که اخیرا به وجود آمده مربوط به گزارشی است که «دیلی میل» منتشر کرده است و بر اساس آن یک سرباز آمریکایی در صحنه نبرد در موصل عراق و با داعش مشغول بازی Pokemon Go بوده است. نام این سرباز «لوییس پارک» است و به شکل داوطلبانه برای مبارزه با داعش راهی عراق شده و این تصویر را در شبکه اجتماعی فیسبوک خود منتشر کرده است:


شاید همین حواشی عجیب و غریب منجر به آن شده است که مقامات نیویورک به همه کاربران این بازی هشدار داده و از آنها بخواند که مراقب اتوبان ها و خیابان ها در حین بازی باشند!

البته این همه ماجرا نیست و این بازی گویا صرف نظر از این حواشی نکات مثبت بسیاری نیز دارد. نشریه گاردین در مطلبی اشاره کرده است که این بازی به افراد افسرده و منزوی انگیزه میدهد که از خانه و پستوی خود خارج شوند و به دنبال Pokemon ها به گشت و گذار در شهر و حومه شهر بپردازند. موضوعی که در درمان آنها تاثیر به سزایی خواهد گذاشت.

مشکلات امنیتی و اطلاعاتی بازی

اما این بازی از روز گذشته یک حاشیه دیگر نیز به دنبال آورده است که قائم مقام ارشد آلفابت، شرکت مادر گوگل دیروز در کنفرانسی مجبور به پاسخ گویی در باره آن شد. در این کنفرانس سوالات زیادی پیرامون بازی جدید مبتنی بر واقعیت افزوده Pokemon Go و دسترسی های بیش از اندازه این بازی به اطلاعات کاربران بر روی گوشی های موبایل مطرح شد.

این بازی به همه اطلاعات کاربر بر روی Inbox، داده های شخصی، درایور گوگل، تاریخچه جستجو و موقعیت جغرافیایی دسترسی دارد و میتواند این داده ها را دستکاری نیز بکند. همچنین بر اساس اطلاعات ارائه شده در شرایط نصب این بازی، اطلاعات کاربر میتواند برای مقاصد تجاری فروخته شود.

همه اینها نشان میدهد که چرا یک بازی موبایلی میتواند تا این حد تاثیر گذار بوده و به اندازه یک اتفاق بزرگ در سطح جهانی تبدیل به یک موضوع جدی و ترند شود. بدون شک کاربران ایرانی نیز در این یک هفته با این بازی رایگان آشنا شده و یا در روزهای آینده سری به آن خواهند زد و در نتیجه باید منتظر حواشی جالب این بازی در ایران نیز باشیم!

منبع: تابناک

اخبار مرتبط

دیگر اخبار نویسنده

ارسال نظر


شخصی سازی Close
شما در این صفحه قادر به شخصی سازی نمیباشید