مقدمات انتقال سرور تلگرام به ایران فراهم شد

   
نام نویسنده:
 یکشنبه 24 مرداد 95 ساعت: 13:31:34

به گزارش خبرنگار مهر، پس از الزام شبکه های پیام رسان و اجتماعی خارجی برای انتقال سرورهای خود به ایران، براساس مصوبه شورای عالی فضای مجازی، سرویس دهنده روسی تلگرام که بیشترین کاربر را در ایران دارد، باید سرور خود را تا کمتر از یک سال آینده به ایران بیاورد.

فریدون قاسم زاده، مدیرعامل دیتاسنتر ابری ایران در مراسم بهره برداری از این دیتاسنتر، از فراهم شدن مقدمات انتقال سرور تلگرام به ایران خبر داد و گفت: پس از اینکه تلگرام ملزم به انتقال سرور به ایران شد هم‌اکنون دولت ایران چند ارائه دهنده خدمات دیتاسنتری خصوصی ایرانی را برای انتقال سرور به ایران تعیین کرده است.

مدیرعامل شرکت دانش بنیان افرانت با اشاره به تعیین مراکز داده برای میزبانی سرور تلگرام در ایران از سوی دولت، خاطرنشان کرد: سرورهای توزیع شده یکی از استانداردهای معمول دنیا است و اگر محدودیت‌های تحریم نبود شرکت‌هایی مثل گوگل از سالها پیش سرورهای خود را در ایران مستقر کرده بودند.

قاسم‌زاده گفت: هم‌اکنون که برای برخی شرکت‌ها از جمله تلگرام، انتقال سرور به ایران الزامی شده و تا پایان سال باید سرور خود را در ایران مستقر کنند، دولت ایران چند شرکت از جمله افرانت را به عنوان ارائه دهنده خدمات دیتاسنتری خصوصی ایرانی، برای میزبانی انتقال سرورهای تلگرام به ایران تعیین کرده است. استفاده از بستر سروری این دیتاسنتر داخلی برای ذخیره اطلاعات کاربران از جمله این اهداف است.

به گزارش مهر، بررسی های جهانی از استفاده کاربران فضای مجازی از شبکه اجتماعی تلگرام نشان می دهد که بالغ بر ۸۰.۵ درصد کاربران این شبکه را ایرانی ها تشکیل می دهند. به نحوی که کاربران ایرانی از طریق وب ۴۴.۳ درصد و از طریق موبایل ۸۰.۵ درصد کاربران این اپلیکیشن پیام رسان هستند. این درحالی است که شبکه روسی تلگرام در کشور روسیه آنطور که باید محبوب نیست و ۱۱.۳ درصد کاربران این شبکه اجتماعی از طریق وب و ۵.۵ درصد کاربران موبایل، روسی هستند. کاربران ایتالیایی نیز رتبه سوم استفاده کنندگان از تلگرام را بعد از ایران و روسیه در اختیار دارند که البته استفاده از این اپلیکیشن پیام رسان در این کشور میان یک تا ۴.۵ درصد اعلام شده است.

محبوبیت شبکه پیام رسان تلگرام در ایران به حدی چشمگیر است که حدود ۱۲ درصد از پهنای باند اینترنت کشور در اختیار تلگرام است و این سایت در رتبه ۱۴ در دسترسی از طریق وب و رتبه ۲۰ از طریق دسترسی موبایل در ایران قرار دارد.

براین اساس شورای عالی فضای مجازی در جلسه خردادماه خود مصوبه ای داشت که طبق آن، شرکت های خارجی پیام رسان که در داخل ایران فعالیت دارند، برای ادامه فعالیت خود ملزم خواهند شد تا همه اطلاعات و فعالیت مرتبط با شهروندان ایرانی را به داخل منتقل کنند. از این رو شبکه تلگرام نیز باید اطلاعات کاربران ایرانی را به داخل کشور منتقل کند.

در این جلسه مقرر شد همه شبکه های پیام رسان برخط فعال کشور ظرف یکسال آینده انبارش یا ذخیره سازی داده های (دیتا) خود را در داخل کشور انجام دهند.

مرکز داده ابری (دیتا سنتر کلود افرانت) صبح امروز یکشنبه با حضور محمود واعظی وزیر ارتباطات افتتاح شد.

 

منبع: مهر

دیگر اخبار نویسنده

ارسال نظر


 • arash
  2016-08-20 00:33:20

  دوستان خبر واقعیت داره ولی مدیر تلگرام در خواست رد کرده اگه دیتاسر های تلگرام دست ایان بی افته کارمون تمومه اونا کل موبایل مارو کترل میکنن از عکس فیلم پیام برنامه اگه دست ایران بهشون برسه من تلگرام به طور کل پاک میکنم که هیچ اطلاعاتی از من دستشون نرسه

  پاسخ دادن
 • علی
  2016-08-16 02:51:06

  میگین شایعه نیستبیا: همین سایت منتشرش کرد:https://faceit.ir/news/7116/%D8%AA%DA%A9%D8%B0%DB%8C%D8%A8-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D9%82%D8%A7%D9%84-%D8%B3%D8%B1%D9%88%D8%B1-%D8%AA%D9%84%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%85-%D8%A8%D9%87-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86بیچاره پاول، حرف دهنش میزارینشایعه شایعه شایعهاون سایتایی که معتبر تلقی میکنن، فیکن. تمامخاتمه بدین باو

  پاسخ دادن
 • سید مهران سجادیان
  2016-08-15 13:52:07

  حقیر متوجه نمیشم که چرا شرکتی که داره سرویسش رو رایگان ارائه میده باید مجبور بشه که برای ادامه ی کار همچین حرکتی انجام بده.خوشحال میشم توضیح بدین که چرا این اقدام مقامات عزیز احمقانه نیست.

  پاسخ دادن
 • علی
  2016-08-15 02:52:43

  برین خودتونو مسخره کنیناین حرف از طرف پاول دورو رد شده، گفته ما اصلا سرورمونو به ایران منتقل نمیکنیماینم سند.....توییتر مدیر مسنجر تلگرام: https://twitter.com/durov/status/764827758279159808انقد شایعه پراکنی نکنینپ.ن: اگه مردی نظرمو تایید کن...

  پاسخ دادن
  • هادی یدالهی
   2016-08-15 09:57:14

   سلام دوست عزیز این خبری بود که دیروز در تمام خبرگزاری های کشور منتشر شده و هدف شایع پراکنی نیست و در ضمن تمام خبر ها با منبع ذکر میشود

   پاسخ دادن
شخصی سازی Close
شما در این صفحه قادر به شخصی سازی نمیباشید