مشخصات فنی جنگنده‌ای که وزیر دفاع از نزدیک بودن خبرهای خوب درباره آن گفت .

   
نام نویسنده:
 چهارشنبه 3 شهریور 95 ساعت: 12:55:00

به گزارش خبرآنلاین،پیش از این مقام‌های روسیه از احتمال نهایی شدن خرید جنگنده‌های سوخو-۳۰ اس‌ام توسط ایران در سال ۲۰۱۶ خبر داده بودند که همین خبر هم باعث واکنش تند مقام‌های آمریکا شد.  SM،بهترین مدل حال حاضر  جنگنده سوخو ۳۰ به حساب می‌آید. جنگنده سو-30 كه مذاكرات درباره خريد آنها صورت گرفته یک هواپیمای جنگنده مدرن و بسیار چابک نظامی است که توسط شرکت سوخو ساخته شده است. شركت سوخو كه بزرگترین تشکیلات هواپیماسازی روسیه است اين جنگنده را با هدف برتري هوايي طراحي كرده اما اين جنگنده قابليت حمله به اهداف زميني را هم دارد.

سوخو ۳۰ یك جنگنده برتری هوایی دو نفره(يك خلبان،يك افسر اسلحه) است كه از مشتقات سوخو ۲۷ به حساب مي‌آيد. يكي از تفاوت‌هاي سوخو 30 با سوخو27 در اضافه شدن یك بالك (كانارد) به هواپیما برای افزایش كارایی و قدرت مانور است. در یك عملیات شبیه سازی شده كامپیوتری توسط نیروی هوایی آمریكا سوخو ۳۰ ام كا آی توانست اف-۱۵ سی را شكست دهد.
این جنگنده برای عملیات در تمام شرایط آب و هوایی طراحی شده و بسیار مناسب ماموریت‌های هوا به هوا و هوا به سطح است.

این هواپیما ویژگی توانایی خلبان اتوماتیک در تمام مراحل پرواز از جمله پرواز کم ارتفاع یا کروز دارد. برد عملیاتی این جنگنده ۱۵۰۰ کیلومتر است و با مخزن اضافی سوخت ۳۰۰۰ کیلومتر که با استفاده از سیستم سوخت گیری هوایی می‌توان آن را تا ۵۲۰۰ کیلومتر (۳۲۰۰ مایل) افزایش داد.


در جدول فروش جهاني سو-30 مدل‌هاي Su-30MK و Su-3-K فروش خوبي داشته‌اند. گزارش‌ها نشان مي‌دهد كه مثلا هند تا آگوست سال 2014 ،200فروند سو-30 را در ارتش خود به خدمت گرفته است. هندي‌ها ابتدا نمونه اوليه را از روسيه خريداري كردند اما نمونه‌هاي جديدتري را خودشان تحت ليسانس سوخو توليد كردند كه سوخو-۳۰ ام‌کاآی نامگذاري شده و مخصوص نيروي هوايي اين كشور است. سوخو ٣٠ علاوه بر نیروی هوایی روسیه ، در کشورهای چین ، الجزایر، آنگولا، مالزی ، ونزوئلا ، اندونزی ، اوگاندا ، قزاقستان و ویتنام هم مورد استفاده قرار گرفته است.

 

بعداز آزمایش‌ها موفق سوخو-۲۷، نیروی هوایی روسیه برای برطرف کردن نقص‌های سوخو-۲۷ شروع به ارتقا ویژگی‌های آن کردند. ازجمله این ویژگی‌ها افزایش برد هواپیما برای دستیابی به دورترین مرزهای کشور بود و همچنین برای سفرهای طولانی تک سرنشین بودن هواپیما مناسب نبود و نیاز به خلبان کمکی پیدا خواهد شد. در نتیجه سوخو-۳۰براساس سوخو-۲۷ یوبی طراحی و ساخته شد.

این پرنده دارای دو موتور و دو سرنشین و ترمز هوایی است که با ترکیبی از ویژگی‌های آیرودینامیکی و پیشرانش کنترل، قدرت مانور بسیار بالایی را از آن خودش کرده است.

مدل كه در هند تحت ليسانس سوخو توليد مي‌شود دارای توانایی Thrust Vectoring است. همچنين پیش بالهای جلو و تغییراتی در آن صورت گرفته كه آن را برای سیستم‌های غربی نیروی هوایی هند سازگار كند.

مدل صادراتی به چین دارای توانایی‌های جنگ دریایی بیشتر است اما قابلیت Thrust Vectoring در آن وجود ندارد. همچین پیش بالهای جلویی در مدل توليد شده براي چين وجود ندارد.

 

 

این جنگنده همچنین می‌تواند نبردهای ضدالکترونیکی را نیز انجام دهد. جنگنده سوخو 30 SM قادر به حمل تسلیحات پیشرفته تا حداکثر وزن 8 تن است. تسلیحات این جنگنده شامل تیربار، انواع بمب، موشک‌های هوا به هوا و نیز موشک‌های فراصوتی ضد ناو است. موشک‌های فراصوتی که می‌توان بر روی این جنگنده نصب کرد، اونیکس نام دارد که دارای برد 120 تا 300 کیلومتر است.

 

نخستین نمونه‌های ساخته شده از جنگنده‌های سوخو 30 SM در سال 2012 در اختیار وزارت دفاع روسیه قرار گرفت. برخی کارشناسان نظامی این جنگنده را با جنگنده‌های F15 و F16 و F18 آمریکایی هم‌تراز می‌دانند با در اختیار گرفتن این جنگنده، ایران از برتری بسیار محسوسی درنبرد هوایی برخوردار می‌شود.

 

 

 

 

منبع: khabaronline

دیگر اخبار نویسنده

ارسال نظر


شخصی سازی Close
شما در این صفحه قادر به شخصی سازی نمیباشید