مقالات عملی می نویسید؟ از فیدوس رایتر استفاده کنید

   
نام نویسنده:
 پنجشنبه 11 شهریور 95 ساعت: 11:45:00

ویرایشگر آنلاین فیدوس رایتر (Fidus Writer) مخصوصا برای دانشگاهیانی ساخته شده است که می خواهند با همکاری دیگر نویسندگان مقاله بنویسند. این ویرایشگر شامل ابزارهای خاص برای مدیریت نقل قول ها، فرمولها و منابع می شود. اگر خودتان به تنهایی مقاله می نویسید انتخاب های زیادی برای ویرایش مقاله خود دارید. بعضی از آن ها حتی پاورقی ها و منابع شما را نیز مدیریت می کنند تا در فرمت صحیح نوشته شود. اما به دلایلی مقاله نویسی با همکاری کسی دیگر دشوارتر است. شما می توانید از گوگل داکس، اون کلود و یا حتی دراپ باکس برای به اشتراک گذاری مقاله خود استفاده کنید اما ممکن است بعضی از ابزارهای مدیریت نقل قول را از دست بدهید. 
Fidus Writer را جست و جو کنید: فیدوس رایتر یک ابزار نوشتن مشارکتی مبتنی بر وب است که مخصوصا برای نوشتن مقالات علمی ساخته شده است که نیاز به استفاده از نقل قول یا فرمول دارند. قوانین اضافه کردن نقل قول کمی پیچیده هستند، به همین دلیل فیدوس رایتر فرمت آن را برایتان اصلاح می کند. شما می توانید از بین چندین فرمت نقل قول نویسی، از جمله APA، شیکاگو یا MLA انتخاب کنید. نسخه 3 فیدوس رایتر در ماه ژوئن ( خرداد) امسال منتشر شده است و اپلیکیشنی بسیار خوش ساخت است. 
این اپلیکیشن اساسا در پایتون و Node.js ساخته شده است و تحت لیسانس  AGPL V3 می باشد. 
نسخه آزمایشی فیدوس رایتر نیاز ندارد که شما یک وب سرور نصب کنید چرا که یک سرور خود شامل با 8000 پورت دارد. شما می توانید از هر پورتی خالی است استفاده کنید. این سرور خود شامل از SSL استفاده نمی کند. برای نصب دائمی شاید بهتر باشد که سرور وب با قابلیت SSL خود را داشته باشید که اپلیکیشن پایتون را برای شما اجرا کند. 
فیدوس رایتر هنوز برای سرورهای میزبان وب به اشتراک گذاشته شده مناسب نیست. شما می توانید این کار را، در صورت نصب بودن همه پکیج های مورد نیاز  بدون دسترسی ریشه ای انجام دهید، اما این اپلیکیشن وب سوکت نسبتا پیچیده است، پس شاید ساده ترین راه داشتن یک سرور خصوصی مجازی (VPS) ارزان قیمت باشد. 

زمینه پیاده سازی
به صورت پیش فرض فیدوس رایتر از SQLite برای ذخیره داده خود استفاده می کند، و گزینه های تخصصی برای MySQL یا PostgreSQL نیز وجود دارد. سه سبک مقاله به صورت از پیش نصب شده وجود دارند و ساخت سبک های جدید با استفاده از CSS انجام می شود که اگر در این کار حرفه ای نباشید کار ساده ای نیست. اما می توانید به سادگی با انتخاب یکی از سبک های موجود بدون ریسک خراب کردن چیزی تغییرات را به وجود آورید. 


در فیدوس رایتر شما مراجع را به صورت مستقیم در مقاله خود قرار نمی دهید، در عوض از بیبلیوگرافی منیجر استفاده می کنید. در تصویر بالا یک منبع آنلاین اضافه شده است. هرکسی که بتواند به سرور دسترسی داشته باشد می تواند ارجاعات بیشتری را به بیبلیوگرافی منیجر اضافه کند، اما تا وقتی که کارتان تمام نشود آن ها را در مقالات خود نمی بینید.
 شما می توانید موضوع را انتخاب کنید، تا هروقت که روی بیش از یک مقاله کار می کنید بتوانید آن ها را بر اساس موضوع پیدا کنید. یک ابزار مشابه نیز برای مدیریت تصاویری که می خواهید در مقاله خود قرار دهید وجود دارد.


اگر از گوگل داکس استفاده کرده باشید از این برنامه خوشتان می آید. نگران خرابی صفحات یا دیگر فرمت ها نباشید، وقتی که مقاله خود را به  PDF ،  LaTeX یا EPUB تغییر می دهید یا آن را پرینت می کنید با توجه به انتخاب های شما این اپلیکیشن کارهای لازم را انجام می دهد.
 در این مقاله یک پاورقی با Footnote و دکمه Cite ،که در مرکز بین دکمه های link و formula قرار دارد، نوشته شده است. وقتی که روی Cite کلیک می کنید یک لیست از ورودی های فهرست مراجع به شما داده می شود که با توجه به مقاله موجود گزینه مورد نظر را انتخاب می کنید. همانطور که می بینید نقل قول به صورت طوسی درآمده است. البته لازم نیست آن را در این قسمت ویرایش کنید. 
با استفاده از Footnote شما می توانید یک پاورقی وارد کنید، و اگر اقصد قرار دادن یک نقل قول درون خطی را دارید برای قرار دادن نقل قول روی Cite کلیک کنید. اگر در زمان ویرایش سبک نقل قول خود را عوض کنید، همه نقل قول های موجود در مقاله به فرمت جدید در می آیند. فیدوس رایتر نسخه مقاله را نیز پشتیبانی می کند. کافی است روی  File | Save Revision کلیک کنید و به گزینه تجدید نظر در لیست مقالات نگاهی بیاندازید. 


پس از نوشتن و ویرایش مقاله خود می توانید آن را با دیگران به اشتراک بگذارید و به آن ها اجازه دهید که  فقط آن را بخوانند و یا بخوانند و روی آن چیزی بنویسند. تنها کاری که باید بکنید این است که آن ها را با توجه به آدرس ایمیلیشان به لیست مخاطبین اضافه کنید و به آن ها حق استفاده از مقاله یا مقالات  خود را بدهید. 

منبع: opensource

دیگر اخبار نویسنده

ارسال نظر


شخصی سازی Close
شما در این صفحه قادر به شخصی سازی نمیباشید