جان الن بای ، مخترع لپتاپ ، در گذشت !

   
نام نویسنده:
|
دسته بندی:
|
صنعت طراحی PC های کلاسیک همیشه مدیون او می ماند !

صنعت ساخت رایانه های شخصی در اوایل این ماه یکی از رهبران تاثیر گذار خود را از دست داد : جان الن بای ( John Ellenby ) . وی مدیر ارشد شرکت گرید سیستم ( Grid Systems ) بود که در سن 75 سالگی در گذشت ؛ هنوز علت مرگ او مشخص نشده است . شرکت گرید هنوز به عنوان اولین شرکت سازنده لپتاپ های موفق تجاری شناخته می شود . 

رایانه هایی که در سال 1982 توسط شرکت گرید ساخته شدند ، ضخامت زیاد و صفحه ای کوچک داشتند و علاوه بر این با قیمت بسیار گرانی ، در حدود 8,150 دلار ، به فروش می رسیدند . علی رغم چنین محدودیت هایی باز هم این رایانه ها برای دولت ها و سازمان های مختلف یک وسیله کاربردی محسوب می شدند زیرا کاربران به واسطه آن ها می توانستند محاسبات ساده را انجام دهند و از طرفی این ماشین ها در مقایسه با رایانه های رومیزی مانند Kaypro و Osborne 1 ، که امکان حمل آن ها تقریبا وجود نداشت ، قابل حمل تر بودند .

تاثیر الن بای به ساخت چنین رایانه هایی محدود نیست . وی قبل از این که شرکت گرید را تاسیس کند ، در مرکز تحقیقاتی پالو آلتو ( Palo Alto ) شرکت زیراکس ( Xerox  ) مشغول به کار بود . آلتو الگوی اولیه دسکتاپ های لیزا ( Lisa ) و مکبه شمار می آید . الن بای از این محصول الهام گرفت و مدل پیشرفته تر آن را با نام آلتو 2 ( Alto II ) وارد بازار کرد ؛ محصولی که موفقیت های تجاری بسیار گسترده تری را به بار آورد . جان الن بای علاوه بر این اولین شرکت تولید کننده تبلت را نیز با نام آگیلیس ( Agilis ) تاسیس کرد و در پیشرفت شرکت ژئووکتور ( GeoVector ) هم نقش فعالی داشت . 

 شاید برخی از افراد بگویند که اختراعات الن بای ، محصولاتی ابتدایی به شمار می آیند اما نباید منکر این قضیه شد که حداقل یک دهه بعد شرکت هایی مانندو IBM با الهام گیری از همین طرح های ابتدایی توانستند محصولاتی مانند لپتاپ های پاور بوک ( PowerBook ) و تینک پد ( ThinkPad ) را وارد بازار کنند . این فاصله زمانی برای برخی دیگر از سازندگان از دو دهه هم تجاوز می کند ؛ به همین دلیل می توان گفت که جان الن بای اولین شخصی بود که ایده ساخت لپتاپ را مطرح و در قالب یک دستگاه واقعی وارد بازار کرد . یاد او گرامی باد ! 

منبع: engadget

دیگر اخبار نویسنده

ارسال نظر


 • امیرحسین
  2016-08-29 01:53:08

  روحش شاد و یادش گرامی یه اسطوره بود خدمت بسیاری به بشریت کرد.

  پاسخ دادن
 • Vahid
  2016-08-28 22:49:11

  با سلام همچنین این طور میشه گفت که جان الن بای تأثیر زیادی بر دستگاه های دیجیتال و دنیای دیجیتال در دهه های اخیر گذاشت یادش گرامی ....

  پاسخ دادن
شخصی سازی Close
شما در این صفحه قادر به شخصی سازی نمیباشید