قابلیت‌های نسخه نهایی اندروید 7

   
نام نویسنده:
|
دسته بندی:
|
هر نسخه جدید از سیستم ‌عامل ‌ها ، کوهی از قابلیت‌های جدید و جذاب را برای مخاطبانشان به همراه دارند. اندروید نیز از این قاعده مستثنی نیست. در این مطلب نگاهی داریم به 20 قابلیت جدیدی که اندروید 7 (نوقا) به آن‌ها مجهز شده است.

سرانجام پس از کش و قوس‌های فراوان،7 هفته گذشته منتشر شد. گوگل نسخه اولیهنوقا را زودتر از همیشه و در ماه مارس رونمایی کرد و تنها 5 ماه بعد، هفتمین نسخهبه صورت رسمی منتشر شد. اگر صاحب یکی از دستگاه‌های نکسوس هستید، هم‌ اکنون می‌توانید این نسخه را دریافت کنید. در غیر این صورت باید منتظر بمانید تا تولیدکننده گوشی هوشمند شما، نسخه7 را برای مدل گوشیتان عرضه کند. اگر می‌خواهید بدانید که گوشی شما نسخه بعدیرا دریافت خواهد کرد یا خیر، این مطلب را مطالعه کنید.

پیش از این بخش‌هایی از قابلیت‌هاینوقا را در نسخه پیش‌نمایش توسعه‌دهندگان دیده بودیم. در این مطلب قصد داریم بررسی کنیم که چه ویژگی‌هایی به نسخه اصلی راه پیدا کرده‌اند و چه ویژگی‌های برای اولین بار به آن اضافه شده‌اند.

 
1. Screen Zoom

اندروید نوقا به کاربران این امکان را می‌دهد که تراکم صفحه نمایش را تغییر دهند. به کمک این قابلیت می‌توان المان‌های موجود در صفحه را بزرگ یا کوچک کرد. این ویژگی برای کاربرانی مناسب است که چشمانشان ضعیف است. پیش از این تنها امکان بزرگ و کوچک کردن متون وجود داشت اما این قابلیت کل المان‌ها را بزرگ یا کوچک می‌کند.

 
2. کنترل نوتیفیکشن‌ها

در7 هنگامی که نوتیفیکشن اپلیکیشنی به نمایش در می‌آید، می‌توانید دست خود را بر روی آن نگه دارید تا به بخش تنظیماتش بروید. در اینجا می‌توانید تنظیمات نوتفیکشن‌های بعدی برای آن اپلیکیشن خاص را تغییر دهید. مثلا نوتیفیکشن‌های آن را غیر فعال کنید.

 
3. Seamless Updates

به‌روزرسانیهمواره هیجان خاص خودش را دارد اما مراحل انجام آن یعنی دانلود کردن، نصب کردن، راه‌اندازی دوباره و صبر و صبر و صبر باعث می‌شود اندکی شیرینی این هیجان به کام کاربران تلخ شود. گوگل درنوقا تدبیری اندیشیده است که به‌روزرسانی‌هایدر پس زمینه دانلود و مهیای نصب شوند. پس از آن اولین بار که دستگاه را دوباره راه‌اندازی کنید نسخه جدید آماده است و بدون معطلی برایتان اجرا خواهد شد. دیگر خبری از مرحله آماده‌سازی اپلیکیشن‌ها برای نسخه جدید نیست.

 
4. مدیریت بهتر باتری

یکی از قابلیت‌های کاربردیمارشمالو، Doze نام داشت. این قابلیت هنگامی که صفحه نمایش گوشی خاموش است برنامه‌های پس زمینه را متوقف می‌کند تا مصرف باتری به حداقل برسد. درنوقا گوگل نیز همچنان بر روی این ویژگی کار کرده و آن را بهبود بخشیده است. گوگل سعی کرده است که7 نسبت به نسخه‌های پیشین میزان حافظه رم کمتری را مصرف کند؛ بدین ترتیببر روی طیف گسترده‌تری از دستگاه‌ها با سخت‌افزارهای مختلف قابل اجرا خواهد بود.

 
5. پشتیبانی از یونیکد 9 و ایموجی‌های جدید

گوگل در کنفرانس Google I/O امسال این خبر خوشحال‌کننده را به طرفداران ایموجی‌ها داد:نوقا از یونیکد 9 پشتیبانی می‌کند و 70 ایموجی جدید در این نسخه وجود دارد. این ایموجی‌های جدید اکثرا شکلک‌های انسانی هستند که در رنگ‌های مختلف پوست در دسترس قرار دارند. حال ایموجی‌هایبه بیش از 1500 عدد رسیده است.

 
6. Google Assistant

گوگل بیش از یک دهه برای ساختن و بهبود سیستمی تلاش می‌کند تا بتواند به درخواست‌های کاربران به شکلی بهتر رسیدگی کند. در کنفرانس امسال گوگل خبر رونمایی از دستیار جدید گوگل منتشر شد. این دستیار که نسخه پیشرفته‌تر گوگل ناو است می‌تواند با شما تعامل کند و پاسخ‌های غیر ماشینی به درخواست‌ها و سوالات شما بدهد. در مورد دستیار جدید گوگل بیشتر بخوانید.

 
7. دکمه Clear All

تنها دستگاه‌های نکسوس ازخالص برخوردارند و سایر دستگاه‌ها نسخه‌های سفارشی شده تولیدکنندگان محصولات اندرویدی را استفاده می‌کنند. ویژگی‌های زیادی در این نسخه‌های اختصاصی وجود دارد کهخالص از آن‌ها بی بهره است. گوگل این نسخه‌ها را زیر نظر دارد و ویژگی‌های خوبشان را درخالص تعبیه می‌کند. دکمه Clear All قابلیتی است که احتمالا با آن آشنا هستید: دکمه‌ای که به کمک آن تمامی برنامه‌های موجود در حافظه موقت را یکجا می‌بندد. درنوقا این دکمه اضافه شده است و دیگر نیازی نیست که یکی یکی برنامه‌ها را از حافظه موقت خارج کنید.

 
8. Instant Apps

قابلیت نصب موقتی اپلیکیشن‌ها به شما اجازه می‌دهد که بدون نیاز به دانلود تمامی سورس اپلیکیشن، تنها بخشی از آن که برای یک بار راه‌اندازی نیاز است دریافت شود. بدین صورت می‌توانید پیش از دانلود کامل اپلیکیشن در بخش‌هایی از آن گردش کنید و با محیطش آشنا شوید. این قابلیت برای تست کردن اولیه اپلیکیشن‌های پولی بسیار به کار توسعه‌دهندگان خواهد آمد. اطلاعات بیشتر را در اینجا بخوانید.

 
9. رابط کاربری جدید برای واقعیت مجازی

گوگل تمرکز خاصی بر رویدارد.نوقا رابط کاربری جدیدی برای برخی سرویس‌هایگوگل در نظر گرفته است. همچنین گزینه‌ای به نام VR Mode در این نسخه وجود دارد که به کمک آن عملکرد اپلیکیشن‌هایروان‌تر می‌شود. در واقع این نسخهبرای کار با پلتفرم جدیدگوگل، Daydream، بهینه شده است. اطلاعات بیشتر در این مورد را اینجا بخوانید.

 
10. چند پنجره‌ای

قابلیت چند پنجره‌ای را پیش از این در رابط کاربریسامسونگ و ال‌جی دیده بودیم. حال درخالص می‌توانید صفحه نمایش گوشی خود را به دو قسمت تقسیم کرده و در هر کدام یک اپلیکیشن را اجرا کنید. برای این کار دکمه مرور اپلیکیشن‌ها (دکمه مربع شکل) را نگه دارید. اپلیکیشن فعلی وارد حالت چند پنجره‌ای می‌شود و سپس می‌توانید اپلیکیشن دیگری برای کار کردن در این قسمت انتخاب کنید. در این حالت به راحتی می‌توانید اطلاعاتی را از یک اپ به اپ دیگر نیز منتقل کنید.

درنوقا، سیستم‌عامل دو اپلیکیشن را با توجه به اینکه صفحه نمایش شما در حالت افقی یا عمودی باشد، روی هم یا در کنار هم قرار می‌دهد. اگر خط جداکننده بین دو اپ را نگه دارید و آن را به چپ و راست یا بالا و پایین ببرید، می‌توانید سهم هر اپلیکیشن از اشغال صفحه نمایش را تغییر دهید.

در دستگاه‌های بزرگ‌تر مانند تبلت‌ها قابلیتی به نام Freeform تعبیه شده است که به کاربر اجازه می‌دهد اندازه اکتیویتی‌های مختلف را هر مقدار که می‌خواهد تغییر دهد. البته این قابلیت در صورتی قابل استفاده است که تولیدکننده تبلت شما آن را در نسخهنوقایتان فعال کرده باشد.

 
11. دسته‌بندی نوتیفیکشن‌ها

درنوقا بر خلاف نسخه‌های پیشین اندروید، تمامی‌ نوتیفیکشن‌های مربوط به یک اپلیکیشن دسته‌بندی شده و در یک اعلان نشان داده می‌شود.

 
12. پاسخگویی سریع به نوتیفیکشن‌ها

اندروید نوقا در زمینه مدیریت نوتیفیکشن‌ها پیشرفت زیادی کرده است که یکی از آن‌ها قابلیت پاسخگویی به نوتیفیکشن‌ها از داخل نوار اعلان است. برای مثال دوستتان در یکی از پیام‌رسان‌ها برایتان پیامی ارسال کرده است و شما نمی‌خواهید برای پاسخ دادن به او، از اپلیکیشن فعلی خود خارج شوید. درنوقا به راحتی می‌توانید در نوار اعلان پاسخ دوستتان را بدهید و با خیال راحت کار خود را ادامه دهید.

 
13. جا به جایی سریع بین اپلیکیشن‌ها

درنوقا به راحتی می‌توانید بین دو اپلیکیشن آخری که استفاده کرده‌اید، جا به جا شوید. برای این کار باید دوبار سریع دکمه مربع شکل را بزنید.

 
14. تنظیمات سریع بیشتر

درنوقا تنظیم و دسترسی به گزینه‌های «دسترسی سریع» بسیار راحت‌تر از پیش شده است. اگر منو را پایین بکشید، گزینه‌های بیشتری نسبت به گذشته مشاهده خواهید کرد.

 
15. حالت شب

حالت شب در پیش‌نمایشمارشمالو وجود داشت، اما در نسخه نهایی از آن حذف شد. خوشبختانه سرانجام گوگل تصمیم گرفت حالت شب را به عنوان بخشی ازبه کاربران ارائه دهد ونوقا به این قابلیت مجهز است. این قابلیت شب‌ها رنگ رابط کاربری و نور دستگاه‌ را به گونه‌ای تنظیم می‌کند تا به چشم آسیب کمتری برساند. قابلیتی مفید که استفاده از آن ضروری به نظر می‌رسد.

 
16. بهبود مرورگر فایل‌ها

گرچه مرورگر فایل پیش‌فرضهمچنان در معرض دید نیست و برای دسترسی به آن باید ابتدا به Storage و سپس Explore بروید، اما قابلیت‌های آن نسبت به گذشته پیشرفت زیادی کرده است. حال مرورگر فایلبه منوی کشویی نیز مجهز است که کار با آن را آسان‌تر می‌کند.

 
17. کالیبره کردن صفحه نمایش

درنوقا می‌توانید رنگ صفحه نمایش را کالیبره کنید. شما قادر خواهید بود که میزان سه رنگ اصلی در صفحه نمایش را تغییر دهید تا آن را متناسب با فعالیت مورد نظرتان تنظیم کنید.

 
18. پشتیبانی از نسخه 8 جاوا

این قابلیتی نیست که به چشم بیاید اما برای توسعه‌دهندگان بسیار خوش‌آیند است.نوقا از نسخه 8 جاوا پشتیبانی می‌کند و قابلیت‌های منحصر به فرد این نسخه را در اختیار برنامه‌نویسان قرار می‌دهد تا با صرف زمان و انرژی کمتر، برنامه مورد نظر خود را بنویسند.

 
19. کنترل کننده مصرفِ داده همراه

کنترل کننده مصرف داده همراه، قابلیتی دیگر است که پیش از این در نسخه‌های سفارشی‌ شده شرکت‌های مختلف دیده‌ایم. این قابلیت با مسدود کردن مصرف اینترنت پس زمینه اپلیکیشن‌ها به شما در کاهش مصرف داده همراه کمک می‌کند. البته اگر دوست دارید اپلیکیشنی در پس زمینه نیز از اینترنت استفاده کند، مانند پیام‌رسان‌ها، می‌توانید این مجوز را جداگانه به آن بدهید. این ویژگی به درد کسانی می‌خورد که اینترنت همراهشان محدودیت حجمی شدیدی دارد و یا به اتمام حجم خریداری شده‌شان نزدیک شده‌اند.

 
20. اطلاعات ضروری

درنوقا می‌توانید اطلاعات ضروریتان را مانند نام، گروه خونی، آلرژی، سوابق پزشکی، شماره اضطراری و... به دستگاهتان بدهید و بعد از آن هرکس بدون نیاز به باز کردن قفل گوشی می‌تواند آن اطلاعات را ببیند. این قابلیت می‌تواند بسیار کاربردی باشد. تصور کنید که تصادف کرده‌اید و لازم است سوابق پزشکی شما سریعا به اطلاع پزشک برسد. در این صورت پزشک می‌تواند به راحتی و با مراجعه به گوشیتان هر اطلاعاتی که ضروری است را بدست آورد. یا اگر گوشی خود را گم کرده باشید، یابنده می‌تواند با شماره ضروری که در این بخش قرار داده‌اید تماس بگیرد.

منبع: جی اس ام

دیگر اخبار نویسنده

ارسال نظر


  • sina
    2016-08-30 23:51:08

    man nexus dara,m vali baram update nemiad!?

    پاسخ دادن
شخصی سازی Close
شما در این صفحه قادر به شخصی سازی نمیباشید