تأثیر شبکه ملی اطلاعات بر اینترنت تلفن همراه

   
نام نویسنده:
 سه شنبه 9 شهریور 95 ساعت: 14:00:00

به گزارش واحد فناوری اطلاعات سایبربان؛ وحید صدوقی با اشاره به مزایای راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات اظهار کرد: در حال حاضر ترافیک روان‌تر شده است زیرا ما پیش‌ازاین ترافیک داخل و خارج را یکجا دریافت می‌کردیم، اما الان کیفیت ترافیک محتوای داخلی از طریق آن چهار IXP‌ (مرکز تبادل ترافیک) موجود به ما تحویل می‌شود که کیفیت و سرعت بیشتری دارد.

وی درباره تأثیر شبکه ملی اطلاعات بر کاهش تعرفه اینترنت توضیح داد: شبکه ملی اطلاعات یک سری هزینه‌ها را کاهش داده، در محتوای داخل تأثیر گذاشته، البته هزینه تعرفه اینترنت آزاد هم تا حدود 44 درصد کاهش پیداکرده، اما موضوع هزینه بسته‌های اینترنتی یک بحث رقابتی بین اپراتورها محسوب می‌شود.

مدیرعامل اپراتور اول همراه در ادامه به سایر مزایای شبکه ملی اطلاعات اشاره کرد و افزود: تأثیر این شبکه هم کیفی است و هم ازنظر سرعت و هزینه است. این شبکه تا الان قطعاً روی سرعت و کیفیت تأثیر داشته و روی هزینه‌ها هم در بخش‌هایی در محتوای خاص داخلی اثر گذاشته، اما شاید در ادامه با توسعه شبکه ملی اطلاعات این فضا بیشتر شود.

صدوقی با اشاره به استفاده از اپلیکیشن‌های موجود برای اندازه‌گیری سرعت دسترسی به سایت‌ها بیان کرد: با استفاده از اپلیکیشن‌هایی مانند speed test و open signal، متوجه خواهید شد که در طی یکی دو ماه اخیر، تأخیر (latency) و پینگ سایت‌ها پایین آمده، چون محتوا از داخل دریافت می‌شود و نسبت به محتوای خارجی کیفیت آن بهتر شده و بر روی سرویس مشترکان به‌شدت تأثیر گذاشته است.

وی بابیان این اعتقاد که مشترک باید حق انتخاب آگاهانه داشته باشد، گفت: با استفاده از اپلیکیشن‌های تست سرعت و کیفیت، مشترکان می‌توانند شرایط سرویس‌دهی اپراتورها را آزمایش کرده و بین اپراتورهای دیگر مقایسه کنند. برای مثال در open signal این امکان فراهم‌شده و مشترکان می‌توانند هر شهری را که خواستند آزمایش کنند که در آن شهر کیفیت، سرعت دانلود، پینگ و سایر سرویس‌ها در چه حد است.

پینگ یک ابزار شبکه‌ای است که برای آزمایش میزان دسترسی‌پذیری یک میزبان در شبکه پروتکل اینترنت به کار می‌رود و می‌تواند زمان رفت‌وبرگشت برای بسته‌های فرستاده‌شده از میزبان تا یک رایانه مقصد را برحسب میلی‌ثانیه محاسبه کند.

شبکه ملی اطلاعات که فاز نخست آن روز گذشته افتتاح شد، یک شبکه مستقل داخلی است که وظیفه آن برقراری ارتباط مجازی بین کاربران است. در حال حاضر کاربران در داخل کشور برای هر نوع استفاده از اینترنت باید به مرکز اصلی آن در خارج از کشور متصل شوند که این به معنای کاهش سرعت و افزایش هزینه است.
شبکه ملی اطلاعات با ایجاد یک شبکه داخلی، نیازهای داخلی کاربران را حل می‌کند؛ یعنی دیگر نیازی نیست برای چک کردن حساب بانکی یا دسترسی به سایت‌های خبری و شبکه‌های داخلی از پهنای باند بین‌المللی استفاده کنیم.

راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات چند فایده دارد؛ در گام اول پهنای باند افزایش‌یافته و به‌تبع آن سرعت نیز افزایش می‌یابد، یعنی دیگر تلویزیون اینترنتی و انتقال فایل‌های حجیم در حد یک رویا نخواهد بود. در گام دوم دست دلال‌های بین‌المللی کوتاه شده و هزینه‌های اینترنت کاهش می‌یابد و در گام سوم، وابستگی ما به کشورهای خارجی کمتر می‌شود.

 

منبع: سایبربان

دیگر اخبار نویسنده

ارسال نظر


شخصی سازی Close
شما در این صفحه قادر به شخصی سازی نمیباشید