با بهترین ویژگی‌های جدید اندروید 7 نوقا آشنا شوید!

   
نام نویسنده:
|
دسته بندی:
|
گوگل به تازگی انتشار اندروید 7 نوقا (Android Nougat) را آغاز کرده و به زودی بسیاری از گوشی‌های هوشمند رده بالای اندرویدی قادر به استفاده از این سیستم عامل خواهند بود. اما اندروید 7 نوقا چه ویژگی‌ها یا قابلیت‌های جدیدی ارائه می‌کند؟ ما در این مقاله به بهترین ویژگی‌های جدید اندروید 7 نوقا اشاره خواهیم کرد.

قابلیت اول: اجرای همزمان دو اپلیکیشن بر روی صفحه نمایش (Split-Screen Mode)

یکی از اصلی‌ترین قابلیت‌ها و ویژگی‌های جدید7 نوقا مربوط به توانایی آن در اجرای همزمان دو اپلیکیشن در دستگاه با تقسیم نمایشگر به دو نیم می‌شود. این قابلیت با عنوان "Split-Screen Mode" معرفی شده است.

به موجب استفاده از این قابلیت کافی است که در حین اجرای یک اپلیکیشن انگشت خود را بر روی دکمه "اپلیکیشن‌های اخیر" یا همان "Recent Apps" قرار داده و نگه دارید. سپس در لیست ارائه شده اپلیکیشن دوم مورد نظر برای اجرا را انتخاب نمایید و از کنترل همزمان دو اپلیکیشن لذت ببرید. جالب است بدانید که7 نوقا امکان "کشیدن و رها کردن" یا همان "Drag & Drop" فایل را هم در این وضعیت ارائه می‌کند.
قابلیت دوم: جهش سریع مابین دو اپلیکیشن اخیر

در7 نوقا کاربر با دو بار لمس پیاپی دکمه "اپلیکیشن‌های اخیر" یا همان "Recent Apps" می‌تواند مابین دو اپلیکیشن آخر اجرا شده در دستگاه جهش سریع و بی‌دردسری داشته باشد. عملکرد این قابلیت بسیار شبیه به عملکرد کلیدهای ترکیبی Alt+Tab در محیط سیستم عامل ویندوز است. همچنین در بخش "اپلیکیشن‌های اخیر"7 نوقا گزینه‌ای با عنوان "Clear All" تعبیه شده که لیست برنامه‌های موجود در این بخش را به یکباره پاک‌سازی می‌کند.
قابلیت سوم: قابلیت پاسخگویی مستقیم از طریق نوار اعلان (Direct Reply)

قابلیت سومی که ما آن را یکی از بهترین ویژگی‌های7 نوقا می‌دانیم مربوط به ارائه امکان پاسخگویی مستقیم از طریق نوار اعلان‌ها می‌شود. این قابلیت در7 نوقا با نام اختصاصی "Direct Reply" به معنای "پاسخگویی مستقیم" خطاب شده است. به موجب وجود این قابلیت برای پاسخگویی به اعلانی که از سوی اپلیکیشن‌هایی نظیر برنامه پیامک، ایمیل، تلگرام، هنگ‌اوت و غیره ارائه می‌شود دیگر نیازی به اجرای آن اپلیکیشن مربوط وجود ندارد. شما می‌توانید از طریق نوار اعلان یا نوتیفیکیشن7 نوقا پیام دریافتی را مطالعه کرده و به طور مستقیم به آن پاسخ دهید.
قابلیت چهارم: تعیین سطح اهمیت اعلان هر اپلیکیشن‌ها

اندروید 7 نوقا این قابلیت را در اختیار کاربر قرار می‌دهد تا برای نوتیفیکیشن یا اعلان هر یک از اپلیکیشن‌ها درجه یا سطح اهمیت منحصر به فردی تعیین کند. به عنوان مثال کاربر می‌تواند سطح اهمیت اعلان یک اپلیکیشن را در سطح اهمیت 0 (Level 0) قرار داده به این صورت از ارائه نوتیفیکیشن از سوی آن اپلیکیشن جلوگیری کند. هر یک از سطوح اهمیت ارائه شده شرایط خاصی به همراه دارند. در نظر گرفتن سطح اهمیت 5 (Level 5) برای یک برنامه منجر می‌شود که اعلان‌های آن تحت هر شرایطی در بالاترین بخش از نوار نوتیفیکیشن‌ها نمایش داده شده و حتی اجازه نمایان شدن نوتیفیکیشن آن برنامه در شرایطی که سایر اپلیکیشن‌ها به طور تمام صفحه اجرا شده باشند هم داده می‌شود.
قابلیت پنجم: منوی کشویی بخش تنظیمات

در نسخه‌های پیشین سیستم عاملاگر به بخش تنظیمات (Settings) دستگاه مراجعه کرده و سپس وارد یکی از زیرشاخه‌های موجود می‌شدید، نمی‌توانستید سریعا به زیرشاخه دیگری جهش داشته باشید. به عنوان مثال اگر وارد تنظیمات بخش صفحه نمایش (Display) دستگاه می‌شدید و ناگهان تمایل داشتید که به تنظیمات بخش اپلیکیشن‌ها (Apps) مراجعه کنید، مجبور بودید که با استفاده از دکمه "بازگشت به عقب" یا همان "Back" به لیست اصلی تنظیمات دستگاه بازگشته و سپس به زیرشاخه جدید مورد نظر مراجعه کنید. اما در7 نوقا این عمل به شیوه بسیار جالب‌تری انجام می‌شود.

گوگل در7 نوقا یک منوی کشویی را به بخش تنظیمات (Settings) سیستم عامل اضافه کرده که تحت هر شرایطی به کاربر اجازه می‌دهد تا مابین زیرشاخه‌های مختلف بخش تنظیمات دستگاه جهش سریعی داشته باشید. این قابلیت از جمله بهترین ویژگی‌های جدید7 نوقا به شمار می‌رود.
قابلیت ششم: قابلیت متوقف کردن موقت و لغو دانلود از نوار اعلان

در نسخه‌های پیشین سیستم عاملهنگامی که به دانلود یک فایل می‌پرداختید این امکان را نداشتید که به طور مستقیم و از طریق نوار اعلان سیستم عامل دستور متوقف کردن موقت یا به اصطلاح "Pause" و همچنین لغو کامل پروسه دانلود یا "Cancel" را اعمال کنید. خوشبختانه7 نوقا این قابلیت را ارائه می‌کند.

در7 نوقا مادامی که به دانلود فایل می‌پردازید یک نوتیفیکیشن در نوار اعلان دستگاه نمایش داده می‌شود و حاوی دو گزینه "Pause" و "Cancel" است. با انتخاب هر یک از این دو گزینه می‌توانید به ترتیب دستور توقف موقت پروسه دانلود و یا لغو کامل آن را اعمال کنید.
قابلیت هفتم: اضافه کردن آیکون‌های بخش تنظیمات سریع در زیر نوار اعلان

گوگل در7 نوقا این امکان را در اختیار کاربر قرار می‌دهد تا لیست کوتاهی از آیکون‌های میانبر بخش تنظیمات سریع (Quick Settings) دستگاه را در زیر نوار اعلان آن اضافه کند. این قابلیت پیش از این در رابط کاربری شرکت‌هایی همچون سامسونگ ارائه می‌شد و حال به طور پیش‌فرض7 نوقا اضافه شده است. تعداد آیکون‌های میانبری که در این بخش نمایش داده می‌شوند 5 عدد بوده و قابل شخصی‌سازی است.

 

منبع: shabakeh-mag

دیگر اخبار نویسنده

ارسال نظر


شخصی سازی Close
شما در این صفحه قادر به شخصی سازی نمیباشید