اگر می‌خواهید سرطان نگیرید، بنز و بی‌ام‌و سوار نشوید!

   
نام نویسنده:
|
دسته بندی:
|
امواج فرابنفش امواج مضری هستند که درصد قابل توجهی از نور خورشید را تشکیل می‌دهند. این امواج با گذر از شیشه، تضعیف می‌شوند؛ اما به صورت کامل جذب شیشه نمی‌شوند. چند سالی است که برخی از سازندگان تحقیقات گسترده‌ای را برای تولید شیشه‌های جانبی خودرو با قابلیت جذب حداکثری امواج بنفش را آغاز کرده‌اند. اما نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد که که شیشه‌های جانبی برخی مدل‌های خودروهای بنز و بی‌ام‌و کمتر از 60 درصد این پرتوها را مسدود می‌کنند. این در حالی است که مواجهه طولانی‌مدت با نور فرابنفش حتی در روزهای ابری، خطر آسیب به چشم فرد یا ابتلا به سرطان را به‌طرز چشم‌گیری افزایش می‌دهد.

به گزارش ایسنا، آزمایشات روی 29 مدل خودرو از 19 سازنده نشان داد که خودروهای لکسوس بهترین محافظت را ارائه کرده و شیشه‌های جانبی آن بین 92 تا 96 درصد از مواجهه با پرتوی فرابنفش جلوگیری می‌کنند. بدترین خودرو از این لحاظ، بنز E550 بود که تنها 44 درصد پرتوهای فرابنفش را در شیشه‌های جانبی مسدود می‌کرد. برخی از مدل‌های جدید BMW نیز تنها محافظت 55 درصدی در شیشه‌های جانبی را ارائه می‌کند؛ اما این میزان در شیشه جلو تا 96 درصد است.

به گزارش ایسنا، خودروی پورشه توربو S نیز با وجود محافظت 96 درصد در شیشه‌های جلو،‌ تنها 56 درصد از اشعه فرابنفش را در شیشه‌های کناری مسدود می‌کرد. شیشه‌های جانبی خودروی آئودی نیز تنها جلوی 64 درصد نور فرابنفش را می‌گرفت. تحقیقات پیشین نشان داده بود که قرار گرفتن یک سمت صورت در برابر نور فرابنفش می‌تواند خطر ابتلا به آب مروارید و سرطان را در آن ناحیه افزایش دهد. محققان همچنین دریافتند که تیره بودن شیشه‌ها باعث نمی‌شود که حفاظت بیشتری در برابر این نور ارائه شود زیرا تنها جلوی نور مرئی را می‌گیرد.

منبع: ایسنا

دیگر اخبار نویسنده

ارسال نظر


  • سارا
    2016-10-04 09:11:27

    وقتي اكثر مردم ايران خودروي داخلي استفاده مي‌كنند بفرمائيد وضع آنها چگونه است. پول دارها اگر سرطان بگيرند هزينه‌ي معالجه آنرا هم دارند، تكليف پرايد سوارها، موتور سوارها و مسافر كشها كه بيشتر وقتشان زير افتاب و هواي آلوده مي‌گذرد چيست؟

    پاسخ دادن
شخصی سازی Close
شما در این صفحه قادر به شخصی سازی نمیباشید